NIK: stan części zabytków ulega degradacji, stwarzając zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego
Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że samorządy lekceważą obowiązek prowadzenia gminnych ewidencji zabytków oraz sporządzania programów opieki nad nimi.
2016-04-19, 12:20
Posłuchaj
Jak mówi Jarosław Staniszewski z delegatury NIK, stan części zabytków pogarsza się, a część zostaje bezpowrotnie zniszczona (IAR)
Dodaj do playlisty
Według NIK, zaniedbania właścicieli, w tym samorządów, oraz brak skutecznych działań ze strony służb konserwatorskich powodują, że stan części zabytków ulega degradacji, stwarzając czasami zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego. Blisko połowa miejskich konserwatorów w ogóle nie przeprowadza kontroli obiektów zabytkowych.
Konserwatorzy nie kierują do organów ścigania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, pomimo stwierdzenia zniszczenia zabytku, niewykonania zaleceń pokontrolnych lub prowadzenia robót budowlanych przy zabytku bez pozwolenia. Samorządy nagminnie lekceważą obowiązek prowadzenia gminnych ewidencji zabytków oraz sporządzania programów opieki nad zabytkami.
Jak mówi Jarosław Staniszewski z delegatury NIK w Szczecinie, zaniedbania właścicieli, w tym samorządów oraz brak skutecznych działań ze strony służb konserwatorskich powodują, że stan części zabytków pogarsza się, a część zostaje bezpowrotnie zniszczona. Według NIK, konserwatorzy nie mają pełnej wiedzy na temat aktualnego stanu zachowania zabytków.
Źr. nik.gov.pl
REKLAMA
Potrzebne zmiany w prawie?
W latach 2013 - luty 2015, w ramach nadzoru konserwatorskiego, skontrolowali zaledwie 0,7 proc. zabytków ujętych w ewidencjach wojewódzkich. NIK w trakcie kontroli stwierdziła, że pomimo zaistnienia przesłanek, w siedmiu przypadkach konserwatorzy wojewódzcy i w jednym przypadku miejski nie złożyli do organów ścigania zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa lub wykroczenia.
Najwyższa Izba Kontroli postuluje wprowadzenie w przepisach prawa zmian, które precyzowałyby rolę konserwatorów i pozwoliłyby im czynnie uczestniczyć w procesie wywłaszczania obiektów zabytkowych.
Konserwatorzy w swoich działaniach koncentrują się głównie na wykonywaniu podstawowych obowiązków, wynikających z ustawy o ochronie zabytków. W niewystarczającym stopniu reagują na zaniedbania samorządów. Przykładem może być brak gminnych programów opieki nad zabytkami oraz nieprowadzenie gminnej ewidencji zabytków, których obowiązek sporządzenia i prowadzenia został nałożony ustawą.
REKLAMA
IAR,nik.gov.pl,kh
REKLAMA