66. rocznica podpisania Deklaracji Schumana
W Polskim Radiu 24 w dniu rocznicy podpisania Deklaracji Schumana dr Renata Mieńkowska-Norkiene mówiła o historii Unii Europejskiej. Europeistka przybliżyła także obecne wyzwania stojące przed Wspólnotą. 9 maja obchodzimy Dzień Europy.
2016-05-09, 14:07
Posłuchaj
Przypadający na 9 maja Dzień Europy upamiętnia podpisanie Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu 1950 roku szef francuskiego MSZ Robert Schuman zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny. Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Tak powstały zręby Unii Europejskiej.
– Unia Europejska jest doceniana za fakt, że potrafi ochronić swoich mieszkańców przed wojną od 66 lat. Nie jest to takie oczywiste, jeśli spojrzymy na ogniska różnych konfliktów na Starym Kontynencie. Koncept europejskiej wspólnoty był dość szalony, ale okazało się, że przy dobrej woli i solidarności można utrzymać pokój w Europie – wyjaśniała dr Renata Mieńkowska-Norkiene.
Gość Polskiego Radia 24 zwróciła także uwagę na wyzwania stojące obecnie przed Unią Europejską.
– Instytucje unijne nie zawsze funkcjonują efektywnie i nie zawsze potrafią szybko i zdecydowanie podejmować określone kroki. Problemów jest sporo i na różnych poziomach działania Unii ignoruje się sygnały, które na poziomie państwa narodowego byłby oczywiste. Taka sytuacja miała miejsce np. w przypadku Grecji – powiedziała europeistka.
W Polskim Radiu 24 o początkach Unii Europejskiej i postaci Roberta Schumana mówił również Damien Thiriet z Fundacji Schumana.

Polskie Radio 24/gm/pj