Czy w Polsce może się powtórzyć Afera Amber Gold?
Dziś ruszył proces w sprawie Amber Gold. W piramidzie finansowej, którą stworzyła firma, oszukano prawie 19 tysięcy klientów.
2016-03-21, 15:30
Posłuchaj
̶ Pokłosiem afery są bardziej restrykcyjne przepisy kontroli sektora finansowego – mówił w radiowej Jedynce Maciej Krzysztoszek z Komisji Nadzoru Finansowego.
KNF zwiększyła krąg zainteresowania podmiotami finansowymi
Jak wyjaśnia, postępowanie wyjaśniające dotyczy podmiotów, których Komisja Nadzoru Finansowego nie nadzoruje, a wobec których istnieje podejrzenie, że mogą prowadzić działalność, która wymagałaby licencji KNF.
I dodaje, że dotychczas KNF wszelkie analizy dotyczące tego typu podmiotów, jak Amber Gold, prowadziła na podstawie publicznie dostępnych informacji.
Same przepisy jednak nie wyeliminują przestępczości
Jednak przepisy to za mało aby powstrzymać przestępców w przyszłości. Najważniejsza jest ostrożność klientów zauważa Jarosław Janecki z banku Societe Generale.
REKLAMA
Uwaga na super oferty
I wyjaśnia, że lampka ostrzegawcza powinna się zaświecić każdemu klientowi, jeśli będzie miał do czynienia z ofertą zawierającą wysokie oprocentowanie przewyższające średnie oprocentowanie na rynku, i w dodatku proponowane przez instytucję, która nie jest bankiem.
Ostrożność klientów jest najważniejsza. Bo jak dodaje Maciej Krzysztoszek z KNF, żadne instytucje na dadzą 100 procent poczucia bezpieczeństwa.
Powiązany Artykuł

Afera Amber Gold: ruszył proces oskarżonych o stworzenie największej piramidy finansowej
I dodaje, że nie ma przepisów prawa ani instytucji administracyjnych w kraju, która powstrzymałaby potencjalnych przestępców od oferowania kolejnych tego typu produktów.
Proces w sprawie Amber Gold rozpoczął się dziś w Gdańsku. Przesłuchania przesunięto z 9:00 na 11:00 z powodu doniesień o podłożeniu bomby w gmachu sądu.
REKLAMA
Kamil Piechowski, jk
REKLAMA