Opinia Komisji Weneckiej ws. TK. Reakcje polityków

Osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce - oceniła Komisja Wenecka.

2016-03-11, 20:25

Opinia Komisji Weneckiej ws. TK. Reakcje polityków
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: IAR/Krystian Dobruszyński

Posłuchaj

Komunikat Komisji Weneckiej. Relacja Marka Lehnerta z Wenecji (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła w piątek opinię w sprawie polskiego TK. Wystąpił o nią w grudniu szef MSZ Witold Waszczykowski. W lutym w Polsce przebywała delegacja KW, aby sprawozdawcy mogli przygotować opinię.

W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Powiązany Artykuł

komisja wenecka 1200.jpg
Komisja Wenecka przyjęła opinię nt. ustawy o TK

"Potrzeba kompromisu z opozycją"

W ocenie polityków PiS konflikt ws. TK trzeba rozwiązać na drodze porozumienia między władzą a opozycją. Podkreślali, że opinia ma charakter niewiążący dla polskich władz. Jacek Sasin zadeklarował, że PiS jest gotowe do "konstruktywnej rozmowy z opozycją".

- Musimy polityczny konflikt w sprawie TK rozwiązać na drodze porozumienia pomiędzy władzą a opozycją. Do takiego porozumienia jesteśmy gotowi. Pokazywaliśmy już drogi, jakie mogą do niego prowadzić. Mamy nadzieję, że opozycja będzie chciała z nami rozmawiać - podkreślił.

Źródło: TVN24/x-news

REKLAMA

Z kolei szef PO Grzegorz Schetyna mówił: "Komisja Wenecka popiera Polskę, Polaków i popiera opozycję. To, o czym mówiliśmy w ostatnich tygodniach i miesiącach, to dzisiaj dostajemy bardzo wyraźne wsparcie. To jest symboliczny sygnał pokazujący, jak wolny świat ocenia to, co dzieje się w Polsce w ostatnich dniach".

"Mamy kryzys konstytucyjny"

Paweł Kukiz (Kukiz'15) podkreślił, że po wydaniu opinii przez KW szefowie klubów parlamentarnych powinni natychmiast spotkać się i osiągnąć kompromis ws. TK. Według Kukiza "nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z głębokim kryzysem konstytucyjnym i możemy przez to pogrążyć się w kryzysie prawnym".

- Konstytucja nie jest dziełem doskonałym, stąd wynika taka walka dużych partii politycznych o możliwość jej interpretowania - ocenił Kukiz.

"Zła opinia dla Polski"

Zdaniem lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru, jeśli rząd nie zastosuje się do opinii Komisji Weneckiej, będzie to miało negatywne konsekwencje dla Polski, m.in. osłabi bezpieczeństwo kraju. Według niego obecnie można mówić o poważnym kryzysie państwa.

REKLAMA

- Opinia Komisji Weneckiej jest ostateczna i to jest bardzo zła opinia dla Polski, mówi bowiem o tym, że w Polsce jest łamane prawo, łamana konstytucja, osłabiona jest polska demokracja - skomentował Petru.

Źródło: TVN24/x-news

Politycy PSL, komentując opinię KW, podkreślali, że prezydent Andrzej Duda powinien podjąć próbę przełamania impasu wokół TK. Ludowcy zaapelowali do prezydenta o przyjęcie ślubowania od trzech sędziów TK.

- Dotychczas Komisja Wenecka opiniowała o sytuacji w krajach leżących na obrzeżach Europy, dzisiaj faktem stało się opiniowanie na temat sytuacji w Polsce. To już powoduje ubolewanie - mówił poseł PSL Krzysztof Paszyk.

REKLAMA

Komisja Wenecka w wydanym w piątek komunikacie poinformowała, że konkluzją jej opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Źródło: TVN24/x-news

- Jeden aspekt konfliktu, nieodłącznie powiązany z poprawkami, dotyczy wyznaczenia nadmiernej liczby sędziów do Trybunału - głosi komunikat. Komisja Wenecka wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK. Zauważono, że wysokie kworum i wymagana do przyjęcia orzeczeń większość dwóch trzecich sędziów Trybunału, co uniemożliwi pracę nad pilnymi sprawami, "sprawi, że Trybunał będzie nieefektywny".

Przewodniczący Komisji Gianni Buquicchio powiedział na konferencji prasowej, że pierwszą rekomendacją Komisji jest opublikowanie środowego wyroku TK.

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Rzecznik rządu Rafał Bochenek oświadczył w środę, że "komunikat" Trybunału Konstytucyjnego nie spełnia przesłanek ustawowych, by być uznanym za wyrok i rząd nie może tego komunikatu opublikować.

IAR/PAP, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej