Barack Obama ogłasza w Wietnamie zniesienie embarga na broń
Rezygnacja z zakazu sprzedaży amerykańskiej broni Wietnamowi ma świadczyć o wsparciu dla tego kraju w sporze terytorialnym z Chinami. Embargo było uważane za jedną z ostatnich pozostałości wojny między obu państwami, zakończonej w 1975 roku.
2016-05-23, 10:20
Posłuchaj
Obama ogłosił zniesienie embarga w czasie konferencji z wietnamskim prezydentem Tranem Dai Quangiem.
Spotkanie prezydentów odbyło się w pierwszym dnia wizyty w Wietnamie przywódcy USA. Barack Obama oznajmił, że oznajmił, decyzja nie jest motywowana polityką Chin, lecz "naszym pragnieniem sfinalizowania długiego procesu normalizacji, który podjęliśmy wspólnie z Wietnamem".
Amerykański prezydent dodał, że obie strony "wypracowały poziom współpracy i zaufania".
Wietnamski przywódca oświadczył, że jego kraj "docenia decyzję o całkowitym zniesieniu embarga". - Pokazuje to, że stosunki między naszymi krajami w pełni się znormalizowały - dodał.
REKLAMA
Według komentatorów, poniedziałkowa deklaracja jest czytelnym sygnałem pod adresem Pekinu, z którym Hanoi prowadzi spór terytorialny na Morzu Południowochińskim.
Powiązany Artykuł
Zderzenie mocarstw na Morzu Południowochińskim
Wobec coraz bardziej ofensywnej polityki Chin Wietnam od dawna zabiegał o zniesienie embarga, które częściowo złagodzono w 2014 roku w części dotyczącej "wyposażenia przeznaczonego wyłącznie do celów bezpieczeństwa morskiego", jak okręty patrolowe.
Barack Obama wyraził także pewność co do tego, że amerykański Kongres ratyfikuje transpacyficzną umową handlową, tzw. TPP, obejmującą USA i 11 krajów Azji i Pacyfiku, w tym Wietnam.
"Trzeba zwrócić się ku przyszłości"
W 90-milionowym Wietnamie, który pokłada nadzieję w transpacyficznej umowie handlowej, tzw. TPP, obejmującej USA i 11 krajów Azji i Pacyfiku, wizycie amerykańskiego prezydenta towarzyszą duże oczekiwania. To pierwsze odwiedziny Obamy w Wietnamie; jest on trzecim amerykańskim prezydentem, który odwiedza kraj od zakończenia wojny wietnamskiej w 1975.
REKLAMA
- Urodziłem się po wojnie. Dla mnie to przeszłość - mówił w Hanoi 25-letni Quang Vinh, który podkreślił, że oba kraje "powinny zwrócić się ku przyszłości".
Otwarcie na świat
Jedyny kraj komunistyczny wśród sygnatariuszy TTP, Wietnam, w którym - jak się oczekuje - klasa średnia w latach 2014-2020 powinna zwiększyć się dwukrotnie, będzie zapewne jednym z największych beneficjentów umowy.
Obama składa wizytę w Wietnamie, gdy obraz USA w tym kraju Azji Południowo-Wschodniej jest wyjątkowo korzystny. Według najnowszego badania ośrodka Pew Research Centre 78 proc. Wietnamczyków ma dobre zdanie o Stanach Zjednoczonych, a ta liczba jest jeszcze wyższa wśród młodych.
Powiązany Artykuł
USA dozbroją Wietnam, żeby zatrzymać chińską ekspansję?
Wietnam jest regularnie krytykowany przez Zachód za naruszanie wolności prasy i łamanie praw człowieka. Obecnie kilkudziesięciu opozycjonistów znajduje się w więzieniach. Prześladowanie dysydentów w Wietnamie jest jedną z przeszkód w ocieplaniu stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.
REKLAMA
Pierwszego dnia wizyty amerykańskiego prezydenta korespondent BBC poinformował, że wietnamskie władze zabroniły mu wykonywania pracy, najprawdopodobniej z powodu podejrzeń, że spotkał się z jednym z najbardziej zagorzałych krytyków wietnamskiego rządu.
- Powiedziano nam, że nasze akredytacje zostały wycofane i nie możemy wykonywać żadnych czynności reporterskich - oświadczył Jonathan Head.
Wietnamskie MSZ nie skomentowało dotychczas tych doniesień.
PAP/IAR/iz
REKLAMA
REKLAMA