Bezpłatne leki dla seniorów. Pora na podpis prezydenta

Senat bez poprawek przyjął ustawę o bezpłatnych lekach dla seniorów. Zgodnie z zapisami ustawy, każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na status materialny, będzie miał prawo do bezpłatnych leków, ale wyłącznie tych, które znajdą się w wykazie ogłaszanym przez resort zdrowia.

2016-04-20, 22:02

Bezpłatne leki dla seniorów. Pora na podpis prezydenta
zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

Posłuchaj

Minister Konstanty Radziwiłł o liście bezpłatnych leków dla seniorów (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Minister Konstanty Radziwiłł powiedział, że w wykazie znajdą się wyłącznie leki związane z chorobami wynikającymi z podeszłego wieku. - 1 września już będzie można korzystać z tego przywileju, wykaz pojawi się trochę wcześniej - dodał minister.

Radziwiłł powiedział również, że wykaz będzie zawierał wyłącznie droższe leki refundowane, czyli leki o odpłatności 30, 50 procent, "żeby przynieść ulgę rzeczywiście tym, którzy ponoszą większy wydatek w związku z leczeniem". Podkreślił, że w wykazie nie będzie leków, które obecnie nie są refundowane, czyli leków ze 100 procentowa odpłatnością oraz leków, które są dostępne bez recepty.

Ustawa przewiduje, że bezpłatne leki będzie mógł wypisać tylko lekarz rodzinny i pielęgniarki pracujące w POZ z wyjątkiem lekarza, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawił receptę dla siebie, małżonka, krewnych w linii prostej oraz rodzeństwa. Prawa tego nie będzie miał lekarz geriatra.


Powiązany Artykuł

leki.jpg
Bezpłatne leki dla seniorów. Zagrożenia i korzyści

Minister zdrowia powiedział, że jednym z powodów takiego rozwiązania jest brak odpowiedniego systemu informatycznego, który zapobiegłby nadużyciom przy wypisywaniu recept. - Ale w sytuacji kiedy tę relację sprowadzamy do relacji najbardziej podstawowej i ciągłej, jaka jest między pacjentem a jego lekarzem rodzinnym, to to ryzyko po prostu maleje - powiedział minister zdrowia.

REKLAMA


Posłuchaj

Minister Konstanty Radziwiłł o ryzyku nadużyć przy wypisywaniu recept (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

Podczas prac nad ustawą senatorowie PO zgłosili wniosek, by bezpłatne leki przysługiwały również dzieciom do 18 roku życia. Senator Jan Rulewski zawęził tę poprawkę do dzieci przewlekle chorych. Senatorowie opozycji chcieli też, by bezpłatne leki mógł wypisywać nie tylko lekarz rodzinny, ale również geriatra. Komisja zdrowia wniosła o przyjęcie ustawy bez poprawek i ten wniosek został przegłosowany.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem jednego przepisu. Wcześniej ustawę musi podpisać prezydent.

IAR/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej