Noc Muzeów 2016. Wiele atrakcji w całej Polsce
Muzea, galerie i inne instytucje przygotowują się do Nocy Muzeów, która przypada z 14 na 15 maja. Z roku na rok w imprezie tej bierze udział coraz więcej miast i placówek. Tylko w Warszawie w Nocy Muzeów weźmie udział ponad 250 instytucji, w tym 52 muzea, które będzie można zwiedzać za darmo.
2016-05-14, 06:39
Posłuchaj
Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak zaznacza, że jak co roku miasto spodziewa się wielu gości z Polski i z zagranicy (IAR)
Dodaj do playlisty
Jak co roku do akcji włączyło się między innymi stołeczne Muzeum Narodowe. Aleksandra Kresowska-Pawlak zapowiada, że oprócz zwiedzania placówki, na Dziedzińcu Lorentza zaprezentowany zostanie film "Muzeum Utracone 2016". Poza tym w tym roku będzie można zwiedzić muzealne magazyny.
Powiązany Artykuł
"Małe Wielkie Historie". Zbiórka pamiątek historycznych
Warszawskie Muzeum Literatury w Noc Muzeów zaprasza do zwiedzania ekspozycji stałej, a także nowych wystaw. - Jedna z nich jest poświęcona rodzinie Kopczyńskich, począwszy od Onufrego Kopczyńskiego, prekursora badań nad gramatyką polską, po malarzy z tego rodu - mówi dyrektor placówki Jarosław Klejnocki.
Zapraszamy na Noc Muzeów w Reducie Banku Polskiego do siedziby Wojskowego Przedsiębiorstwa Handlowego. W murach budynku dawnego Banku Polskiego, będzie można przenieść się do roku 1944 i dowiedzieć się więcej o przebiegu bohaterskich dni Powstania Warszawskiego:
Po raz pierwszy będzie można wejść do Centrum Bezpieczeństwa Miasta Stołecznego Warszawy oraz zwiedzić Narodowy Instytut Audiowizualny, Sinfonię Varsovię, a także Ośrodek Kultury Muzułmańskiej - budynek, w którym znajduje się muzułmański meczet. Łącznie dla gości otworzy się czterdzieści nowych miejsc. W Muzeum Farmacji zostanie przeprowadzony pokaz eksperymentów chemicznych, a w Centrum Interpretacji Zabytku przewidziano projekcję filmu "Warszawa 1952" o powojennej odbudowie stolicy.
REKLAMA
Swoje podwoje otworzą także: Kancelaria Premiera
I Sejm:
REKLAMA
Zwiedzający będą mogli przemieszczać się po Warszawie dziewięcioma specjalnymi muzealnymi liniami autobusowymi. Zagranicznym turystom może pomóc informator w języku angielskim.
Wstęp do wszystkich udostępnionych w tę noc miejsc będzie bezpłatny. Warszawa organizuje "Noc Muzeów" po raz trzynasty.
Nie we wszystkich miejscach w Polsce Noc Muzeów organizowana jest w tym samym czasie - w Krakowie będzie dzień wcześniej, a w kilku miastach - tydzień później. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku.
W Polsce jako pierwsze do akcji dołączyło w 2003 roku poznańskie Muzeum Narodowe.
Kraków
Ok. 50 jednostek, działających w ramach 26 muzeów, bierze udział w tegorocznej Nocy Muzeów w Krakowie. Tegoroczna 13. edycja odbywa się z piątku na sobotę.
REKLAMA
Hasło tej edycji brzmi: „Odkrywamy nieznane”. - Na tę noc krakowskie muzea przygotowują specjalne wystawy, wyciągają rzeczy na co dzień niedostępne – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic.
Przypomniał też, że w pierwszej Nocy w 2004 r. uczestniczyło 12 instytucji, które odwiedziło 50 tys. osób. W ostatnich latach frekwencja wynosi od 135 tys. do 145 tys. zwiedzających.
Wiele placówek przygotowało atrakcje związane z tematem przewodnim tegorocznej Nocy. Z-ca dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (MHK) Jacek Salwiński zachęcał na konferencji do zwiedzania oddziałów MHK, szczególnie tych mniej znanych, np. Domu Zwierzynieckiego czy Celestatu.
Salwiński dodał, że tegoroczna Noc będzie okazją do zapoznania się z planami miejsc, które wkrótce będą częścią MHK – Muzeum Młodej Polski Rydlówka i Muzeum Podgórza.
Pracownia Muzeum Podgórza po raz pierwszy weźmie udział w wydarzeniu, tak jak Muzeum Fonografii – Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa (oddział Muzeum Niepołomickiego w Zamku Królewskim w Niepołomicach).
Pracownia Muzeum Podgórza zaprasza na prezentację o powstającym Muzeum Podgórza, jego idei, pomyśle wystawy stałej, oczekiwaniach mieszkańców, zmaganiach muzealników podczas powstawania koncepcji wystawy stałej, o budowie siedziby, pracy nad misją muzeum i tworzeniem kolekcji.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Noc Muzeów. Polskie Radio otwiera archiwa
Prezentacja „Muzeum Podgórza – opowiem Ci miasto” odbędzie się w trzech miejscach - oddziałach MHK: Aptece pod Orłem, Fabryce Emalia Oskara Schindlera, Pałacu Krzysztofory.
W Muzeum Fonografii będzie można obejrzeć stałą ekspozycję – w siedmiu pomieszczeniach znajdują się eksponaty, które przedstawiają powstanie i rozwój urządzeń fonograficznych w poszczególnych dekadach XX wieku. W osobnej sali odsłuchowej jest zgromadzonych ponad 2 tys. płyt winylowych, wyposażonych w stanowiska do ich odsłuchu.
Ekspozycja stała w Muzeum Fonografii będzie wzbogacona o unikatową wystawę instrumentów muzycznych, głównie strunowych, z całego świata, z prywatnego zbioru. Dodatkowymi atrakcjami w tej placówce będzie występ didżejów oraz koncert jazzowy zespołu Krzysztof Bolek Quartet.
Oprócz zwiedzania wystawy stałych i czasowych placówki przygotowują specjalne atrakcje, m.in. gry miejskie, koncerty, warsztaty, nocne spacery, projekcje filmów, spotkania oraz lekcje dla dorosłych i dzieci.
Na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu odbędzie się kolejna edycja multimedialnego pokazu „Muzeum Utracone”, przybliżającego problematykę strat wojennych poniesionych przez Polskę w dziedzinie dóbr kultury.
REKLAMA
Do wstępu do muzeów upoważnia bezpłatny bilet, jak co roku jest też specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta. Zarówno moneta jak i bilet upoważniają do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.
Krakowską Noc Muzeów organizują Urząd Miasta i Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich.
W ubiegłym roku krakowska Noc Muzeów przyciągnęła setki zwiedzających:
TVN24/x-news
REKLAMA
Poznań
Wystawa rowerów z czasów I i II wojny światowej, interaktywne zwiedzanie Zamku Cesarskiego i czytanie z kości – to niektóre z atrakcji, jakie złożą się na tegoroczną Noc Muzeów w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski wydarzenie odbędzie się już po raz 14.
Tegoroczna edycja Nocy Muzeów odbędzie się w Poznaniu 21 maja. Jak podkreślono w środę na konferencji prasowej, jest to wydarzenie, podczas którego „sztuka i kultura wychodzą do wszystkich mieszkańców i turystów – nie tylko do ludzi cierpiących na bezsenność”. W tym roku organizatorzy spodziewają się nawet 80 tys. zwiedzających.
- To wydarzenie trudno już nawet nazwać Nocą Muzeów, a powinno się raczej – Nocą Kultury. (…) To okazja, aby zobaczyć wszystko to, co dzieje się w poznańskiej kulturze, bo to przecież nie tylko muzea, ale i instytucje kultury – i każda z nich przygotowała na ten czas przebogatą ofertę” – powiedział podczas konferencji prasowej wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.
W tym roku mieszkańcy i turyści będą mogli odwiedzić ponad 30 instytucji, galerii i organizacji z Poznania i okolic. Swoje atrakcje przygotowało m.in. Muzeum Bambrów Poznańskich, gdzie wieczorem odbędzie się uroczysta parada Bambrów w ich odświętnych strojach, a przez całą noc można będzie podziwiać unikatową kolekcję jednośladów z czasów I i II wojny światowej.
REKLAMA
Tegoroczna Noc Muzeów będzie także okazją do zgłębienia swojej wiedzy na temat jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca. W Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 roku, eksponowana będzie m.in. koszulka 13-letniego Romka Strzałkowskiego, bohaterskiego chłopca Poznańskiego Czerwca i najmłodszej ofiary tamtych wydarzeń. Zaprezentowane zostaną także listy matki Romka, Anny Strzałkowskiej.
W Muzeum Archeologicznym natomiast można będzie poznać tajemnice katedry poznańskiego Ostrowa i życie naszych przodów z X wieku, czyli czasów księcia Mieszka I. „Wiele wydarzeń odbędzie się także w naszym rezerwacie archeologicznym Genius Loci, gdzie zaplanowano m.in. wykład "Z kości wyczytane", gdzie dr Dorota Lorkiewicz-Muszyńska z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Poznaniu przedstawi antropologiczne zagadnienia dotyczące wystawy "Pokolenie 966 - świt wielkich przemian" – powiedział Łukasz Bartkowiak z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
- Tej nocy planujemy także "Nocne spotkanie na cmentarzu". Będzie to przemarsz z pochodniami na poznańską Śródkę, gdzie będą czekali archeolodzy, którzy opiszą stanowiska odkrywanego właśnie w tym miejscu cmentarzyska, na którym chowano mieszkańców poznańskiego grodu – dodał.
W Muzeum Narodowym można będzie natomiast zobaczyć przygotowaną z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski ekspozycję „Imagines Medii Aevi”, poświęconą sztuce średniowiecznej z okresu od 966 do ok. 1530 roku.
REKLAMA
Swoją specjalną ofertę przygotowało także poznańskie Centrum Kultury Zamek, które w tym roku zaprasza m.in. na interaktywne zwiedzanie Zamku Cesarskiego.
- Tegoroczna Noc Muzeów to nie tylko atrakcje w samym CK Zamek, ale też na ul. Św. Marcin. Proponujemy zwiedzanie geograficzne, począwszy od kościoła św. Marcina w dole ulicy po koncert w podwórzu kamienicy 69, czy spotkanie wokół Stanisława Przybyszewskiego w Nowej Czytelni – mówiła rzeczniczka prasowa CK Zamek Martyna Łokuciejewska.
- Zapraszamy też na interaktywne zwiedzanie Zamku – tym razem nie od przewodnika, a z ekranów zamkowych będą płynęły opowieści o wnętrzach zamkowych. W kinie pałacowym będą się też odbywały półgodzinne seanse "Poznań na celuloidzie", czyli pokażemy, jak wyglądał Zamek Cesarski i przede wszystkim Poznań w czasach międzywojennych – dodała.
Ułatwienie dla zwiedzających podczas Nocy Muzeów przygotowało także poznańskie MPK - na wydarzenie uruchomiona zostanie specjalna bezpłatna linia tramwajowa "M" obsługiwana zabytkowym taborem.
Wrocław
Wystawa prezentująca modę z czasów PRL w Muzeum Narodowym, multimedialna ekspozycja nt. wody w Hydropolis, projekcje filmowe w nowo otwartym Muzeum Pana Tadeusza - to tylko cześć atrakcji przygotowanych na Noc Muzeów przez wrocławskie instytucje.
W sobotę, podczas tegorocznej Nocy Muzeów, we Wrocławiu odbędzie się ponad 100 wydarzeń – wernisaży, warsztatów, pokazów filmowych i koncertów, przygotowanych przez ponad 80 instytucji – poinformowała Katarzyna Sarka z biura prasowego wrocławskiego magistratu.
REKLAMA
We wrocławskim Muzeum Narodowym w sobotni wieczór zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć nową wystawę czasową „Modna i już! Moda PRL”. - To największa i najbardziej przekrojowa prezentacja muzealna w Polsce poświęcona tej tematyce. Pokazanych zostanie ponad 400 strojów i akcesoriów, wśród nich suknie ślubne, dzienne i wieczorowe, dzianiny, kombinezony, buty, torebki i kapelusze. Obok kreacji znanych polskich projektantów: Jerzego Antkowiaka, Barbary Hoff czy Grażyny Hase będzie można zobaczyć także stroje wymyślone i uszyte w domach przez Polki - poinformowała rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.
W tym roku swoje sale zwiedzającym udostępni m.in. Narodowe Forum Muzyki. Z kolei w Domu Notre Dame na Ostrowie Tumskim będą eksponowane fragmenty ruin Zamku Pierwszych Piastów.
Po raz pierwszy w obchody Nocy Muzeów włączą się dwie nowe wrocławskiej instytucje. W Hydropolis będzie można zobaczyć multimedialną wystawę poświęconą wodzie. Zaś w otwartym na początku maja Muzeum Pana Tadeusza wyświetlane będą filmy. Specjalna ścieżka zwiedzania będzie prowadzić przez sale Epoka, Biblioteka i Rękopis, w których będzie można zobaczyć dwa wyjątkowe zabytki – rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i Konstytucję 3 maja z roku 1791 r.
REKLAMA
W Noc Muzeów szeroko prezentowane będą również wydarzania z obszaru sztuk wizualnych przygotowane z okazji pełnienia przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Będzie to m.in. „Ostrale weht Oder” - wystawa malarstwa, rzeźby, fotografii i instalacji kilkudziesięciu artystów z Niemiec, którą będzie można zobaczyć w Browarze Mieszczańskim.
W Ratuszu zwiedzający obejrzą wystawę „7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska” zorganizowaną przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Z kolei Muzeum Architektury zaprasza na wyjątkową podróż w czasie w lata 20. i 30. XX wieku za sprawą wystawy „Droga ku nowoczesności. Osiedla Werkbundu 1927-1932”.
We Wrocławiu w Noc Muzeów uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna linia autobusowa, która umożliwi zadziwiającym przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi instytucjami.
Woj. śląskie
Spotkania poświęcone śląskim upiorom, zwiedzanie podziemi kopalni, pokaz mody inspirowany elementami tradycyjnego śląskiego stroju, a także strefa chillout'u z bluesem w tle - to niektóre z atrakcji sobotniej Nocy Muzeów w woj. śląskim.
Nietypowe, bo nocne i bezpłatne propozycje kulturalne przygotowały placówki w całym regionie. Doroczna i coraz popularniejsza akcja umożliwia poznanie ich działalności, która na Śląsku często prowadzona jest na poprzemysłowych terenach i nawiązuje do czasów industrialnych.
REKLAMA
W czasie sobotniej Nocy Muzeów na Śląsku nie zabraknie możliwości zwiedzania podziemi Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu, obejrzenia maszyny parowej z 1890 r. w powstałym na terenie dawnej kopalni Muzeum Śląskim, zwiedzenia odnowionych obiektów poindustrialnych, np. pofabrycznych budynków śląskiej fabryki porcelany w Katowicach oraz obejrzenia licznych wystaw o technicznym i przemysłowym dorobku Górnego Śląska.
Oprócz wydarzeń okołoprzemysłowych i związanych z prowadzoną przez placówki kulturalne działalnością organizatorzy przygotowali wiele atrakcji i ciekawostek.
Muzeum Śląskie zamieni się w miejsce spotkań, rozmów i zabaw związanych ze śląskimi upiorami i dawnymi śląskimi baśniami. Ponadto dla zainteresowanych historią swoich przodków zaplanowano tam spotkanie z członkami Górnośląskiego Towarzystwa Genealogicznego Silius Radicum. Będzie też oglądanie nocnej panoramy Katowic z szybu Warszawa.
Tematyka śląskiej demonologii znalazła się też w programie chorzowskiego skansenu i bytomskiego Muzeum Górnośląskiego. Ci, którzy odwiedzą pierwsze z tych miejsc będą mogli wybrać się z przewodnikami na spacer po skansenie, gdzie mogą czaić się strachy takie jak południca, zmora czy utopiec. O północy przy ognisku zaplanowano rozmowy o wyglądzie i znaczeniu śląskich demonów w dawnych wierzeniach.
REKLAMA
Z kolei Muzeum Górnośląskie w Bytomiu proponuje związaną z tą tematyką nocną rodzinną "grę terenową dla odważnych". Dla miłośników mody przygotowano tam pokaz Silesia Folk Design, czyli współczesnej mody damskiej odtwarzającej dawne regionalne wzornictwo i wykorzystującej jego najbardziej typowe motywy zdobnicze.
Interesująco zapowiada się też wydarzenie w centrum handlowym nieopodal katowickiej Doliny Trzech Stawów. Czterech malarzy–surrealistów namaluje tam wspólnie obraz pt. "Katowice – Miasto Muzyki", co nawiązuje do tytułu UNESCO, jaki otrzymała stolica woj. śląskiego przed kilkoma miesiącami. Obraz ma zostanie stworzony w nurcie magicznego realizmu, którego elementy pojawiają się w popkulturze m.in. w "Grze o tron" czy "Wiedźminie". Dochód z licytacji obrazu zostanie przeznaczony na cele charytatywne.
Ci, którzy chcieliby odpocząć przed dalszym zwiedzaniem będą mogli udać się katowickiego Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego, gdzie powstanie strefa chillout’u. Zwiedzaniu wnętrza Spodka towarzyszyć będzie muzyka z ostatniej Rawy Blues z udziałem Ryśka Riedla.
Muzycznych propozycji nie zabraknie w znajdującej się nieopodal Spodka siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Tam zaplanowano m.in. zajęcia muzyczne dla dzieci, koncerty i plenerową projekcję filmu "Lalka" z muzyką Wojciecha Kilara, nagraną właśnie przez NOSPR.
REKLAMA
Historyczne tematy podejmie z kolei m.in. Muzeum Historii Katowic, gdzie zwiedzający przeniosą się do czasów średniowiecza. Zaplanowano tam m.in. przedstawienie historii rycerzy Bożego Grobu, ich strojów, pokazy walk i tańca. Specyfikę kuchni średniowiecznej chętni poznają dzięki prezentacji popularnej dziś kuchni św. Hildegardy.
W Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach zwiedzający będą mogli obejrzeć Muzeum Izbę Pamięci Kopalni Wujek oraz miejsca na terenie kopalni związane z pacyfikacją i śmiercią górników, a w katowickim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej - sprawdzić w punkcie informacyjnym informacje o osobach deportowanych z Górnego Śląska do ZSRS w 1945 r. oraz przekazać po nich pamiątki.
W przemieszczaniu się zwiedzających pomogą dwie specjalne, bezpłatne dwie linie autobusowe. Ich trasy będą wiodły od bytomskiego Muzeum Górnośląskiego przez m.in. chorzowski skansen, aż do Muzeum Śląskiego w Katowicach, a także od katowickiego dworca do Porcelana Śląska Park.
Podkarpacie
Wystawa „Edik” poświęcona twórczości wybitnego polskiego animatora Edwarda Sturlisa, spektakle teatralne, wystawy greckich artystów oraz koncerty muzyczne – to niektóre z atrakcji, jakie przygotowały na Noc Muzeów podkarpackie placówki muzealne.
REKLAMA
Pierwsze w kraju Muzeum Dobranocek w Rzeszowie zaprasza na ekspozycję „Edik” poświęconą twórczości Edwarda Sturlisa - wybitnego polskiego animatora, reżysera, scenarzysty, scenografa związanego ze Studiem Małych Form Filmowych SE-MA-FOR w Łodzi.
Na wystawie będzie można zobaczyć oryginalne lalki filmowe, projekty postaci, scenariusze, scenopisy obrazowe, fotosy z planów filmowych, a także autoportrety artysty. Szefowa muzeum Katarzyna Lubas przypomniała, że większość realizacji Sturlisa to filmy lalkowe, choć twórca eksperymentował też z różnymi technikami filmowymi, łącząc grę aktorską, rysunek i fotografię. Był jednym z realizatorów serii o słynnym śpiewającym misiu Colargolu.
Atrakcją w czasie zwiedzania wystawy będą pokazy twórczości Sturlisa, zarówno dla dzieci jak i widzów dorosłych. Będzie można obejrzeć animacje: „Cudowne Źródło”, „Plaża”, „Kwartecik”, „Orfeusz i Eurydyka”, „Manguar”, „Mundur”, „Karaluszysko”, „O pięknej Parysadzie” oraz serial o przygodach Misia Colargola.
Nie zabraknie też innych kultowych polskich dobranocek takich jak: „Jacek i Agatka”, „Gąska Balbinka”, „Miś Uszatek”, „Reksio", „Mały Pingwin Pik-Pok”, „Dziwne przygody Koziołka Matołka”, „Porwanie Baltazara Gąbki”.
Na zwiedzających Muzeum Okręgowe w Rzeszowie czekać będzie nowy nabytek tej placówki – obraz jednego z najważniejszych przedstawicieli polskich „monachijczyków”, Aleksandra Świeszewskiego - „Krajobraz z sylwetką wiatraka”. Zakup tego dzieła dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a prezentacja płótna w Noc Muzeów będzie jego ekspozycyjnym debiutem w placówce. Dzieło uzupełni wiodącą kolekcję Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.
REKLAMA
Z kolei Muzeum Kresów w Lubaczowie w czasie Nocy Muzeów otworzy trzy wystawy, w tym dwie prezentujące dokonania artystyczne greckich twórców.
Pierwsza z nich „Eleusis… cztery wspomnienia i sen” to prezentacja fotografii Vangelisa Gkinisa. Autor przedstawia swoje rodzinne miasto Eleusis poprzez pryzmat jego zabytków i architektury współczesnej, w tym przemysłowej. Druga wystawa „Sztuka i archiwum” to zbiór ponad dwudziestu prac współczesnych artystów greckich inspirowanych archiwaliami oraz „ideą przechowywania wspomnień, utrwalania pamięci”.
Trzecią propozycją lubaczowskiego muzeum będzie wystawa dzieł wielbiciela tematów morskich Sotera Jaxy-Małachowskiego, zatytułowana „Soter Jaxa-Małachowski. Marynista z Kresów”. Artysta w swoich pracach utrwalił widoki znad Morza Czarnego, Bałtyckiego oraz pejzaże z włoskiego wybrzeża, a także obrazy Krakowa czy przedstawienia z życia wiejskich dworków.
Wśród atrakcji przygotowanych na Noc Muzeów przez Jarosław znalazło się nocne zwiedzanie rynku, m.in. Wieży Ratuszowej i Sali Narad, Cerkwi Grekokatolickiej, małej Cerkwi w Parku im. Baśki Puzon, a także przejście trasą pod kamienicami Orsettich, Attavantich i Gruszewiczów.
Z myślą o najmłodszych przewidziano spacery z rycerzem Reinerem po ratuszu, wycieczki bryczką, z kolei dla starszych - spektakle teatralne: „Wojna lemurów” według Leszka Kołakowskiego, czy „Juwenilia - czyli jak skończyć w pięknym szaleństwie” według Witkacego, a także degustację win z jarosławskich winnic.
REKLAMA
Muzyczną Noc proponuje Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, które przygotowało z tej okazji koncerty: Anny Marii Jopek z zespołem Kroke oraz Hanny Banaszak.
Będzie można zwiedzać także wystawy, w tym dotyczącą dawnego miasteczka galicyjskiego, a obecnie dzielnicy Stalowej Woli – Rozwadowa. W niezwykłej oprawie plastycznej i z bogatą obudową multimedialną zwiedzający odbędą podróż w czasie, by zobaczyć Rozwadów i region Dolnego Sanu, jakiego już nie ma. Dopełnieniem tej wystawy będą ekspozycje plenerowe niepublikowanych dotąd fotografii z życia mieszkańców dawnego Rozwadowa. Zainteresowani będą mogli razem z przewodnikiem zwiedzić Rozwadów nocą.
Białystok
Kurs języka esperanto w kwadrans, gra miejska o architekturze, spacer historyczny pod hasłem technika w mieście, szpital polowy czy nocna panorama z dachu opery - to niektóre atrakcje, jakie przygotowały białostockie instytucje na tegoroczną Noc Muzeów.
Europejska Noc Muzeów odbędzie się w tym roku w sobotę po raz dziewiętnasty.
W Białymstoku w imprezę oprócz muzeów i galerii sztuki włączyły się też m.in. uczelnie, informacja turystyczna oraz teatry.
Centrum im. Ludwika Zamenhofa zamieni się w tym roku w bezpłatne, kulturalne biuro podróży i zaprasza na podróże bliskie, dalekie i w czasie. Podczas siódmej już gry miejskiej "Poznaj Białystok" będzie można poznać najciekawsze architektonicznie budynki w mieście. "To szansa na bliskie spotkanie z obiektami, które często mijamy po drodze, nie poświęcając im jednak większej uwagi" - piszą organizatorzy na swojej stronie internetowej.
REKLAMA
Wśród innych podróży znalazły się m.in. kurs języka esperanto, którego twórcą był urodzony w Białymstoku Ludwik Zamenhof. Kurs międzynarodowego języka trwa kwadrans, zapisy nie obowiązują - jak napisano - "kto pierwszy ten lepszy". Będzie można też odbyć podróż do Chin i pod czujnym okiem specjalistów uczyć się kaligrafii znaków języka chińskiego.
Muzeum Podlaskie, największa placówka muzealna w regionie, postawiła w tym roku na technikę. W Muzeum Podlaskim w Ratuszu będzie można zapoznać się z archeologią - ustawianiem stanowisk archeologicznych, metodą datowań odkryć czy zastosowaniem fotografii rentgenowskich w archeologii. W Muzeum Historycznym otwarta zostanie ekspozycja specjalna "Pod napięciem", na którym będzie można zobaczyć starodawne urządzenia AGD.
Natomiast o godzinie 22 dyrektor muzeum Andrzej Lechowski zaprosi już tradycyjnie na wieczorny spacer historyczny. W tym roku uczestnicy spojrzą na miasto poprzez technikę.
W Galerii Sleńdzińskich otwarta zostanie wystawa "Osmo Nadir. Dziesięć utworów o kosmosie", na której Przemek Ostaszewski pokaże swoje projekty audiowizualne. Wystawę tworzą instalacje kinetyczne i świetlno-dźwiękowe. Po wernisażu każdy będzie mógł odbyć swoją międzyplanetarną podróż przez "Studnię Nieskończoności".
Otwarciem wystawy "Tygrysy" rozpocznie się także Noc Muzeów w Muzeum Wojska. Zaprezentowane na niej zostaną autentyczne części legendarnego niemieckiego czołgu, który do dzisiaj budzi wielkie zainteresowanie i jest - jak piszą organizatorzy - najbardziej rozpoznawalną konstrukcją II wojny światowej.
REKLAMA
Na dziedzińcu Pałacu Branickich, gdzie swoją siedzibę ma Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, powstanie szpital polowy. Będzie można też uczestniczyć w pokazach musztry, a także wziąć udział w szkoleniu rekruta. Otwarte zostaną też dla zwiedzających sale pałacu - jedna z najbardziej reprezentatywnych Aula Magna, będzie można zwiedzić też piwnice.
Do Piwnicy... Lalek zaprasza też Białostocki Teatr Lalek. Można spotkać tu - jak pisze teatr - tych wszystkich bohaterów, którzy wystąpili w repertuarze. Najstarsze lalki pochodzą z lat 60. XX wieku. Nie brakuje tu kostiumów i całych fragmentów dekoracji, które niejednego widza przeniosą w świat przeszłości.
W Noc Muzeów sezon zainauguruje też otwarcie dachu Opery i Filharmonii Podlaskiej. Można stąd podziwiać panoramę miasta.
Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Białymstoku przygotował zabytkowe autobusy, którymi w sobotę za darmo będzie można przejechać się ulicami miasta. Uruchomione zostaną specjalne linie, które zawiozą zainteresowanych do najciekawszych muzeów i instytucji, biorących udział w wydarzeniu.
REKLAMA
Radom
Historia sztuki "Od neolitu do Fangora" będzie wiodącym tematem Nocy Muzeów, na którą z soboty na niedzielę zaprasza radomskie Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Dziś przedstawiono program imprezy.
Co roku, podczas imprezy placówkę odwiedzają tysiące ludzi. W "Malczewskim" były już noce-romska, celtycka, węgierska i japońska. Tym razem, zwiedzający wezmą udział w podróży, dzięki której dowiedzą się jak zmieniały się artystyczne trendy i wrażliwość. Muzeum jest gotowe na przyjęcie gości - a jak mówi jego dyrektor Adam Zieleziński - z roku na rok przybywa amatorów nocnego zwiedzania.
Na co dzień pracownicy placówki nie mogą narzekać na brak zainteresowania i frekwencję, ale atmosfera muzealnych nocy sprawia, że chętnych nie brakuje. Ilona Pulnar z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu przekonuje, że zadbano o to, by nocna wizyta była tak samo atrakcyjna i dla dorosłych, i dla dzieci.
Przygotowano interesujący program. Uzupełnieniem każdej z wystaw są warsztaty. Będzie można nauczyć się rozpalania ognia oraz wytwarzania łuków i strzał. Otwarte zostaną pracownie konserwatorskie. Każdy będzie mógł także- wzorem znakomitego artysty Wojciecha Fangora- namalować na płótnie wielki obraz. Wszystkie dzieła złożą się wyeksponowane zostaną w jednej z sal.
REKLAMA
W najbliższy weekend na zwiedzających czekać będą także m.in. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" oraz Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.
Woj. lubelskie
Prezentacja prac Jerzego Nowosielskiego, znalezisko fałszywych monet z XVII w., pokazy złotnicze, zwiedzanie ruin zamku, „nocne bajania” z wiejskim znachorem – to niektóre propozycje placówek muzealnych w Lubelskiem na tegoroczną Noc Muzeów w sobotę.
Propozycje wystaw, pokazów i warsztatów, które odbędą się podczas Nocy Muzeów zaprezentowali we wtorek na wspólnej konferencji prasowej przedstawiciele placówek muzealnych i kulturalnych w Lublinie i regionie.
- Chcielibyśmy pokazać, że do muzeów warto przychodzić, że jest w nich duży potencjał i siła – powiedziała dyrektor Muzeum Lubelskiego, które mieści się na Zamku Lubelskim, Katarzyna Mieczkowska–Czerniak.
REKLAMA
W Muzeum Lubelskim pokazane zostaną rysunki i projekty niezrealizowanej polichromii Jerzego Nowosielskiego (1923-2011) dla kościoła akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Polichromia miała być wykonana w latach 60. XX w. Projekt lubelskich malowideł uchodzi za jedną z najlepiej dopracowanych i przemyślanych koncepcji malarskich wnętrza kościelnego w twórczości tego wybitnego malarza.
Wystawa będzie prezentowana w przedsionku Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, której wnętrze pokryte jest bizantyńsko-ruskimi malowidłami z XV w. Kaplica to jeden z najcenniejszych w Europie zabytków sztuki średniowiecznej. O jej wyjątkowości stanowi m.in. to, że bizantyńsko-ruskie freski wypełniają wnętrze kościoła zbudowanego w stylu gotyckim, co jest rzadkim połączeniem kultury Zachodu i Wschodu.
Na Zamku Lubelskim zaprezentowany zostanie także skarb składający się z 20 fałszywych monet Zygmunta III Wazy. Znaleziono go w 1981 r. na Starym Mieście w Lublinie podczas prac archeologicznych. Znalezisko zawierało wyłącznie fałszywe grosze powstałe w nielegalnym warsztacie działającym w I połowie XVII w.
Pokazy sztuki złotniczej przygotowało Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Będzie można zobaczyć m.in. wyrabianie biżuterii metodą sutasz (rodzaj haftu ręcznego z pasków) oraz wykonywanie ozdób techniką złotniczą nazywaną art clay. „To technika magiczna. Z czegoś w rodzaju plasteliny powstaje przedmiot, a pod wpływem temperatury zamienia się w srebro. To coś w rodzaju alchemii. Cieszy się dużą popularnością” – powiedziała dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego Agnieszka Zadura.
REKLAMA
Specjalny program przygotowano na Noc Muzeum w ruinach Zamku w Janowcu (oddział Muzeum Nadwiślańskiego). Oprócz prelekcji i opowieści o historii Zamku, dawnych obyczajach i uzbrojeniu będą też pokazy szermierki, walki Kozaków i tańca z szablami, a nocą – oprowadzanie „śladami duchów zamkowych” i „spotkanie z Czarną Damą”.
Muzeum Wsi Lubelskiej przygotowało natomiast „Nocne bajania” – czyli nastrojową, nocną wędrówkę po muzealnej wsi oraz – usytuowanym na terenie skansenu – prowincjonalnym przedwojennym miasteczku. Uczestnicy spaceru będą mogli m.in. dowiedzieć się jak wypiekano żydowskie cebularze (rodzaj placka), posłuchać ludowych kołysanek, ale też spotkać wiejskiego znachora czy topielicę (w dawnych wierzeniach tak nazywano ducha utopionej młodej dziewczyny).
W Nocy Muzeów uczestniczyć będą w tym roku także placówki kulturalne w Lublinie. W Galerii Labirynt specjalnie dla dzieci przygotowano interaktywną wystawę sztuki współczesnej pt. „Zwiedzanie na opak”, chętni będą też mogli zwiedzić zabytkowy Teatr Stary, czy nowo powstałe Centrum Spotkania Kultur, z którego dachu będzie można podziwiać panoramę miasta.
Noc Muzeów cieszy się w Lublinie rosnącą popularnością. Mieczkowska–Czerniak powiedziała, że podczas ubiegłorocznej edycji Nocy Muzeum Lubelskie odwiedziło około sześciu tysięcy osób. „Noc Muzeów cieszy się też dużą popularnością wśród rodzin w dziećmi. Z myślą o nich przygotowujemy m.in. zajęcia warsztatowe” - zaznaczyła dyrektor Muzeum Lubelskiego.
REKLAMA
IAR,PAP,kh
REKLAMA