Okoliczności przyjęcia chrztu przez Mieszka I

– Na temat okoliczności przyjęcia chrztu przez Mieszka I wiemy bardzo niewiele – powiedział prof. Przemysław Urbańczyk, historyk i archeolog początków państwa polskiego. W specjalnej audycji, poświęconej 1050. rocznicy Chrztu Polski, autor m.in. książki "Zanim Polska została Polską" postarał się przedstawić wydarzenia towarzyszące temu historycznemu wydarzeniu.

2016-03-19, 14:25

Okoliczności przyjęcia chrztu przez Mieszka I
Fragment obrazu Jana Matejki pt. "Zaprowadzenie chrześcijaństwa"/fot.wikipedia.org

Posłuchaj

19.03.16 prof. Przemysław Urbańczyk: „Rok 966, jako data przyjęcia chrztu przez Mieszka I, budzi wątpliwości (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Prof. Przemysław Urbańczyk zwrócił uwagę, że określanie tego, co wydarzyło się w 966 r. jako Chrzest Polski, z punktu historycznego, jest błędne. Jego zdaniem był to chrzest przyjęty przez Mieszka I i jego najbliższe otoczenie, a dopiero później przez członków plemienia Polan.

– Była to osobista decyzja naszego pierwszego władcy. Tak jest napisane w źródłach historycznych odnoszących się do tamtych czasów. Z Kroniki polskiej, autorstwa Galla Anonima, która powstała sto lat później, można wywnioskować, że był to chrzest przyjęty przez naród zamieszkujący ziemie władane przez Mieszka I. Natomiast w czasach nowożytnych zrobiono z tego Chrzest Polski. Jak można zauważyć, określenie na temat tego wydarzenia mocno ewoluowało – dodał gość Polskiego Radia 24.

Jednym z najlepiej znanych mitów, dotyczących początków państwowości polskiej, jest twierdzenie, że Gniezno było najważniejszym ośrodkiem Polski wczesnopiastowskiej. Wielu badaczy uważa również, że to właśnie tam Mieszko I przyjął chrzest.

– Miało to związek z aktywnością ówczesnych ludzi Kościoła polskiego. To właśnie w Gnieźnie mieściła się siedziba arcybiskupstwa. Była to pierwsza organizacja metropolitalna w państwie Piastów. Dlatego to z Gnieznem powiązano wiele istotnych wydarzeń z okresu początków państwowości polskiej – podkreślił prof. Przemysław Urbańczyk.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

 


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej