W Warszawie wręczono nagrody "Przeglądu Wschodniego"

Wyróżnienia otrzymali w tym roku między innymi przedstawiciele rosyjskiego Memoriału, a także autorzy z Polski i Ukrainy piszący o Katyniu, trudnych stosunkach polsko-litewskich i Autonomii Galicyjskiej.

2016-03-20, 08:18

W Warszawie wręczono nagrody "Przeglądu Wschodniego"

Posłuchaj

Ołeksandr Zinczenko: swoją książkę uznaję za element dialogu. Jest wiele tematów z naszej wspólnej historii, które nas nie dzielą, a jednoczą, Nasze podejście do strasznych kart przeszłości totalitarnej nie różni się (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Nagrodę "Przeglądu Wschodniego” imienia Aleksandra Gieysztora otrzymał rosyjski Memoriał. Jego przedstawiciel Jan Raczynski powiedział IAR, że duże znaczenie ma fakt, iż doceniono prace naukową stowarzyszenia, która jest podstawą wszystkich działań zarówno tych dotyczących historii, jak i współczesnych problemów z przestrzeganiem praw człowieka.

Nagrodę w kategorii "Dzieła krajowe” otrzymał dr Paweł Rokicki za wydaną przez PAN i IPN książkę "Glinciszki i Dubinki. Zbrodnie wojenne na Wileńszczyźnie w połowie 1944 roku i ich konsekwencje we współczesnych relacjach polsko-litewskich”. Chodzi tu o zbrodnie popełnione przez lojalną w stosunku do Niemców litewską policję oraz Armię Krajową.

Dyrektor Studium Europy Wschodniej, wydawcy Przeglądu Wschodniego, Jan Malicki podkreślił w rozmowie z IAR, że nagroda dla książki poświęconej konfliktowi litewsko-polskiemu ma dodatkowy wymiar. - Jeśli naród polski ma coś na sumieniu wobec innych narodów powinien to jasno, prosto i klarownie wziąć na swoje piersi - podkreślił.

Nagrodę ex aequo w tej samej kategorii, "Dzieła krajowe”, otrzymał profesor Marian Małecki za książkę "Wydział krajowy Sejmu galicyjskiego. Geneza, struktura i zakres kompetencji, następstwo prawne”. Jest to pierwsza tego typu publikacja, która przybliża mechanizmy działalności tej instytucji będącej namiastką rządu, która organizowała życie społeczne i kulturalne Autonomii Galicyjskiej w latach 1861 - 1918.

REKLAMA

Ukraiński historyk Ołeksandr Zinczenko został laureatem w kategorii "Popularyzacja problematyki wschodniej” za książkę "Katyń. Śladami polskich oficerów”. Wcześniej została ona wydana na Ukrainie, gdzie wiedza o zbrodni katyńskiej jest minimalna. Sam laureat podkreśla, że Polacy i Ukraińcy za mało wiedzą o wspólnej historii, a na przykład negatywne podejście do czasów totalitarnych w obydwu krajach jest podobne.

"

Oleksandr Zinchenko z nagrodą Przeglądu Wschodniego.

Opublikowany przez Piotr Pogorzelski na 19 marca 2016

W kategorii „Dzieła zagraniczne” nagrodę otrzymał Theodore Weeks za książkę „Vilnius between Nations. 1795-2000.” Nagrodę specjalną, za całokształt, otrzymała profesor Elżbieta Smułkowa, slawistka, białorutenistka, która w latach 1992-1995 była polskim ambasadorem na Białorusi.

REKLAMA

Wyróżnienia wręczano już po raz 23.

IAR//agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej