Liceum polonijne – pierwszy krok do repatriacji
W studiu Polskiego Radia 24 gościli Ewa Petrykiewicz, dyrektor Kolegium św. Stanisława Kostki oraz mec. Jakub Płażyński, członek Rady Patronackiej Kolegium. Goście audycji Szukając Dziury w Całym mówili o działalności warszawskiego liceum polonijnego i jego roli w procesie repatriacji.
2016-06-09, 20:13
Posłuchaj
Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie daje możliwość zakorzenienia się w Polsce młodzieży ze Wschodu. Szkoła działa 25 lat, a Polaków zza wschodniej granicy przyjmuje od 2003 roku. Ten rok szkolny zakończy grupa 114 uczniów.
– Mamy młodzież z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Kazachstanu, Uzbekistanu, Mołdawii, Gruzji i Armenii. W procesie rekrutacji zwracamy uwagę na oceny, osiągnięcia i zaangażowanie w działania na rzecz polskiego środowiska. U nas muszą nauczyć się polskiego kodu kulturowego. Przyjeżdżają do nas z wiedzą symboliczną i często bardzo słabą znajomością języka polskiego – powiedziała Ewa Petrykiewicz.
– Liceum polonijne to najlepszy sposób na to, żeby bardzo aktywne, młode osoby ściągać do Polski, dawać im szanse poznania kraju ojczystego, pozwolić im wchodzić w społeczeństwo i pokazywać, jaka jest Polska – dodał Jakub Płażyński.
Audycję prowadził Łukasz Warzecha.
REKLAMA
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA