Nowy projekt porozumienia w KW. Dziś rozmowy z ministrem energii

Zarząd Kompanii Węglowej (KW) nie przyjął związkowej wersji porozumienia dotyczącego m.in. wynagrodzeń w firmie i przedstawił nową wersję dokumentu, modyfikując swoje wcześniejsze propozycje.

2016-04-14, 11:27

Nowy projekt porozumienia w KW. Dziś rozmowy z ministrem energii
Budynek Kompanii Węglowej. Foto: By Kris D from Metropolia Silesia, Upper Silesia ( Oberschlesien ) - DSC_0056, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15178226

W czwartek rozmowy mają być kontynuowane z udziałem ministra energii.

Zawieszenie wypłaty dodatkowych świadczeń

W poniedziałek zarząd zaproponował zawieszenie wypłaty większości dodatkowych świadczeń dla górników (m.in. tzw. czternastej pensji i deputatu węglowego) na trzy lata. W odpowiedzi związki złożyły w środę własny projekt, nie godząc się na propozycje zarządu.

Podczas środowych rozmów zarząd zmodyfikował swoje stanowisko, proponując – co przedstawiciele stron przyznają na razie jedynie nieoficjalnie - zróżnicowanie wypłaty – lub nie – wymienionych w porozumieniu świadczeń w zależności od sytuacji danej kopalni.

- Wychodząc naprzeciw stronie społecznej przygotowaliśmy drugą wersję porozumienia; to porozumienie w drugiej wersji umożliwia również wykonanie założeń biznesplanu i uruchomienie Polskiej Grupy Górniczej. Reszta to tajemnica negocjacji – powiedział po rozmowach prezes Kompanii Tomasz Rogala.

Nowa propozycja: gorsza od poprzedniej

Opuszczając siedzibę Kompanii Węglowej związkowcy oceniali nową propozycję jako gorszą od poprzedniej. Szef Solidarności w Kompanii Bogusław Hutek zapowiedział, że po czwartkowym spotkaniu z udziałem ministra związkowcy spotkają się jeszcze we własnym gronie, a najdalej w poniedziałek poinformują o złożonych propozycjach załogi górnicze podczas tzw. masówek w kopalniach. Później o przyjęciu bądź odrzuceniu porozumienia górnicy mieliby zadecydować w referendum.

W czwartkowych rozmowach – co zapowiedzieli w środę przedstawiciele KW i związków – weźmie udział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Po tym spotkaniu strona społeczna ma podjąć decyzję o zawarciu bądź odrzuceniu porozumienia, dotyczącego m.in. zasad wynagradzania po przejęciu kopalń i zakładów Kompanii przez Polską Grupę Górniczą, co ma nastąpić 1 maja. Warunkiem zaangażowania się inwestorów w PGG jest osiągnięcie rentowności kopalń w końcu przyszłego roku. To, zdaniem zarządu, wymaga również zmian w systemie wynagradzania pracowników.

PAP, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej