Komiks o zbrodni katyńskiej dla młodzieży. Akcja Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wydało trzy historyczne komiksy. Tematami tych adresowanych przede wszystkim do młodzieży książek są zbrodnia katyńska oraz działania ruchu oporu w czasie i po zakończeniu konfliktu. W planach są kolejne pozycje.

2016-06-15, 10:30

Komiks o zbrodni katyńskiej dla młodzieży. Akcja Muzeum II Wojny Światowej
Fragment okładki komiksu "Katyń". Foto: Muzeum II Wojny Światowej

- Komiksy przygotowane zostały przede wszystkimi z myślą o młodzieży, aby "zarażać" młodych czytelników pamięcią o przeszłości - powiedziała rzeczniczka prasowa Muzeum II Wojny Światowej Alicja Bittner.

Czytaj więcej:
his.jpg
HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl

Każda z książek zawiera ilustrowaną opowieść, dla której bazą były konkretne zdarzenia historyczne. Bohaterami poszczególnych tomów są autentyczne postaci, które brały udział we wspomnianych wydarzeniach.

Wszystkie komiksy - obok ilustrowanej opowieści - zawierają też tzw. pomocnik historyczny, w którym zamieszczono krótkie informacje dotyczące prezentowanych w książce wydarzeń.

Pomocnik zawiera również biografie postaci będących głównymi bohaterami opowieści oraz opisy i zdjęcia związanych z tymi konkretnymi osobami eksponatów z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej.

"Akcja Kopernik", "Katyń" i "Jachna"

Wśród wydanych komiksów znalazła się m.in. opowieść pt. "Akcja Kopernik", opowiadająca o słynnej - przeprowadzonej w 1942 roku - akcji usunięcia z pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie tablicy z niemieckim napisem, którym okupanci zakryli polski napis brzmiący "Mikołayowi Kopernikowi rodacy".

Głównym bohaterem tej opowieści jest - znany choćby z książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec" - Maciej Aleksy Dawidowski.

REKLAMA

Scenariusz tego komiksu napisała Elżbieta Olczak, rysunki wykonał Sławomir Kiełbus, a eksponatem pojawiającym się w pomocniku historycznym jest kopia niemieckiej tablicy z pomnika Kopernika, która znajdzie się na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej.


Głównym bohaterem komiksu "Katyń" jest Stefan Wąsowski - lekarz i żołnierz, który wraz z ponad 40 tys. innych polskich oficerów został zamordowany przez Sowietów w Katyniu w 1940 roku.

Scenariusz napisała Agata Abramowicz, a ilustracje wykonał Jacek Michalski.

Z opowieścią o Wąsowskim związane są przechowywane w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jego binokle, które znaleziono w masowym grobie w Katyniu oraz wizytowa koszula, którą jego żona trzymała czekając na jego powrót.

Trzeci z komiksów pt. "Jachna" to opowieść o Janinie Wasiłojć-Smoleńskiej z 5. Wileńskiej Brygadzie AK, która to formacja - już po zakończeniu wojny - walczyła z władzą komunistyczną. Za czynny opór wobec komunistów Wasiłojć-Smoleńskiej spędziła w więzieniach 10 lat.

Scenariusz opowieści napisali Zbigniew Tomecki i Daniel Chraniuk, a rysunki wykonała Gabriela Becla.

REKLAMA

Symbolicznym przedmiotem przewijającym się w tej opowieści, a dziś znajdującym się w muzealnych zbiorach, jest wykonane z chleba i ozdobione słomą z siennika pudełeczko na różaniec, które bohaterce tej historii podarowała współwięźniarka.

PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej