Historia niezwykłej przyjaźni Polki i Czeczenki
Opowieść o macierzyństwie, miłości, odwadze, strachu i cierpieniu. Opowieść o siostrzanej relacji dwóch kobiet, które różni niemal wszystko - pochodzenie, poglądy, kultura, religia, a łączy samotne macierzyństwo i życie naznaczone chorobą. Anna Kaszubska – Polka i pisarka oraz Zargan Nasordinova – muzułmanka i uchodźczyni z Czeczenii wspólnie napisały książkę „186 szwów”.
2016-03-27, 17:46
Posłuchaj
Pierwszoplanowym elementem książki jest historia Zargan. która opisuje swoje ciężkie i pełne bólu życie. Na temat cierpienia i trudnej choroby dużo mówi również sama Anna Kaszubska. "186 szwów" to także pouczająca i emocjonująca opowieść o relacjach rodzinnych i poświęceniu.
– Około 4 lat temu zostałam poproszona o poprowadzenie wykładu motywacyjnego dla uchodźczyń. Spotkanie było udane. Wywołało sporo wzruszenia w moich słuchaczkach. Jedna z nich, po zakończonej prelekcji, podeszła, przytuliła mnie i wycałowała. Była to właśnie Zargan. Wspomniała, że spisuje historię życia swojej rodziny. Po krótkiej rozmowie rozstałyśmy się. Jednak pewnego razu przypadkowo wpadłyśmy na siebie w centrum Warszawy. Od tego właśnie momentu połączyły nas więzi przyjaźni – opowiedziała Anna Kaszubska.
Anna Kaszubska przyznała, że od drugiego spotkania Zargan ich kontakty były coraz częstsze. Podczas nich Czeczenka dzieliła się swoimi doświadczeniami i traumatycznymi przeżyciami.
REKLAMA
– Po którymś ze spotkań doszłam do wniosku, że są one istotne również dla mnie. Dlatego sądziłam, że warto, by historie Zargan poznali także inni ludzie. Dobrą formą spisania tych relacji była książka – dodała.
W „186 szwach” Zargan wspomina swoje trudne, ale szczęśliwe dzieciństwo, małżeństwo z alkoholikiem, okres ciąży, podczas której głodowała oraz okrutny czas wojny.
W audycji Anna Kaszubska opowiedziała także w jaki sposób Zargan Nasordinova trafiła do Polski i przez co musiała przejść, by odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Wyjaśniła również skąd wziął się tytuł książki. Ponadto odniosła się do stosunku Polaków wobec uchodźców mieszkających w naszym kraju.
Polskie Radio 24/db/mr
REKLAMA
REKLAMA