Apteki tylko dla farmaceutów?

Ministerstwo Zdrowia proponuje, aby co najmniej 51 proc. udziałów w aptece miały osoby z tytułem magistra farmacji.

2016-04-27, 19:32

Apteki tylko dla farmaceutów?
W Polsce działa ok. 15 tys. aptek, gdzie w dwóch trzecich właścicielami są farmaceuci.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Dlaczego ustawa, która wprowadzi wymóg posiadania aptek przez farmaceutów, dla wielu z nich oznacza rewolucję, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET. /Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Gdyby ten pomysł został wdrożony, rynek apteczny czeka rewolucja.

Zmiany dotknęłyby jedną trzecią polskich aptek

̶  Zmiany byłyby istotne dla tzw. sieci aptecznych, czyli dla około 5 tysięcy aptek - mówi Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Jak wyjaśnia, w Polsce działa ok. 15 tys. aptek, gdzie w dwóch trzecich właścicielami są farmaceuci, natomiast jedna trzecia, czyli ok. 5 tys. aptek należy do spółek kapitałowych bądź do przedsiębiorców nie będących farmaceutami.

Polska ma otwarty system apteczny

Jak jednak zaznacza prezes PharmaNET, w Polsce, tak jak w UE czy USA, prawo własności i prawo wykonywania zawodu, to dwie odrębne sprawy.

REKLAMA

̶  Polska należy do grupy krajów zachodnich o otwartym systemie aptecznym, gdzie właścicielem apteki może być dowolny przedsiębiorca lub spółka kapitałowa, natomiast sposób wykonywania zawodu i organizacji aptek jest określony oddzielnym aktem prawnym – tłumaczy Marcin Piskorski.

Polski rynek apteczny jest bardzo rozproszony

Jak wylicza ekspert, tylko jedno przedsiębiorstwo ma 4 proc. aptek w Polsce, dwa przedsiębiorstwa są z ok. 2-procentowym udziałem w rynku.

W branży aptecznej zdecydowanie  przeważa polski kapitał.

Jak wylicza, 95 proc. aptek należy do polskich właścicieli, tylko pięć przedsiębiorstw zagranicznych działa na naszym rynku.

REKLAMA

Projekt Ministerstwa Zdrowia ma zostać zaprezentowany w sierpniu, a ustawa ma zacząć obowiązywać od stycznia 2017 roku.

Grażyna Raszkowska, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej