Dlaczego polskie firmy nie korzystają z ulg na badania i rozwój?

Ulga na badania i rozwój? To nie dla mnie. Tak myśli większość polskich firm.

2016-04-27, 21:40

Dlaczego polskie firmy nie korzystają z ulg na badania i rozwój?
Okazuje się, że naukowcy badają wiele całkiem absurdalnych problemów. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Dlaczego polskie firmy w tak małym stopniu wykorzystują ulgi na badania i rozwój, tłumaczy w Polskim Radiu 24 Łukasz Radosz, dyrektor w Ayming Polska./Karolina Mózgowiec, Naczelna Radekcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Tymczasem przedsiębiorcy mogą odliczyć wydatki poniesione na bardzo wiele działań niekoniecznie kojarzonych z działalnością badawczo-rozwojową.

Bardzo wiele działań w firmie można zakwalifikować jako badawczo-rozwojowe

Jak mówi Łukasz Radosz, dyrektor w Ayming Polska, ta ulga dotyczy większości przedsiębiorców w Polsce.

I podaje przykłady – w branży spożywczej, uldze może podlegać np. udoskonalenia receptury produktów, ich konsystencji czy poprawa właściwości odżywczych (produkty niskokaloryczne, bez tłuszczów trans, itp.), w branży opakowaniowej może to być np. zwiększenie trwałości opakowania, zmniejszenie wagi opakowań, a w branży produkcyjnej działania takie jak zmniejszenie ilości odpadów, czy integracja złożonych procesów produkcyjnych w jeden zautomatyzowany proces.

 Można odliczać 30 proc. kosztów kwalifikowanych

Ulga pozwala firmom odliczać od 10 do 30 proc. kosztów kwalifikowanych działalności B+R, ale - zgodnie z projektem nowelizacji przepisów - planowane jest podniesienie kosztów kwalifikowanych do 50 proc.

I wyjaśnia, że obecnie chodzi o koszty pracy oraz koszty materiałów w ramach procesu tworzenia innowacji.

REKLAMA

Ważne byłoby też rozszerzenie katalogu kosztów, które można odliczać, na przykład o koszty wynajmu i utrzymywania budynku,  czy pozostałe koszty operacyjne i administracyjne. 

Podobne ulgi funkcjonują w innych krajach od lat. To też być może sprawia, że wydatki firm na badania i rozwój są tam lepiej klasyfikowane. U nas te wydatki mogą być niedoszacowane.

Wg danych GUS, nakłady na badania i rozwój stanowią u nas niespełna 1 proc.

Karolina Muzgowiec, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej