Kongres berliński – gorzkie zwycięstwo Rosji
W wyniku kongresu berlińskiego doszło do ostatecznego rozpadu sojuszu cesarzy Austrii, Niemiec i Rosji. Rozpoczęło się formowanie bloków polityczno-militarnych, które stanęły przeciw sobie podczas I wojny światowej.
2018-06-13, 06:07
Posłuchaj
140 lat temu, 13 czerwca 1878 rozpoczęły się obrady kongresu berlińskiego.
W stolicy Niemiec spotkały się delegacje Turcji, Rosji, Wielkiej Brytanii i Francji. Dokonano tam rewizji postanowień traktatu pokojowego podpisanego w San Stefano, po wygranej przez Rosję wojnie z Turcją w latach 1877-1878.
Rosja, pod niemieckim i angielskim naciskiem oraz zagrożona stanowczą postawą Austro-Węgier, zrezygnowała z planów stworzenia Wielkiej Bułgarii. Na terenach, gdzie krzyżowały się wpływy rosyjskie i austriackie potwierdzono pełna niepodległość Serbii, Czarnogóry i Rumunii. Wkrótce państwa te stały się regularnymi monarchiami.
Po efektownych zwycięstwach Rosja w gruncie rzeczy otrzymała niewielkie nabytki terytorialne: południową Besarabię i kilka punktów strategicznych na Zakaukaziu, przede wszystkim twierdze Kars i port w Batumi. Zatem owoce rosyjskiego zwycięstwa w śniegach przełęczy Szipka okazały się niewielkie.
Niemniej jednak tureckie panowanie w Europie zostało znacznie okrojone i zredukowane do niewielkiego, aczkolwiek niezwykle ważnego strategicznie obszaru cieśnin czarnomorskich.
REKLAMA
Co najważniejsze w wyniku kongresu berlińskiego doszło do ostatecznego rozpadu sojuszu cesarzy Austrii, Niemiec i Rosji. Rozpoczęło się formowanie bloków polityczno-militarnych, które stanęły przeciw sobie podczas I wojny światowej.
Posłuchaj komentarza prof. Andrzeja Notkowskiego w audycji z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci".
REKLAMA