Petro Poroszenko o "Panama Papers": nie zarządzam swoim biznesem
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył w poniedziałek, że w sprawie firm zarejestrowanych na jego nazwisko w rajach podatkowych powinni wypowiedzieć się ludzie, którym przekazał zarządzanie swoim biznesem.
2016-04-04, 12:45
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
"Miasto na muszce Putina, na becze prochu"
Szef państwa po raz pierwszy odniósł się do materiałów na swój temat, które wyciekły z panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca i są komentowane przez media na Ukrainie. Poroszenko zapewnił, że poważnie traktuje swoje deklaracje majątkowe i sumiennie rozlicza się z podatków.
- Po objęciu stanowiska prezydenta odszedłem od zarządzania swoimi aktywami, przekazując je odpowiednim firmom konsultingowym i prawnym. Oczekuję, że udzielą one prasie ukraińskiej i międzynarodowej wyczerpujących wyjaśnień – napisał prezydent na Facebooku.
- Jestem pierwszym ukraińskim urzędnikiem państwowym, który poważnie odnosi się do swoich deklaracji majątkowych, spłaty podatków i kwestii konfliktu interesów, które rozwiązuję w ramach prawa ukraińskiego i międzynarodowego prawa prywatnego – podkreślił.
"Panama Papers o prezydencie Ukrainy"
Z materiałów opublikowanych w ramach afery "Panama Papers” wynika, że Poroszenko zakładał firmy w rajach podatkowych w czasie, gdy piastował już urząd szefa państwa i nie wymieniał umieszczonych w nich aktywów w swoich deklaracjach majątkowych. Konsultanci finansowi Poroszenki twierdzą tymczasem, że założył on firmę na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, by sprzedać zagranicznym klientom swoją korporację cukierniczą Roshen.
REKLAMA
W sierpniu 2014 roku prezydent, którego majątek szacuje się na prawie 869 mln dolarów, zarejestrował na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych firmę o nazwie Prime Asset Partners Ltd.. W tym samym roku Poroszenko zarejestrował jeszcze dwie firmy: na Cyprze i w Holandii. Ich kapitał wynosi niewiele ponad 3 tys. dolarów.
W odpowiedzi na informacje z materiałów panamskiej kancelarii prawnej Partia Radykalna deputowanego Ołeha Laszki oświadczyła, że inicjuje procedurę impeachmentu wobec prezydenta Poroszenki. Ugrupowanie oceniło, że fakt posiadania firm zarejestrowanych w rajach podatkowych potwierdza działalność korupcyjną i nadużywanie przez szefa państwa swego stanowiska.
Narodowe Biuro Antykorupcyjne w Kijowie oświadczyło, że nie będzie wszczynać w tej sprawie śledztwa, gdyż zgodnie z ustawą o jego działalności i kodeksem karnym Ukrainy nie może ono zajmować się urzędującym prezydentem.
W sprawie informacji o firmach Poroszenki w rajach podatkowych wypowiedziała się także Prokuratura Generalna Ukrainy. - Prokuratura generalna nie widzi oznak przestępstwa w informacjach, opublikowanych w niektórych mediach na temat prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki – oświadczył przedstawiciel resortu Władysław Kucenko. Zapewnił, że materiały medialne w tej sprawie zostały wstępnie przeanalizowane przez specjalistów prokuratury, którzy nie doszukali się w nich podstaw do wszczęcia postępowania.
REKLAMA
PAP/agkm
(Wideo News Channel "24"/x-news: prezydent Ukrainy Petro Poroszenko na szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie.
Przemawiając w Kongresie Stanów Zjednoczonych, na forum "Walka Ukrainy o wolność trwa", Poroszenko zauważył, że w ciągu dwóch lat wojny na Donbasie zginęło już więcej żołnierzy, niż amerykańskich wojskowych w Afganistanie przez ostatnie 15 lat. Prezydent Ukrainy podkreślił, że Moskwa dalej narusza Porozumienia Mińskie i nawet przewiduje rozmieszczenie broni jądrowej na Krymie. Poroszenko przypomniał, że Stany Zjednoczone mają być gwarantem pokoju na Ukrainie, zgodnie z Memorandum Budapesztańskim.
"Uważam, że istnieje realna szansa, by prezydent Obama jeszcze za swojej kadencji uregulował konflikt w Donbasie. Jednak nigdy nie mogłem zrozumieć jednej rzeczy, tak samo jak i moi rodacy. Jest to niechęć społeczności międzynarodowej wobec dostarczania broni dla legalnego rządu Ukrainy i regularnej armii ukraińskiej, która utrzymuje linię obrony przed atakiem na ład międzynarodowy”, dodał prezydent Ukrainy.
REKLAMA
REKLAMA