Partia Pracujących Kurdystanu składa broń. Koniec powstania przeciw Turcji

- Do tej pory nie PKK udało się zrealizować żadnych celów, których sobie stawiali, natomiast to nie oznacza, że Kurdowie ogólnie rzecz biorąc, w Turcji niczego nie wywalczyli - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Zdulski (Uniwersytet Łódzki).

2025-05-18, 20:00

Partia Pracujących Kurdystanu składa broń. Koniec powstania przeciw Turcji
Zwolennicy Partii Równości Ludu i Demokracji (DEM) trzymają zdjęcia uwięzionego lidera Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) Abdullaha Ocalana podczas wiecu w Diyarbakir w Turcji, 21 marca 2025 r.Foto: EPA/METIN YOKSU

Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) ogłosiła zakończenie po 41 latach powstania zbrojnego przeciw władzom Turcji. Walka, której pierwotnym celem była niepodległość ziem zamieszkanych przez Kurdów, od lat 90. skupiała się na prawach mniejszości i była prowadzona głównie poza Turcją.

Dr Krzysztof Zdulski zaznaczył, że w czasie wielu lat walk PKK udało się zrealizować żadnego z celów, których sobie stawiała. - Natomiast to nie oznacza, że Kurdowie niczego nie wywalczyli. Od czasów pierwszej dekady rządów Partii Sprawiedliwości i Postępu od i jej rządów był taki okres, kiedy następowało rozluźnienie polityki wobec Kurdów. Formalnie oczywiście Kurdów nadal w Turcji nie uważa się za mniejszość etniczną, określa się ich, jako tzw. górale tureccy, takie podejście praktycznie funkcjonuje w Turcji od czasów powstania Republiki Turcji, od czasów Mustafy Kemala Atatürka i kemalizmu. Natomiast w tym pierwszym dziesięcioleciu rządów Partii Sprawiedliwości i Rozwoju udało się to, że zezwolono na audycje radiowe w języku kurdyjskim, jedna z telewizji państwowych nadaje programy w tym języku. Kurdyjskiego można się uczyć w szkołach, tylko są to są to zajęcia dodatkowe, fakultatywne. Pojawiła się prasa w języku kurdyjskim czy różne książki. Natomiast ten język nie ma statusu jakiegoś oficjalnego, tak samo jak Kurdowie nie mają statusu mniejszości tutaj etnicznej czy mniejszości narodowej - mówił gość audycji.

Posłuchaj

Dr Krzysztof Zdulski o zakończeniu działań przez Partię Pracujących Kurdystanu (Świat 24) 28:28
+
Dodaj do playlisty

Partia Pracujących Kurdystanu powstała oficjalnie w 1978 roku i od kolejnego roku zaczęła angażować się w potyczki zbrojne z siłami bezpieczeństwa Turcji. W 1980 roku w wyniku kolejnego zamachu stanu zakazano w Turcji używania języka kurdyjskiego i rozpoczęto aresztowania ludzi, którzy posługiwali się nim w życiu prywatnym lub w działalności publicznej, w tym artystycznej. Nowe władze zakazały też m.in. używania kurdyjskich imion.

W tym kontekście w 1984 roku PKK oficjalnie rozpoczęła powstanie zbrojne przeciwko Ankarze, domagając się niepodległości ziem zamieszkanych w większości przez Kurdów. Do 1998 roku działała przede wszystkim z Syrii, a w różnych okresach ponad 40 lat walk utrzymywała bazy wojskowe również w Libanie, północnym Iraku i samej Turcji. Walkę zbrojną prowadzono głównie w wiejskich regionach południowo-wschodniej Turcji, chociaż ataków dokonywano też w Ankarze czy Stambule.

REKLAMA

W latach 90. organizacja wyrzekła się walki o niepodległy Kurdystan, skupiając się na żądaniach o równe prawa dla Kurdów i autonomii ich ziem w ramach państwa tureckiego.

***

AudycjaŚwiat 24
ProwadzącyMarcin Pośpiech
Gość: dr Krzysztof Zdulski (Uniwersytet Łódzki).
Data emisji: 18.05.2025
Godzina emisji: 13.33

Źródło: Polskie Radio 24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej