Merkel i Hollande na 100. rocznicy bitwy pod Verdun

2016-05-29, 17:16

Merkel i Hollande na 100. rocznicy bitwy pod Verdun
Prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel. Foto: PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE VERHAEGEN

Prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel uczestniczyli w ceremonii upamiętnienia 100. rocznicy bitwy pod Verdun, w której zginęło ponad 300 tys. żołnierzy obu krajów. Tradycję wspólnych obchodów zapoczątkowano w 1984 r.

Posłuchaj

Rocznica bitwy pod Verdun. Relacja Marka Brzezińskiego z Paryża (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Przed południem Hollande i Merkel złożyli wieniec na cmentarzu żołnierzy niemieckich w Consenvoye na północ od Verdun. W tej uroczystości obojgu przywódcom towarzyszyło czworo dzieci z obu krajów.

Następnie przywódcy Francji i Niemiec udali się do Douaumont, gdzie spoczywają szczątki 130 tys. żołnierzy biorących udział w walkach. Odsłonięta z tej okazji tablica informuje, że na cmentarzu są także groby żołnierzy niemieckich. Jak zaznacza agencja dpa, francuscy weterani nie godzili się dotychczas na wzmiankę o dawnych przeciwnikach

Niemiecka kanclerz powiedziała, że Verdun z jednej strony jest symbolem barbarzyństwa i bezsensu wojny, ale z drugiej - także lekcją pojednania francusko-niemieckiego. Podobne w duchu słowa z akcentem położonym na budowanie wspólnej Europy wypowiedział Francois Hollande. Oboje w czasie obiadu w prefekturze w Verdun poruszyli najpilniejsze sprawy europejskie, w tym referendum w Wielkiej Brytanii i problem uchodźców.

Symboliczne pojednanie

Ceremonię upamiętnienia ofiar walk wyreżyserował niemiecki reżyser filmowy Volker Schloendorff. Jak wcześniej zapowiadał, jego celem było "odebranie ceremonii politykom i wojskowym i przekazanie jej młodzieży". W stworzonym przez niego przedstawieniu uczestniczyły cztery tysiące młodych ludzi, którzy do taktu werbli wykonywali ruchy przypominające taniec.

Dpa podkreśla, że jeszcze w 1966 roku ówczesny prezydent Francji Charles de Gaulle nie zgodził się na udział przedstawicieli Niemiec w uroczystościach w Verdun. Tradycję wspólnego obchodzenia tej rocznicy zapoczątkowali kanclerz Helmut Kohl i prezydent Francois Mitterrand. We wrześniu 1984 roku obaj politycy oświadczyli podczas spotkania w Douaumont: "Pojednaliśmy się, porozumieliśmy się, jesteśmy przyjaciółmi".

Wkrótce potem przed kostnicą w Douaumont doszło do historycznego gestu - politycy podali sobie dłonie w symbolicznym geście pojednania porównywanym z uklęknięciem Willy'ego Brandta przed pomnikiem bohaterów getta w Warszawie w 1970 roku.

Rozpoczęta niemieckim atakiem 21 lutego 1916 roku bitwa pod Verdun zaliczana jest do najkrwawszych starć podczas pierwszej wojny światowej. W trwających do końca grudnia walkach zginęło ponad 300 tys. żołnierzy francuskich i niemieckich, a 400 tys. zostało rannych. Żadnej ze stron nie udało się przełamać frontu.

PAP/IAR/agkm

Ceremonia w Verdun: materiał "Deutsche Welle"

Polecane

Wróć do strony głównej