Zmiany dla maturzystów. Projekt ustawy trafił do konsultacji
Egzamin szóstoklasistów do likwidacji oraz nowy sposób odwoływania się od wyników matur. Te zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który został przekazany do konsultacji.
2016-03-19, 07:25
Posłuchaj
Minister Edukacji Anna Zalewska chce maturzystom dać możliwość fotografowania swoich arkuszy podczas dokonywania wglądu. Jej zdaniem ręczne przepisywanie odpowiedzi jest niepotrzebną stratą czasu uczniów i pracowników okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Powiązany Artykuł
![Anna Zalewska 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/1a66c771-441c-4109-9b93-ea473bad3e60.jpg)
Anna Zalewska: rząd zdiagnozował dwieście problemów w systemie edukacji
Od przyszłego roku będzie można odwołać się od wyników matury czy egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Będzie ono składać się z doświadczonych egzaminatorów oraz ekspertów specjalizujących się w danej dziedzinie. Dotychczas uczniowie odwoływali się do okręgowej komisji egzaminacyjnej, która przeprowadzała dany egzamin. Utworzenie Kolegium to odpowiedź na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który nakazał utworzenie niezależnego organu odwoławczego.
Joanna Kluzik-Rostkowska z Platformy Obywatelskiej uważa, że to wydłuży proces rekrutacji na studia. Zdaniem byłej minister edukacji narodowej, w przyszłym roku zaczną się masowe odwołania od wyników matur. Uczniowie będą sprawdzać swoje prace, bo będzie taka możliwość, mimo że nie będą mieli podejrzeń co do błędów w ocenie.
W związku z tym, jej zdaniem, trzeba będzie wcześniej przeprowadzać matury lub opóźnić rekrutację na studia.
REKLAMA
Nowela przewiduje też ułatwienia dla uczniów, którzy przyjechali z zagranicy. Będą mieć dodatkowe kursy z języka polskiego, podobnie jak zagraniczni studenci. Zdarzały się bowiem sytuacje, że dzieci wchodziły do naszego systemu edukacji, nie znając języka.
Posłuchaj
Natomiast szóstoklasiści w tym roku po raz ostatni napiszą Sprawdzian. MEN uznał, że test na koniec szkoły podstawowej jest zbędny i powoduje u uczniów niepotrzebny stres.
REKLAMA
IAR/fc
REKLAMA