Wielki Piątek jako najważniejszy dzień dla ewangelików
Wielki Piątek upamiętnia męczeńską śmierć krzyżową Jezusa. Jakie znaczenie ma krzyż w luteranizmie i kalwinizmie? O tym w Polskim Radiu 24 mówili diakon Halina Radacz i ks. Dariusz Chwastek z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz ks. Michał Jabłoński z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.
2016-03-25, 21:50
Posłuchaj
Marcin Luter podkreślał cierpienie i pasję Chrystusa, który umiera na krzyżu. Wydarzenie to dla wyznawców luteranizmu ma wymiar symboliczny.
– Krzyż jest symbolem przezwyciężenia grzechu, znakiem odkupienia grzechów całego świata i zwycięstwa życia nad śmiercią. To w krzyżu objawia się Bóg-stworzyciel tego świata, jako Bóg chcący ratować grzeszny rodzaj ludzki – mówił w Polskim Radiu 24 ks. Dariusz Chwastek.
– Marcin Luter wychowany jest w poczuciu winy i szuka możliwości bycia oczyszczonym. Słowa biblijne pokazują mu, że to nie jego zasługą własną może się wyzwolić, tylko to Bóg sam dzięki miłości oddaje samego siebie i wyzwala go od poczucia winy i grzechu. Bóg karzący, nie-mój i daleki staje się moim bliskim Bogiem, który do mnie przychodzi i mnie ratuje – dodała diakon Radacz.
Kalwinizm natomiast podkreśla bardziej zmartwychwstanie niż samo ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa.
REKLAMA
– W tradycji reformowanej theologia gloriae – teologia chwały jest bardziej podkreślana niż theologia crucis – teologia krzyża. Oczywiście jedno bez drugiego nie istniałoby, jednak jesteśmy kościołem „powielkanocnym”, nie „powielkopiątkowym” – tłumaczył ks. Michał Jabłoński.
Audycję prowadził Marcin Witan.
Polskie Radio 24/dds/mr
REKLAMA