Kierunki rozwoju obrony terytorialnej
Należy jak najszybciej wdrożyć system obrony terytorialnej naszego kraju, a jego podstawą powinna być lekka piechota.
2016-04-07, 16:07
Posłuchaj
Takie wnioski płyną z raportu „Koncepcja Obrony Terytorialnej w Polsce”. Jego współautor, Maciej Paszyn z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych wyjaśniał w Polskim Radiu 24, jak powinien przebiegać rozwój jednostek obrony terytorialnej.
W razie konfliktu obrona terytorialna umożliwi swobodę działań wojskom operacyjnym; najlepszy model to lekka piechota, ale niezależnie od wariantu należy go wdrażać jak najszybciej – to wnioski z raportu Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.
Maciej Paszyn wyjaśnił, na czym polega idea utworzenia brygad terytorialnych na terenie Polski, którą postuluje Ministerstwo Obrony Narodowej.
– Obrona terytorialna opiera się w głównej mierze na żołnierzach niezawodowych. Na co dzień osoby te wykonują swoją normalną pracę zawodową, a okresowo pełnią służbę wojskową na terenie swojego województwa. Obrona terytorialna ma wspierać wojska operacyjne i składać się z ochotników – tłumaczył ekspert.
REKLAMA
– Powstanie obrony terytorialnej w jednym momencie na teranie całego kraju jest niemożliwe. Dlatego w planach MON i naszej koncepcji zakłada się utworzenie na początek trzech brygad w trzech województwach – dodał Maciej Paszyn.
Więcej o planowanym rozwoju obrony terytorialnej w Polsce w całej rozmowie.
Polskie Radio 24/gm
REKLAMA