Maja Meissner-Filipek: biznes szuka niszowych, szytych na miarę usług

Bohaterką audycji Ludzie gospodarki jest Maja Meissner-Filipek, która ma za sobą bogatą karierę zawodową: pracowała w czołowych międzynarodowych wydawnictwach, gdzie pełniła obowiązki dyrektora generalnego, dyrektora marketingu, szefa sprzedaży. Kierowała również marketingiem farmaceutycznym amerykańskiej korporacji.

2016-05-22, 17:00

Maja Meissner-Filipek: biznes szuka niszowych, szytych na miarę usług
Maja Meissner-Filipek. Foto: Materiały prasowe

Posłuchaj

Ludzie gospodarki cz.1 - gościem Polskiego Radia 24 była Maja Meissner-Filipek (Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Obecnie odnosi sukcesy w kilku dziedzinach biznesowych: prowadzi firmę executive search (pozyskiwanie osób na najwyższe stanowiska menedżerskie) i firmę coachingową (indywidualne szkolenia prowadzone dla szefów firm i osób na kierowniczych stanowiskach).

Jest także współtwórczynią i dyrektorem zarządzającym HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty.

Headhunting: liczą się kompetencje i gotowość na zmianę

Na globalnym rynku usług headhunterskich, a więc usług rekrutacyjnych, ale dotyczących wyłącznie najwyższych stanowisk od lat królują wielkie korporacje m.in.: Korn Ferry, Egon Zehnder, Spencer Stuart. Jednak wiele przedsiębiorstw  woli pracować z mniejszymi firmami.  

–  Cały świat idzie w kierunku usług niszowych. Ci duzi, z rozbudowaną bazą czasami tracą na jakości i dotyczy to wszelkich usług, nie tylko tych związanych z rekrutacją  - zauważa gość audycji.  

REKLAMA

Mniejsza firma  bardzo dobrze zna swojego klienta, zna relacje panujące na polskim rynku, a co najważniejsze dokładnie zna kandydatów z danej branży.

Headhunting dotyczy prezesów, członków zarządu, czasem też wybranych menedżerów.

 –  Mamy wiele projektów w branży finansowej. I np. bank potrzebuje dyrektora korporacyjnego, czyli kogoś, kto będzie obsługiwał korporacje i znał bardzo dobrze  rynek śląski. Wiemy, że takich ludzi, którzy pracują dla korporacji, w  innych dużych bankach jest policzalna liczba. Może jest ich dwudziestu, może piętnastu. I nasza praca polega na tym, aby właściwie zidentyfikować wszystkich potencjalnych kandydatów, odpowiadających temu profilowi. Z wszystkimi się spotkać, nawet jeśli nie będą chcieli, to namówić ich do spotkania i wskazać naszemu klientowi krótką listę kandydatów, którzy naszym zdaniem będą mieć wszelkie kompetencje i gotowość na zmianę – wyjaśnia  gość audycji.

Coaching: możesz realizować najśmielsze marzenia

REKLAMA

Firma Meissner&Partnerzy działa m.in. w sektorze bankowym, a jednym z jej klientów był bank BZWBK. Czy to znaczy, że obecny wicepremier i minister rozwoju również korzystał z coachingu? Na to pytanie bohaterka audycji nie może odpowiedzieć wprost, jednak podaje pewną ogólniejszą zasadę:

–  Powodzenie coachingu w firmie sprawdza się wtedy, kiedy ten proces jest rozumiany przez prezesa i przez zarząd. A Mateusz Morawiecki nie blokował takich działań rozwojowych – mówi.

Coaching w Polsce uprawiany jest od kilkunastu lat, a na świecie od dwudziestu pięciu. Powstał w Stanach Zjednoczonych. Ten nurt, w którym my działamy jest silnie zwiany z Internatioanl Coach Federation. To rodzaj „izby lekarskiej”, która mówi: ten lekarz ma prawo do wykonywania zawodu.

Członkowie ICF przechodzą przez szereg szkoleń, zdają egzaminy, uzyskują certyfikaty i ustawicznie się kształcą, zdobywając w każdym roku punkty szkoleniowe.  

REKLAMA

Coaching nie jest terapią, a jego domeną jest przyszłość nie przeszłość.

–  Nie interesuje nas, co się z nim działo wcześniej, jakie przeżył traumy, co się wydarzyło w jego życiu, które mogą powodować określone trudności. Zakładamy, że ma wszelkie potencjały, by realizować swoje najśmielsze marzenia – mówi Maja Meissner.

Klinika: kompleksowa, skoordynowana pomoc

Maja Meissner-Filipek wraz z mężem urologiem zdecydowali 15 lat temu o powołaniu innowacyjnej, nowoczesnej firmy medycznej Centrum Leczenia Raka Prostaty - HIFU Clinic. HIFU to metoda leczenia polegająca na wykorzystaniu wysokich, skondensowanych ultradźwięków

REKLAMA

– Zobaczyliśmy, że jest zupełnie naturalna potrzeba dla ludzi, którzy są onkologicznie chorzy – kompleksowego prowadzenia: od momentu rozpoznania, mądrej diagnozy, wyboru metody, a później przeprowadzenia zabiegu, a na końcu opieki po zabiegu – mówi.

Maja Meissner jest również członkiem Rady Programowej Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet.

Grażyna Raszkowska, abo


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej