Dziś Boże Ciało. Jakie jest znaczenie tego święta?

W Warszawie trwają centralne uroczystości Bożego Ciała. Przewodniczy im kardynał Kazimierz Nycz.

2016-05-26, 11:42

Dziś Boże Ciało. Jakie jest znaczenie tego święta?
. Foto: fot. Wikimedia Commons/Rad

Posłuchaj

Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Relacja Grzegorza Maciaka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ze stołecznej Archikatedry św. Jana Chrzciciela wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem. Wierni przejdą do czterech ołtarzy, usytuowanych przy Krakowskim Przedmieściu i Placu Piłsudskiego. Właśnie na Placu, na zakończenie, kardynał wygłosi kazanie i pobłogosławi wiernych Najświętszym Sakramentem.

Na przedzie procesji jest niesiony krzyż, za nim idą ministranci, dzieci pierwszokomunijne, siostry zakonne, księża i kardynał Kazimierz Nycz z Najświętszym Sakramentem, a na końcu świeccy. Ołtarze, przy których będą się zatrzymywać wierni, przygotowali m.in. studenci.

- Dziś wspominamy Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa - mówi IAR ksiądz Przemysław Śliwiński rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej. W ten sposób przypominamy sobie jeszcze raz to wszystko, co wydarzyło się w Wielki Czwartek.

W Boże Ciało ulicami całego kraju przejdą uroczyste procesje z Najświętszym Sakramentem. Zatrzymują się one kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty czterech Ewangelii tematycznie związane z Najświętszym Sakramentem.

- Tak, radośnie uwielbiamy Boga, dziękujemy Chrystusowi w za ustanowienie Najświętszego Sakramentu i publiczne manifestujemy swoją wiarę - wyjaśnia ksiądz Paweł Konieczny. Na zakończenie procesji kapłani udzielają wiernym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

REKLAMA

Boże Ciało jest świętem ruchomym. Obchodzimy je zawsze sześćdziesiąt dni po Wielkanocy.

Święto to zostało ustanowione w XIII w. przez papieża Urbana IV, w odpowiedzi na objawienie św. Julianny z Cornillon i w rok po cudzie w Bolsenie, kiedy to hostia w rękach wątpiącego kapłana zaczęła krwawić.

W Polsce po raz pierwszy święto to wprowadził w 1320 r. w diecezji krakowskiej biskup Nanker. Upłynęło kolejnych 100 lat, zanim stało się powszechne w całym kraju. Odtąd procesje z Najświętszym Sakramentem wychodzą na ulice miast i wiosek.

Dziś katolicy są zobowiązani do uczestnictwa w mszy. Ten nakaz nie dotyczy już samej procesji.

REKLAMA

Procesja na liście UNESCO

Ponad sto osób w strojach ludowych wzięło udział w procesji Bożego Ciała, która przeszła ulicami Łowicza. W 2014 r. łowicka procesja - ze względu na szczególną oprawę - wpisana została na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego.

Jak podaje Narodowy Instytut Dziedzictwa, uroczystość odbywa się według kultywowanej od co najmniej stu lat w niezmienionej formie tradycji. Po mszy świętej odprawionej w łowickiej bazylice katedralnej procesja ubrana w ludowe stroje Księżaków Łowickich obchodzi cztery ołtarze przygotowane w pobliżu Starego Rynku. Zwyczaje sypania kwiatów, noszenia sztandarów i chorągwi parafialnych oraz figur i obrazów przekazywane są w łowickich rodzinach z pokolenia na pokolenie.

Przygotowane przez mieszkańców Łowicza i okolicznych wsi ołtarze są przystrojone polnymi kwiatami, gałązkami brzozy i nawiązują bezpośrednio do folkloru tych ziem. Można na nich zobaczyć elementy wyposażenia chat księżackich, charakterystyczne elementy zdobnicze i stare oleodruki z wizerunkami świętych.

IAR, PAP, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej