Szef NATO: Rosja wciąż destabilizuje Ukrainę, rozejm jest łamany

Rosja nie dotrzymuje porozumień pokojowych z Mińska – mówi sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Szef Paktu zaapelował do Moskwy, aby przestała destabilizować wschodnią Ukrainę, bo jak mówił porozumienia z Mińska to jedyna droga do osiągnięcia pokoju w Zagłębiu Donieckim.

2016-06-15, 12:59

Szef NATO: Rosja wciąż destabilizuje Ukrainę, rozejm jest łamany
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Foto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Posłuchaj

Szef NATO o Rosji. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

pu121.jpg
Putin ogłosił sprawdzian gotowości bojowej

W czasie posiedzenia ministrów obrony krajów NATO w Brukseli Jens Stoltenberg mówił, że Rosja wciąż bezpośrednio wspiera separatystów w Donbasie, a sytuacja w tym miejscu wciąż nie jest stabilna.

- Porozumienia pokojowe nadal nie są przestrzegane, co jest bardzo niepokojące. Rosja wciąż wspiera separatystów na różne sposoby – dostarcza materiały, sprzęt, broń i doradza im. Rosja gromadzi też wojska wzdłuż granicy z Ukrainą i wciąż bezpośrednio pomaga separatystom na wschodzie Ukrainy – podkreślał.

Jens Stoltenberg skrytykował również rozpoczęte wczoraj przez Rosję nowe ćwiczenia wojskowe.

Jeszcze w tym miesiącu Unia Europejska ma podjąć decyzję, co stanie się z nałożonymi po aneksji Krymu sankcjami na Rosję. Według informacji mediów, restrykcje zostaną najprawdopodobniej przedłużone.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

nato 1200 free.jpg
Jest decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO

Dzisiaj ministrowie krajów NATO zaakceptowali pakiet pomocowy dla Ukrainy. Chodzi zarówno o pieniądze jak i inną formę pomocy na szkolenie ukraińskiej armii, walkę z korupcją oraz na tworzenie instytucji demokratycznych w państwie.

Po aneksji Krymu przez Rosję, a także po wybuchu konfliktu na wschodniej Ukrainie, NATO zerwało niemal całą współpracę z Moskwą i pozostawiło jedynie kontakty na poziomie ambasadorów. W kwietniu doszło do pierwszego od miesięcy spotkania Rady NATO-Rosja, jednak zakończyło się ono bez rezultatów.

Sojusz chciałby doprowadzić do kolejnych takich rozmów jeszcze przed lipcowym szczytem w Warszawie. Wydaje się to jednak coraz mniej prawdopodobne, bo jak mówił dwa dni temu szef Paktu, nie ma jeszcze nawet ustalonej daty spotkania.

IAR/PAP/agkm

REKLAMA

Potrzebna jest stała infrastruktura NATO-wska o dużej skali na wschód od Niemiec - przekonuje dyrektor amerykańskiego think-tanku CEPA Wess Mitchell. Dodaje, że w dłuższej perspektywie to jedyny sposób, aby uniknąć militarnej niestabilności na wschodniej flance Sojuszu.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej