Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z szefem NATO

Prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotkali się w Warszawie, by rozmawiać o przygotowaniach do lipcowego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie.

2016-05-30, 19:14

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z szefem NATO
Szef NATO Jens Stoltenberg. Foto: nato.int

Posłuchaj

Te siły będą w stanie zareagować, jeśli dojdzie do ataku i będziemy je mogli wzmocnić, jeśli będzie tego wymagała sytuacja. To tylko jeden z elementów naszej strategii obrony i odstraszania. Ta strategia nie oznacza prowokowania konfliktu zbrojnego - powiedział szef NATO (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Rozmowa "w cztery oczy" prezydenta Dudy i szefa NATO odbyła się w Belwederze.

Po wypowiedziach dla mediów spotkanie ma być kontynuowane w szerszym gronie z udziałem szefów: MON - Antoniego Macierewicza, MSZ - Witolda Waszczykowskiego, szefa BBN Pawła Solocha oraz prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że będzie to kolacja robocza.

Wcześniej sekretarz generalny NATO, wraz z towarzyszącą mu delegacją z Kwatery Głównej NATO oraz przedstawicielami MON i MSZ, odwiedził stadion PGE Narodowy w Warszawie, który będzie głównym miejscem obrad szczytu Sojuszu. Wizyta na arenie, gdzie od niedawna trwają prace adaptacyjne, trwała ok. pół godziny.

Dwudniowa wizyta jest związana z przygotowaniami do lipcowego szczytu Sojuszu w Warszawie. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło oraz ministrami spraw zagranicznych i obrony - Witoldem Waszczykowskim i Antonim Macierewiczem.

Przygotowania do lipcowego szczytu są już na ostatniej prostej. 39 dni pozostało do spotkania przywódców Sojuszu, na którym zapadną decyzje o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. - Szczyt w Warszawie będzie przełomowy - mówił w niedawnym wywiadzie dla Polskiego Radia sekretarz generalny.

REKLAMA

Jens Stoltenberg podkreślał, że to odpowiedź Sojuszu na nowe zagrożenia i wyzwania, włączając w to agresywną politykę Rosji. - To ma być największe wzmocnienie zdolności obronnych od czasu zimnej wojny i pokaże jedność NATO w myśl zasady - jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Jeśli będziemy zjednoczeni odstraszymy ewentualnego wroga, by nawet nie pomyślał o zaatakowaniu któregoś z członków NATO - podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem szef Sojuszu.

Do ustalenia pozostaje jak duże siły zostaną wysłane na Wschód i gdzie dokładnie będą rozmieszczone. Nieoficjalnie mówi się o wysłaniu do Polski i krajów bałtyckich ponad czterech tysięcy żołnierzy.

Szef NATO w rozmowie z Polskim Radiem nie skomentował tych doniesień. Potwierdził natomiast, że żołnierzy wyślą Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Niemcy. 

Plan wizyty

O godz. 18.30 w Belwederze ma rozmawiać w "cztery oczy" z prezydentem Andrzejem Dudą. Po wypowiedziach dla mediów spotkanie to będzie kontynuowane w szerszym gronie, z udziałem szefów: MON, MSZ oraz szefa BBN Pawła Solocha - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski, który także ma w wziąć udział w rozmowach.

REKLAMA

We wtorek rano szef NATO spotka się z szefem MON - informuje na swej stronie internetowej resort. O godz. 9.45 mają zostać wygłoszone oświadczenia dla prasy.

Następnie, o godz. 10.15 Stoltenberg będzie rozmawiał z premier Beatą Szydło - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Z kolei o godz. 11 sekretarz generalny NATO będzie miał wystąpienie na Uniwersytecie Warszawskim - wynika z komunikatu biura prasowego NATO.

Po południu Stoltenberg ma się spotkać z szefem MSZ Witoldem Waszczykowski. 

REKLAMA

W trakcie dwudniowej wizyty sekretarz generalny NATO ma odwiedzić Stadion Narodowy, który będzie głównym miejscem obrad szczytu.

Etap "bardzo skomplikowanych negocjacji"

Zdaniem ministra Szczerskiego to dobrze, że wizyta sekretarza generalnego Sojuszu odbywa się przed czerwcowym posiedzeniem ministrów obrony NATO. - Kierunkowe decyzje w sprawie tego, co będzie przedmiotem ustaleń szczytu w Warszawie, już zapadły. Jesteśmy na etapie kluczowych, bardzo skomplikowanych negocjacji, ustalania szczegółów - powiedział Szczerski.

Podkreślił, że bardzo ważne jest współdziałanie między krajami sojuszniczymi i Kwaterą Główną NATO w tym zakresie.

Szef BBN Paweł Soloch tłumaczył, że polskim celem nadrzędnym jest utrzymanie jednolitego stanowiska państw uczestniczących w szczycie ws. bezpieczeństwa i zaangażowania NATO. - Na dzień dzisiejszy nie ma znacznych różnic zdań. Sojusz zachowuje jedność - ocenił.

REKLAMA

Zaznaczył, że rolą Polski jako państwa gospodarza jest zabieganie, aby przesłanie szczytu miało uniwersalny charakter i podkreślało sojuszniczą jedność wobec wyzwań: na Wschodzie i Południu.

Wskazał, że celem wizyty sekretarza generalnego NATO będzie zapoznanie się ze stanem przygotowań do szczytu, a także z polskim stanowiskiem "w sprawach szczegółowych".

- Mówiąc o wysuniętej obecności NATO na flance wschodniej, mamy pełną świadomość, że obecne propozycje z wojskowego punktu widzenia są nieadekwatne do tego, co zrobili w międzyczasie Rosjanie, jeśli chodzi o obecność w Kaliningradzie, na Krymie - podkreślił Soloch.

W lutym ministrowie obrony NATO postanowili zwiększyć wojskową obecność na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce. Wojskowi zaproponowali rozmieszczenie kilku batalionów w krajach regionu. W ubiegłym tygodniu MON poinformowało, że Polska wyśle do państw bałtyckich kompanię zmechanizowaną. Uroczyste pożegnanie 5. kompanii piechoty zmotoryzowanej 7. batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej odbyło się w środę w Wędrzynie. Żołnierze zostali skierowani na szkolenie w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO na terenie Litwy, Łotwy i Estonii. To pierwsze tego typu szkolenie z udziałem polskich żołnierzy.

REKLAMA

J.Stoltenberg: NATO jest sojuszem opartym na demokracji i rządach prawa

Źródło: TVN24/x-news

pp/PAP/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej