Spory konsumenckie: co zmieni nowa ustawa?

Rada Ministrów przyjmie we wtorek projekt ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich. Nowe rozwiązania mają stworzyć w Polsce system sądownictwa polubownego w sporach pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami.

2016-05-31, 14:45

Spory konsumenckie: co zmieni nowa ustawa?
Ustawa zakłada stworzenie mieszanego, publiczno-prywatnego systemu instytucji mediacyjnych. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O projekcie ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich mówił w Polskim Radiu 24: Michał Herde, prawnik Federacji Konsumentów (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Ustawa zakłada stworzenie mieszanego, publiczno-prywatnego systemu instytucji mediacyjnych.

- Na podstawie tego systemu dowolne jednostki, podmioty będą mogły tworzyć na określonych zasadach systemy rozstrzygania sporów, albo polubowne, albo takie, które zakładają ostateczne wręcz rozstrzygnięcie. I jeżeli sąd polubowny zostanie przez jakiś podmiot utworzony, będzie on mógł być akredytowany, jako przeznaczony do rozstrzygania określonego sporu. Na pewno nie wszystkie obszary jednostki prywatne będą chciały pokryć. W związku z czym będą istniały nadal sądy polubowne przy Inspekcji Handlowej, instytucje przy Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, przy Urzędzie Regulacji Energetyki i jeszcze kilku innych, branżowych, wyspecjalizowanych jednostkach - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Herde, prawnik Federacji Konsumentów.

Poprawki do ustawy

Ustawa nie jest jednak idealna i Federacja Konsumentów, w trakcie dalszych prac legislacyjnych, będzie zabiegała o wprowadzenie poprawek.

- Na pierwszy rzut oka należałoby się zastanowić nad tym, jakie będą konsekwencje braku odpowiedzi ze strony przedsiębiorcy. Dlatego że z jednej strony mówimy, że brak odpowiedzi ze strony przedsiębiorcy oznacza uznanie zgody przedsiębiorcy na uczestniczenie w systemie polubownego rozstrzygania sporów, a z drugiej strony mówimy o tym, że zapis na sąd polubowny musi mieć formę pisemną. W związku z powyższym już na samym początku widzimy pewne sprzeczności. Chcielibyśmy zaś, żeby ten system działał sprawnie i bez żadnych niedomówień, bo w sytuacji, kiedy staniemy przed takim sądem polubownym, który będzie mógł skutecznie rozstrzygnąć spór, będzie problem – zaznaczał Michał Herde.

REKLAMA

Teoretycznie, Polska powinna wdrożyć  unijną dyrektywę o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich do 9 lipca 2015 r.

Błażej Prośniewski, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej