Projekt rezolucji PE: paraliż Trybunału Konstytucyjnego zagraża demokracji w Polsce

Parlament Europejski "jest zaniepokojony tym, że faktyczny paraliż Trybunału Konstytucyjnego w Polsce zagraża demokracji, prawom człowieka i rządom prawa" - brzmi projekt rezolucji unijnego parlamentu. Głosowanie zaplanowano na środę.

2016-04-11, 21:31

Projekt rezolucji PE: paraliż Trybunału Konstytucyjnego zagraża demokracji w Polsce
Parlament Europejski. Foto: Diliff/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Posłuchaj

PE: rezolucja w sprawie Polski. Relacja Andrzeja Gebera ze Strasburga (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Według źródeł Polskiej Agencji Prasowej w Parlamencie Europejskim, treść dokumentu została przygotowana przez dwie największe frakcje - Europejską Partię Ludową oraz Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów.

Projekt uzyskał poparcie trzech mniejszych ugrupowań: Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, Zjednoczonej Lewicy Europejskiej – Nordyckiej Zielonej Lewicy oraz Zielonych - Wolnego Sojuszu Europejskiego.

Dokument zostanie poddany pod głosowanie podczas środowego posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.


x-news.pl, TVN24

Projekt rezolucji

W nieoficjalnym tekście rezolucji, Parlament Europejski wyraża zaniepokojenie, że "faktyczny paraliż Trybunału Konstytucyjnego w Polsce zagraża demokracji, prawom człowieka i rządom prawa".

Czytaj więcej:
Trybunał Konstytucyjny PAP 1200.jpg
Spór wokół TK

Wyrażono opinię, że "niedawne wydarzenia w Polsce, w szczególności polityczny i prawny spór dotyczący składu Trybunału i nowych przepisów dotyczących jego funkcjonowania (...) doprowadziły do powstania obaw dotyczących zdolności TK do obrony konstytucji i zagwarantowania poszanowania rządów prawa".

"PE wzywa polski rząd do uszanowania, opublikowania i pełnego wprowadzenia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 roku bez dalszych opóźnień, a także do wprowadzenia w życie wyroków z 3 i 9 grudnia 2015 roku" - brzmi projekt dokumentu.

REKLAMA

3 grudnia 2015 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że poprzedni Sejm w październiku wybrał dwóch sędziów TK w sposób niezgodny z konstytucją (w miejsce tych, których kadencja kończyła się w grudniu).

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 9 grudnia uznał niekonstytucyjność pięciu zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS z listopada bieżącego roku.

9 marca Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że kilkanaście zapisów grudniowej nowelizacji ustawy o TK, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, jest niekonstytucyjnych. W ocenie polityków PiS posiedzenie Trybunału było niezgodne z prawem.

W ubiegłą środę wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans po zdaniu relacji z wizyty w Polsce powiedział, że wyjście z kryzysu jest pilną sprawą, a podstawą do dialogu powinno być publikowanie i wdrażanie decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

W projekcie rezolucji napisano, że Parlament Europejski podziela obawy Timmermansa dotyczące możliwości istnienia "dwóch równoległych systemów prawnych, co prowadziłoby do niepewności prawnej".

Zgodnie z tekstem rezolucji PE "wzywa również polski rząd do pełnej implementacji rekomendacji Komisji Weneckiej", podzielając jej opinię, że "polska konstytucja oraz europejskie i międzynarodowe standardy wymagają respektowania wyroków TK".

Komisja Wenecka przyjęła stanowisko w sprawie Trybunału Konstytucyjnego 11 marca. Konkluzją jej opinii jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Europarlament poparł w rezolucji decyzję Komisji Europejskiej o uruchomieniu wobec Polski ustrukturyzowanego dialogu w ramach procedury kontroli praworządności.

IAR, PAP, kk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej