Strata dokumentów może sporo kosztować
Utrata dokumentów może być sporym problemem, a większość z nas może je zgubić lub zostaną one nam skradzione. To może nas z kolei sporo kosztować.
2016-03-18, 20:42
Posłuchaj
Ażeby zminimalizować ryzyko problemów w takich sytuacjach, już prawie dwie dekady temu powstał specjalny system Dokumenty Zastrzeżone, z którego korzystają między innymi banki czy operatorzy telefonii komórkowej, a także wiele innych instytucji.
Jak działa system Dokumenty Zastrzeżone
Zgłoszenie utraty dokumentów do systemu, sprawia, że m.in kredytu na nasze nazwisko i bez naszej wiedzy - nikt nie weźmie.
Niektóre banki karzą sobie płacić za wpis o zastrzeżonych dokumentach
Jednak system mógłby działać lepiej - bo dziś za wpis za systemu niektóre banki pobierają opłaty.
Jak wyjaśnia to Grzegorz Kondek, koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone, utrzymanie systemu kosztuje.
Nie wszystkie banki biorą opłaty za wpis
Tyle, że jak dodaje, część banków nie pobiera za to opłat, szczególnie od swoich klientów, a opłaty wynoszą najwyżej kilkadziesiąt złotych.
̶ Myślę, że nie jest to duża opłata, za to, że możemy spać spokojnie i mieć pewność, że nasze dane nie zostaną wykorzystane do przestępstwa – mówi ekspert.
̶ W przypadku wyrabiania nowych dokumentów w urzędzie gminy, poprzednie dokumenty powinny od razu trafiać do systemu - prace nad tym trwają - dodaje Kondek.
̶ Myślę, że w ciągu kilku lat to wprowadzimy – dodaje.
Gdzie zastrzec dokumenty
A utratę dokumentów dziś można zgłosić w banku, w którym posiadamy rachunek, a jeżeli rachunku nie mamy, w takiej sytuacji możemy udać się do jednej z instytucji, których listę znajdą Państwo na stronie DokumentyZastrzezone.pl.
Dominik Olędzki, jk