Ocieplanie budynków mocno obniża koszty
Najwięcej energii cieplnej, bo aż 65 proc. zużywają gospodarstwa domowe. Wykorzystują ją przede wszystkim do ogrzewania mieszkań, bo polskie domy są w dalszym ciągu słabo docieplone.
2016-04-29, 18:26
Posłuchaj
Dotyczy to zwłaszcza budynków starych, liczących ponad 50 lat i bloków z wielkiej płyty z lat 70-tych ubiegłego wieku. Wieloletnie zaniedbania są jednak sukcesywnie nadrabiane, bo i świadomość korzyści, jakie się z termomodernizacją wiążą staje się coraz powszechniejsza.
- Ocieplanie zewnętrznych ścian budynków stało się powszechne w naszym kraju po transformacji ustrojowej - mówi Jacek Michalak, przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz Systemów Ociepleń. - Wszyscy widzimy budowy, na których pojawiają się styropian lub wełna mineralna. Nowe budownictwo jest teraz od razu z ociepleniem. Stare budownictwo jest zaś ocieplane. Ciągle jest wiele potrzeb. Polski rynek szacowany jest na 40 mln metrów kwadratowych ociepleń rocznie. W zależności od klasyfikacji jest nawet uważany jako numer jeden – dodaje gość.
System się nie zmienił, materiały tak
Co do zasady, system ocieplania budynków pozostaje od lat taki sam - podkreśla Jacek Michalak.
- Od czasu, gdy w 1957 roku po raz pierwszy zastosowano w Niemczech idea systemu ociepleń się nie zmieniła, jednak jakość materiałów jest dużo wyższa. Problemem polskiego rynku jest fakt, że często to cena decyduje o wyborze materiałów. Kupujemy tynk od jednego producenta, styropian od innego. Tymczasem powinno się kupować wszystko kompleksowo od jednego dostawcy. Przy ociepleniu ścian zewnętrznych budynku koszty zużycia energii cieplnej mogą spaść o połowę – podkreśla rozmówca.
Styropian zdominował rynek
Ze względu na klimat i strukturę budownictwa, najpopularniejszym i zarazem najtańszym materiałem do ocieplania domów w Polsce jest styropian - mówi Jerzy Rutka z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu.
- Systemy ociepleń oparte na styropianie stanowią ponad 85 proc. rynku – wyjaśnia specjalista.
Szacuje się, że dobrze położony styropian wystarcza na 50 lat - dodaje Jerzy Rutka. - Realny zwrot kosztów energii to jest około 20 lat.
W Polsce mamy 120 fabryk styropianu. Roczna produkcja wynosi 13,5 mln metrów sześciennych, co stanowi 65 procent wszystkich termoizolacji.
Na ocieplanie domów, termomodernizację od początku można było uzyskać dofinansowanie. W najbliższych latach na największe wsparcie mogą liczyć te systemy ociepleń, które mają wpływ na ochronę środowiska, czyli na niższą emisję dwutlenku węgla, ale też poprawę estetyki budynku.
Aleksandra Tycner, abo