Dopłaty do zalesiania. Można składać wnioski

Do pierwszego sierpnia 2016 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuję wnioski o dopłaty dla zalesiania gruntów.

2016-06-09, 18:34

Dopłaty do zalesiania. Można składać wnioski
Agata Kołodziejska z departamentu płatności w ARiMR. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

O dopłatach na zalesianie mówi Agata Kołodziejska z departamentu płatności w ARiMR (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Rolnicy mogą je składać do kierowników biur powiatowych Agencji, w ramach działania o nazwie "Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów".

Pomoc ma charakter inwestycyjny, wyjaśnia Agata Kołodziejska z departamentu płatności w ARiMR.

Wsparcie przeznaczone jest na zalesianie gruntów rolnych z wyłączeniem trwałych użytków zielonych i pastwisk. Powierzchnia gruntu powinna wynosić co najmniej 10 arów, o szerokości powyżej 20 metrów. Wymóg szerokości nie musi być zachowany, jeśli grunt graniczy z lasem. Nie można otrzymać pomocy na zalesienie gruntów, które  są położone  na obszarach "Natury 2000" oraz w dyspozycji parków narodowych, krajobrazowych i rezerwatów przyrody, chyba, że rolnik otrzyma na to zgodę. Po nowelizacji przepisów, która miała miejsce w tym roku wsparcie do zalesiania może też dotyczyć nieużytków.

Ważna jest procedura

Starając się o dofinansowanie rolnik musi postępować zgodnie z przewidzianą procedurą. Najpierw powinien sprawdzić w gminie czy dany grunt kwalifikuje się do zalesiania. Do wniosku o uzyskanie pomocy powinien dołączyć kopię planu zalesienia, wykonanego przez nadleśniczego.

REKLAMA

Ile można dostać pieniędzy?

Stawka, którą rolnik może otrzymać przy zalesianiu zależy od kilku czynników, między innymi od gatunku sadzonek drzew, czy są to drzewa iglaste czy liściaste. Ale nie tylko. Również od konfiguracji terenu, czy jest on płaski czy nachylony powyżej 12 stopni. W zależności od tych czynników, stawka dopłat kształtuje się od 5 do7 tysięcy złotych 600 złotych do hektara. Jeżeli nadleśniczy uzna, że założona uprawa powinna zostać ogrodzona lub zabezpieczona palikami , to rolnik otrzyma dodatkową kwotę.

Można dostać premię pielęgnacyjną i zalesieniową

Rolnicy, którzy w 2016 roku złożą wnioski o przyznanie wsparcia  na zalesienie i założą uprawę leśną, od 2017 roku mogą ubiegać się o premię pielęgnacyjną i zalesieniową. Pierwsza z nich będzie przysługiwała przez 5 lat od złożenia wniosku przez zainteresowanego. Jej zryczałtowana stawka wynosi od 760  zł do 1600 złotych na hektar. Na zabezpieczenie sadzonek przed zwierzyną rolnik może otrzymać ponad 420 złotych do hektara.

Premia zalesieniowa przysługiwała będzie rolnikom , którzy założyli uprawę leśną i do momentu jej założenia grunt był  użytkowany rolniczo. Premia w wysokości 1215 złotych za hektar będzie przysługiwała przez 12 lat i ma zrekompensować  dochody utracone w wyniku wyłączenia z użytkowania rolniczego.

Wnioski o przyznanie wsparcia zostaną poddane ocenie punktowej. Będzie ona uzależniona od tego jakie wyznaczone  kryteria zostaną spełnione przez rolnika. Jest ich 6. Wymagane jest uzyskanie  co najmniej 6 punktów. Najwyższa liczba punktów, czternaście, została przypisana kryterium, które dotyczy położenia  zalesionego gruntu w obszarze tak zwanych korytarzy ekologicznych. Uzyskanie minimum sześciu punktów stwarza szansę na znalezienie się na liście rankingowej.

REKLAMA

1 października  2016 r Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poda do publicznej wiadomości informację o kolejności przyznania wsparcia na zalesienie. Po opublikowaniu listy rankingowej kierownik biura powiatowego wyda postanowienie o spełnieniu warunków przyznania pomocy. Ma na to tydzień, czyli do ósmego października. Po otrzymaniu takiego dokumentu, rolnik może przystąpić do zalesienia.

Dariusz Kwiatkowski

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej