Ukraina: powstaje koalicja bez Julii Tymoszenko
Na Ukrainie trwają rozmowy o nowej koalicji rządowej, w której jednak może nie być miejsca dla partii Batkiwszczyna b. premier Julii Tymoszenko. Jej deputowanych, którzy potrzebni są do utworzenia większości parlamentarnej, mogą zastąpić posłowie niezrzeszeni.
2016-03-30, 22:43
Posłuchaj
Negocjacje koalicyjne prowadzi przewodniczący parlamentu Wołodymyr Hrojsman, który jest typowany na przyszłego premiera. Ukraińskie media napisały w środę, że zachęca on deputowanych niezrzeszonych do wstąpienia do prezydenckiego Bloku Petra Poroszenki. Potwierdził to poseł Bloku Poroszenki, były dziennikarz śledczy Serhij Łeszczenko.
Prezydent i kierownictwo jego administracji przeprowadzili szereg spotkań z deputowanymi niezrzeszonymi, proponując im wejście do frakcji Bloku Petra Poroszenki (…). W ten sposób dąży się do odebrania złotej akcji Julii Tymoszenko (…) – powiedział w rozmowie z gazetą internetową „Ukrainska Prawda”.
Zbieranie mandatów
W środę, podczas posiedzenia Rady Najwyższej (parlamentu), jej wiceprzewodniczący Andrij Parubij ogłosił, że do Bloku Poroszenki wstąpiła Iryna Susłowa, wykluczona wcześniej z klubu partii Samopomoc mera Lwowa Andrija Sadowego. W kuluarach parlamentu mówi się o kolejnych deputowanych, którzy zamierzają przyłączyć się do konstruowanej koalicji.
Według mediów Blok Poroszenki i Front Ludowy obecnego premiera Arsenija Jaceniuka przy powoływaniu nowej koalicji mogą liczyć dziś na 223 mandaty. Dla uzyskania większości potrzebnych jest co najmniej 226 głosów w liczącym 450 osób parlamencie.
REKLAMA
Populistyczne żądania
Jeszcze w poniedziałek w Kijowie twierdzono, że Batkiwszczyna Julii Tymoszenko porozumiała się na temat koalicji z Blokiem Poroszenki i Frontem Ludowym. We wtorek była premier ogłosiła jednak, że przystąpi do tego sojuszu pod pewnymi warunkami.
Domagała się m.in. przedłużenia moratorium na sprzedaż ziemi rolnej, obniżki opłat komunalnych, indeksacji płac i emerytur oraz wsparcia małego i średniego biznesu. Komentatorzy uznali, że zmiany, które proponuje Tymoszenko, są populistyczne i stoją w sprzeczności z programem współpracy Ukrainy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Jednocześnie oceniano, że wysuwając takie hasła Batkiwszczyna na poważnie przygotowuje się do wcześniejszych wyborów parlamentarnych.
W skład poprzedniej koalicji, prócz Bloku Poroszenki i Frontu Ludowego wchodziły: Batkiwszczyna, Samopomoc i Partia Radykalna. Te dwa ostatnie ugrupowania odmówiły udziału w nowej koalicji.
Kryzys polityczny na Ukrainie trwa od lutego i wywołany został brakiem poparcia parlamentu dla rządu premiera Jaceniuka. Szefowi rządu zarzuca się zbyt powolne reformy i niezdecydowanie w zwalczaniu korupcji. Sam Jaceniuk powtarza, że gotów jest podać się do dymisji, pod warunkiem, że powstanie nowa umowa koalicyjna i będzie znany skład nowego rządu.
REKLAMA
- Jestem gotów do podjęcia każdej decyzji politycznej, by nasi zachodni partnerzy nadal nas popierali, a naród odczuwał zmiany. Jestem gotów na wszystko, żeby stworzyć nową koalicję, wyznaczyć nowy skład rządu i nowego premiera, i dać mu możliwość działania, bo mojemu rządowi na działanie nie pozwalano – oświadczył w środę Jaceniuk.
PAP/IAR/agkm
(Ukraina wszczęła śledztwo wobec sędziów i prokuratorów zajmujących się w Rosji sprawą Nadiji Sawczenko. Wideo: News Channel "24"/x-news)
REKLAMA
REKLAMA