Frakcja PiS zgłosiła swój projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego o sytuacji w Polsce

Frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należą europosłowie PiS, zgłosiła własny projekt rezolucji PE dotyczącej kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Według projektu przyczyną tego kryzysu są decyzje poprzedniego Sejmu.

2016-04-11, 20:50

Frakcja PiS zgłosiła swój projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego o sytuacji w Polsce
Parlament Europejski. Siedziba w Strasburgu. Foto: European Union 2015 - EP Louise WEISS building/Architecture Studio

Posłuchaj

PE: rezolucja w sprawie Polski. Relacja Andrzeja Gebera ze Strasburga (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Czytaj więcej:
parlament europejski europarlament 1200 free mozaika01.jpg
Projekt rezolucji PE: paraliż TK zagraża demokracji w Polsce

Projekt Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) to odpowiedź na projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego, nad którym pracują frakcje centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej i socjalistów, a który będzie krytyczny dla polskiego rządu.

Głosowanie nad rezolucją odbędzie się w środę.

Projekt rezolucji

W dokumencie, zgłoszonym w imieniu frakcji przez jej wiceszefa Ryszarda Legutkę, wskazano, że ustawa o Trybunale Konstytucyjnym z 25 czerwca 2015 roku oraz powołanie na jej podstawie w październiku 2015 roku, tuż przed wyborami w Polsce, pięciu sędziów Trybunału "stanowią przyczyny obecnego sporu prawnego wokół TK".


x-news.pl, TVN24

Dodano, że "poprzednia partia rządząca zagwarantowała sobie większość aż 14 sędziów w 15-osobowym składzie Trybunału Konstytucyjnego, naruszając w ten sposób podstawową zasadę pluralizmu składu sędziowskiego, co stoi też w sprzeczności z rekomendacją Komisji Weneckiej z roku 1997".

Wskazano, "że zmiana tych nominacji sędziowskich przez nowo wybrany parlament została przeprowadzona w ramach zwykłej procedury samonaprawczej, oraz zaznacza, że nie istnieją żadne podstawy, by odmawiać nowo wybranemu parlamentowi prawa do decydowania o poprawności poprzedniej decyzji podjętej w toku tej samej procedury".

W projekcie uznano, że nowelizacje ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z ubiegłego roku, wprowadzone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, upraszczają postępowanie przed Trybunałem oraz zapewniają bardziej przejrzyste zasady kontroli konstytucyjności, jak również ograniczają "zbyt rozległe uprawnienia uznaniowe prezesa TK w tym zakresie".

W dokumencie zauważono, że "uchwała Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 roku była procedowana i przyjęta w gronie 12, a nie 15 sędziów, co stanowi naruszenie przepisów postępowania i stoi w sprzeczności z art. 197 Konstytucji, który zobowiązuje TK do przestrzegania własnego regulaminu".

Powiązany Artykuł

Trybunał-Konstytucyjny-4-Dob_663.jpg
Spór wokół TK

Podkreślono też, że zgodnie z konstytucją polski rząd "nie może publikować żadnych uchwał przyjętych z naruszeniem przepisów".

W projekcie wyrażono zadowolenie z powołania przez marszałka Sejmu grupy ekspertów, która ma zająć się zaleceniami Komisji Weneckiej w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

W tekście przypomniano, że przewodniczący Komisji Weneckiej "stwierdził jasno, iż reforma TK pozostaje wewnętrzną sprawą Polski i powinna być przeprowadzona przez odpowiednie władze krajowe", co jest również zgodne z unijną zasadą pomocniczości.

"W związku z powyższym Parlament Europejski podkreśla, iż sprawa ta może zostać uregulowana w sposób prawidłowy tylko wtedy, gdy wszyscy uczestnicy polskiej sceny politycznej będą działać odpowiedzialnie i osiągną kompromis" - stwierdzono w projekcie.

IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej