Eksperci o ekonomii dzielenia
Dziś Komisja Europejska po raz pierwszy wypowie się na temat tzw. sharing economy. Ekonomia dzielenia obejmuje platformy pośredniczące w usługach takie jak Uber, który dzięki swojej aplikacji kojarzy pasażerów z kierowcami i umożliwia zamówienie przejazdu.
2016-06-02, 09:59
Posłuchaj
W Pulsie Gospodarki o tzw. ekonomii dzielenia dyskutowali Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Lewiatan, Cezary Szymanek, Bloomberg Businessweek Polska i Marek Tatała, Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR).
Jak zgodnie stwierdzili goście Polskiego Radia 24, ekonomia współdzielenia jest przyszłością. Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek stwierdziła wręcz, że jest to konieczność. - Gospodarka zmienia się, a nowe technologie sprawiają, że tworzą się zupełnie nowe szanse dla działalności biznesowej, szczególnie dla pojedynczych osób - stwierdziła. I dodała, że nowe technologie wymuszają także zupełnie nowe podejście do kwestii opodatkowania czy składek emerytalnych w przyszłości.
Cezary Szymanek zaznaczył z kolei, że choć Komisja Europejska prawdopodobnie będzie na ten temat jedynie teoretyzować, już istnieją namacalne przykłady na duży potencjał tego sektora. - Wczoraj wieczorem saudyjski fundusz ogłosił zainwestowanie 3,5 mld dolarów w Ubera. To namacalny dowód, na to, że jest to kierunek na przyszłość - stwierdził Szymanek. I dodał, że ekonomia współdzielenia jest przyszłością, której tradycyjny biznes będzie musiał ustąpić miejsca.
Marek Tatała podkreślił, że narzędzia takie jak Uber mogą w przyszłości zrewolucjonizować system opodatkowania takich aplikacji. - Rozumiem taksówkarzy w takim względzie, że Uber nie jest obciążony szeregiem różnych regulacji, ale nie rozumiem tego, że zamiast dążyć do zrównania tych regulacji w dół, oni proponują by doregulować Ubera do ich poziomu – podsumował Tatała.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski.
Polskie Radio 24/pr
REKLAMA