Senat przyjął ustawę o działalności leczniczej. Nie wprowadzono poprawek

Niekontrolowany przez państwo proces zbywania udziałów i akcji w szpitalach będzie zahamowany - zakłada ustawa, którą poparł w czwartek Senat. Umożliwi ona także samorządom kupowanie świadczeń opieki zdrowotnej dla swoich mieszkańców.

2016-06-17, 08:34

Senat przyjął ustawę o działalności leczniczej. Nie wprowadzono poprawek
Nowela trafi teraz do podpisu prezydenta. Foto: flickr.com/Irekia

Posłuchaj

Senator PO Tomasz Grodzki i wiceminister zdrowia Piotr Warczyński o kupowaniu świadczeń opieki zdrowotnej dla mieszkańców przez samorządy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw opowiedziało się 54 senatorów, 29 było przeciw, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Nie przyjęto wniosku zgłoszonego przez senatora Tomasza Grodzkiego (PO) o odrzucenie ustawy w całości. Senator ocenił, że nowe przepisy wprowadzą nierówny dostęp pacjentów do świadczeń medycznych.

Grodzki wyraził obawę, że bogatsze samorządy wykupią część świadczeń dla swoich mieszkańców, a uboższe już nie. - W ten sposób mieszkańcy bogatych gmin będą w uprzywilejowanej sytuacji, co jest wbrew konstytucji - podkreślił senator PO.

Piotr Warczyński, wiceminister zdrowia, odpowiadając na zarzut Grodzkiego stwierdził, że również obecnie samorządy bogatsze bardziej dbają o swoich mieszkańców niż biedniejsze.

- Bogate samorządy mają świetnie wyposażone i odnowione szpitale, oferują swojej społeczności świadczenia, które nie są obowiązkowe - wskazał. - Fakt, że nie każdy ma dostęp do jakiś świadczeń, nie powinien rodzić pokusy, by odebrać je wszystkim - dodał.

Nowela trafi teraz do podpisu prezydenta.

Proces zbywania udziałów i akcji w szpitalach zostanie zahamowany

Zgodnie z nowelą, w przypadku wystąpienia ujemnego wyniku finansowego w samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej (SPZOZ) ma on pokryć stratę netto we własnym zakresie (przez zmniejszenie funduszu zakładu).

REKLAMA

Jeśli to nie wystarczy, wówczas podmiot tworzący będzie zobowiązany do pokrycia pozostałej części, jednak nie więcej niż do wysokości wynikającej z sumy straty netto i kosztów amortyzacji.

Gdy szpital nie będzie w stanie samodzielnie pokryć straty netto, wówczas możliwa będzie jego likwidacja.

Zgodnie z nowelą zakazane będzie zbywanie podmiotom prywatnym akcji lub udziałów w spółkach kapitałowych z udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, jeśli miałyby one utracić pakiet większościowy, czyli kontrolę nad podmiotami leczniczymi.

Ma to zahamować niekontrolowany przez państwo proces zbywania udziałów i akcji w szpitalach.

Nowelizacja wprowadza także zakaz wypłaty dywidendy, jeżeli spółka ma charakter publiczny. Zyski będą przeznaczone na inwestycje i podwyżki płac.

Regulacja ta nie będzie miała zastosowania w stosunku do spółek, w których w dniu wejścia w życie ustawy Skarb
Państwa, jednostka samorządu terytorialnego lub uczelnia medyczna nie miały 100 proc. udziałów albo akcji.

Szpitale nie będą też musiały kupować kosztownych ubezpieczeń od zdarzeń medycznych.

REKLAMA

Samorząd będzie mógł kupować świadczenia dla mieszkańców

Zgodnie z nowelą, samorząd terytorialny będzie mógł kupować świadczenia opieki zdrowotnej u podmiotów, dla których jest on organem tworzącym.

Oznacza to, że samorząd będzie mógł kupować dodatkowe świadczenia dla swoich mieszkańców na takich samych zasadach, jak Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktuje je dla wszystkich ubezpieczonych.

Aby nie doszło do podwójnego finansowania tych samych świadczeń - przez NFZ i samorząd - dopuszczono finansowanie przez samorząd jedynie tzw. nadlimitów.

Podmiot tworzący będzie mógł przekazać prowadzony przez siebie szpital innemu samorządowi lub publicznej uczelni medycznej (np. powiat będzie mógł przekazać szpital marszałkowi województwa).

Nowela nakłada też na kierownika podmiotu leczniczego obowiązek sporządzania raportu o sytuacji ekonomiczno-finansowej szpitala. Będzie on przekazywany podmiotowi tworzącemu do 31 maja każdego roku.

Policja będzie otrzymywała informacje o pacjentach


Nowe przepisy regulują także zasady współpracy podmiotów leczniczych z policją w ramach poszukiwania osób zaginionych.

Szpitale będą miały obowiązek przekazywania policji informacji, o tym że w placówce znajdują się osoby nieletnie, z których przedstawicielem ustawowym nie można nawiązać kontaktu.

Szpitale będą też informować policję o przyjęciu albo zgonie pacjenta, którego tożsamości nie można ustalić.

IAR, PAP, kk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej