Pentagon: ostatnia próba rakietowa Korei Północnej to katastrofalna porażka
Rakieta, prawdopodobnie średniego zasięgu, eksplodowała kilka sekund po starcie - oświadczył rzecznik Departamentu Obrony USA kpt. Jeff Davis. Test potępiła Rada Bezpieczeństwa ONZ.
2016-04-16, 07:09
- To była katastrofalna próba, która zakończyła się porażką - powiedział rzecznik. Dodał, że amerykańscy eksperci wciąż analizują ostatni test rakietowy Pjongjangu, który prawdopodobnie dotyczył nowego pocisku średniego zasięgu wystrzeliwanego z ruchomej wyrzutni. Świadczyć o tym może fakt, że rakietę wystrzelono z innego rejonu niż zazwyczaj, jakim jest wschodnie wybrzeże kraju.
Według południowokoreańskiej agencji prasowej Yonhap był to nowy pocisk o nazwie Musudan, w którego zasięgu maja znaleźć się bazy wojskowe USA w Azji na Pacyfiku.
Sekretarz obrony USA Ash Carter, który wizytuje amerykański lotniskowiec USS "John C.Stennis" na Morzu Południowochińskim, oświadczył, że chociaż próba była nieudana to jednak stanowiła ona "kolejną prowokację Korei Północnej w regionie, w którym nie potrzeba tego rodzaju działań".
Test potępiła także w piątek jednomyślnie Rada Bezpieczeństwa ONZ wskazując, że stanowił on kolejne pogwałcenie wcześniejszych rezolucji ONZ. Rada zagroziła podjęciem wobec Pjongjangu "nowych istotnych posunięć".
REKLAMA
Reakcja Chin
Decyzję o wystrzeleniu pocisku balistycznego skrytykował główny sojusznik Pjongjangu - Chiny.
- (Decyzja) p wystrzeleniu w piątek rakiety średniego zasięgu przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną, mimo że okazało się nieudane, jest kolejną demonstracją siły, która bez odpowiedniego nadzoru doprowadzi kraj donikąd - napisała w komunikacie chińska państwowa agencja prasowa Xinhua.
- Broń nuklearna nie uczyni Pjongjangu bezpieczniejszym. Natomiast z drugiej strony kosztowne przedsięwzięcia wojskowe będą odbijać się na gospodarce kraju - dodano.
REKLAMA
Stan alarmu w Korei Południowej
Rzecznik ministerstwa obrony Korei Płd. Mun Sang-gjun przyznał już wcześniej, że od pewnego czasu kraj jest w stanie podwyższonego alertu bezpieczeństwa w związku z wcześniejszymi groźbami Pjongjangu. Przywódca komunistycznego reżimu zapowiadał w marcu br., że niedługo przeprowadzone zostaną testy z wykorzystaniem bojowych głowic jądrowych.
Korea Północna testuje pociski
Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn.
Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną.
Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.
REKLAMA
Rezolucje ONZ zabraniają Korei Płn. prób z bronią jądrową oraz testów z rakietami balistycznymi. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym nuklearnego.
pp/PAP/IAR
("Po przyjeździe do Korei Północnej urządzono dla nas teatr". Dzień Dobry TVN/x-news)
REKLAMA
REKLAMA