CIT spadnie do 15 proc. Ekonomiści: to za mało

Trwa Europejski Kongres Finansowy. Podczas drugiego dnia sopockiego Kongresu zostaną poruszone między innymi takie kwestie jak: wykorzystanie nowoczesnych technologii w usługach bankowych, atrakcyjność inwestycyjna Polski na tle innych krajów, jak odblokować potencjał innowacji.

2016-06-14, 09:01

CIT spadnie do 15 proc. Ekonomiści: to za mało
Mali i średni przedsiębiorcy potrzebują wsparcia - ale zdaniem dr Małgorzaty Starczewskiej -Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan obniżenie podatku CIT tylko w nieznacznym stopniu poprawi ich sytuację. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O niższej stawce CIT w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Motywacją do inwestowania w innowacje ma być najnowszy pomysł rządu. Małe firmy już niebawem będą mogły liczyć na spore ułatwienia.

Dobiegają końca rządowe prace nad projektem, który zakłada obniżenie stawki CIT dla małych firm do 15 proc.

Zmiany dotkną firmy, których obroty roczne nie przekraczają równowartości 1,2 mln euro.

- Według planowanych zmian stawka CIT ma być obniżona z 19 proc. do 15 proc. Z tej preferencji będą mogli skorzystać tylko przedsiębiorcy, których roczny przygód nie przekracza 1,2 mln euro. Ma to pomóc najmniejszym przedsiębiorcom, by uwolnić ich środki na inwestycje i rozwój. Jest to pomysł, który został już wdrożony w innych krajach Unii Europejskiej – tłumaczy Tomasz Socha, ekspert podatkowy EY.

REKLAMA

To nie wystarczy

Mali i średni przedsiębiorcy potrzebują wsparcia -  ale zdaniem dr Małgorzaty Starczewskiej -Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan obniżenie podatku CIT tylko w nieznacznym stopniu poprawi ich sytuację.

- CIT płaci niespełna 8 proc. wszystkich małych przedsiębiorstw. A więc jeśli miała być to ulga, która odciąży małe przedsiębiorstwa od danin, żeby mogły budować bazę kapitałową to będzie dotyczy tylko 8 proc. małych przedsiębiorstw – podkreśla rozmówczyni.

Ważne są gwarancje kredytów

I dlatego mali przedsiębiorcy powinni otrzymać dodatkowe wsparcie ale np. w postaci gwarancji kredytowych.

- Małym przedsiębiorcom na pewno potrzeba łatwiejszego dostępu do kapitału, do zewnętrznego finansowania. Dziś one bardzo niechętnie z tego korzystają, ale nie dlatego, że nie lubią zapożyczania się, przyczyną są potrzebne zabezpieczenia. Rozwiązaniem są gwarancje z pieniędzy publicznych – uważa gość.

REKLAMA

Potrzebne większe wsparcie

Jednak zdaniem Tomasz Sochy obniżenie podatku CIT to krok w dobrym kierunku. Jak mówi stawką 15 procentową mieliby być także objęci podatnicy rozpoczynający działalność. Choć także przyznaje, że potrzebne są też inne rozwiązania.

- Obniżenie samego podatku jest krokiem w dobrym kierunku, natomiast, żeby wzrost następował w obszarach, na których najbardziej nam zależy, czyli w obszarze innowacyjności i kreatywności należało by się zastanowić nad poszerzeniem preferencji inwestycji w tych obszarach – dodaje.

Nowe regulacje - projekt obniżający CIT dla małych firm do 15 proc. ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r. We Francji obniżona stawka podatku dla małych firm spełniających określone warunki wynosi 15 proc., a na Litwie tylko 5 proc.

W środę na zakończenie Kongresu zostaną ogłoszone rekomendacje, czyli praktyczne wskazania w obszarach najważniejszych dla rozwoju gospodarki Polski i Unii Europejskiej.
Organizatorami Kongresu są: Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, Giełda Papierów Wartościowych, PKN Orlen, NDI, Bank Pekao SA.
Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.

REKLAMA

Justyna Golonko, abo

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej