Trauma – czym jest?
Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne w takich krytycznych sytuacjach jak trauma? O tym mówili w Polskim Radiu 24 Danuta Prokulska-Balcerzak (Mazowieckie Centrum Psychodynamiczne) i dr Mateusz Zatorski (Katedra Psychologii Klinicznej i Zdrowia SWPS).
2016-04-07, 23:00
Posłuchaj
Naukowcy z Uniwersytetu SWPS stworzyli pierwsze w Polsce Centrum Badań nad Traumą i Kryzysami Życiowymi. Zamierzają przeprowadzić badania z udziałem osób, które m.in. brały udział w wypadku czy katastrofie, przeżyły diagnozę ciężkiej choroby czy śmierć bliskiej osoby. Chcą odpowiedzieć na pytanie: od czego zależy to, że nawet bardzo trudne przeżycia mogą prowadzić do rozwoju osobowości? W ten sposób chcieliby także „odczarować” pokutujące w społeczeństwie rozumienie „traumy”.
– Chcemy sprawdzić w badaniach podłużnych, czyli obserwujących konsekwencje traumy w długim okresie, czy dzięki sytuacji traumatycznej osoby mogą w stanie coś zyskać w rozwoju osobowym – mówił w Polskim Radiu 24 dr Mateusz Zatorski.
Czym jednak jest trauma? W podejściu psychodynamicznym definiuje się jako subiektywne doświadczenie, które występuje już w pierwszych miesiącach życia, jak np. odstawienie od piersi.
– Trauma to subiektywne doświadczenia, które dziecko odczuwa już w najmłodszych latach. Następnie usuwa te doświadczenia emocjonalne do nieświadomości. W dorosłości natomiast powtarza te różne patologiczne schematy. Przejawia się to w zaburzeniach osobowości, a nawet ciężkich psychozach – powiedziała Danuta Prokulska-Balcerzak.
REKLAMA
Audycję prowadziła Agnieszka Furtak-Bilnik.
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA