Delfina Potocka. Muza polskich romantyków

- Wydaje mi się, że byłaby to świetna heroina smutnego filmu – mówiła o Delfinie Potockiej badaczka jej biografii Bożena Krzywobłocka. Dlaczego zamożna bywalczyni salonów i ulubienica artystów nie była szczęśliwa?

Bartłomiej Makowski

Bartłomiej Makowski

2025-04-02, 09:00

Delfina Potocka. Muza polskich romantyków
Portret Delfiny Potockiej pędzla Moritza Michaela Daffingera. Foto: Wikipedia/domena publiczna

2 kwietnia 1877 roku zmarła Delfina Potocka, przyjaciółka artystów, jedna z najsłynniejszych kobiet swojej epoki.

Była córką Stanisława Komara, który pozycję w towarzystwie osiągnął dzięki protekcji carycy Katarzyny II. Przyszła na świat w roku 1807.

- Rodzina była niezbyt dobrze postrzegana w towarzystwie ze względu na kwestie patriotyczne - mówiła doc. dr Bożena Krzywobłocka, historyk.

Nieudane małżeństwo

Jako młoda dziewczyna wyszła za mąż za Mieczysława Potockiego, syna Stanisława Szczęsnego Potockiego, jednego z najbogatszych Polaków epoki. Małżeństwo nie było szczęśliwe. Mąż-krezus był jednocześnie skąpcem i dziwakiem. Na relacjach między małżonkami odbiło się być może także to, że Delfina nie dała Mieczysławowi męskiego potomka, zaś dwie córki, które były owocem tego związku, zmarły w dzieciństwie.

REKLAMA

- Znalazła się w separacji z mężem, co było wyrazem szczególnej panującej wówczas mody - wyjaśniała autorka biografii Delfiny Potockiej.

Mimo rozstania z mężem, do końca życia pobierała od niego rentę w wysokości 100 tys. franków rocznie. Zaczęła podróżować po Europie. Elokwentna, uzdolniona artystycznie i słynąca z urody kobieta, podbijała serca na salonach. Uważano ją również za zło wcielone, kusicielkę cudzych mężów.

Czytaj także:

Była dla romantyków natchnieniem i muzą, nieosiągalnym obiektem westchnień. Podziwiali ją Fryderyk Chopin i Juliusz Słowacki, jednak najtrwalsza relacja połączyła ją z Zygmuntem Krasińskim.

REKLAMA

- Niezwykły urok Delfiny polegał nie tylko na umiejętności podtrzymywania towarzyskiej rozmowy. Umiała ośmielać ludzi nieśmiałych. Umiała słuchać. Przypuszczam, że miłość Krasińskiego do Delfiny była oparta na darze słuchania. Ta fascynacja była niewątpliwie czymś, co przyspieszyło rozwój talentu wieszcza - wyjaśniała doc. dr Bożena Krzywobłocka.


Posłuchaj

Audycja Elizy Bojarskiej z cyklu "Anegdoty i fakty" poświęcona Delfinie Potockiej. (PR, 21.06.1977) 19:06
+
Dodaj do playlisty

 

Delfina Potocka zmarła w podeszłym wieku, przeżyła swoich słynnych adoratorów i epokę romantyzmu.

Źródło: Polskie Radio

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej