Rocznica Czerwca'56. Na ścianie hali Zakładów Cegielskiego powstał mural

Według wojewody wielkopolskiego i przedstawicieli Zakładów Cegielskiego, mural ma szansę stać się nowym symbolem Poznania.

2016-06-27, 16:57

Rocznica Czerwca'56. Na ścianie hali Zakładów Cegielskiego powstał mural

Posłuchaj

Obchody 60. rocznicy robotniczego powstania w oznaniu. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Następstwem robotniczego wystąpienia stały się starcia na ulicach miasta.

Według badań Instytutu Pamięci Narodowej zginęło w nich co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych.

Upamiętniejący tamte wydarzenia mural na elewacji o powierzchni blisko 300 m kw. powstawał przez dwa tygodnie, pracowały przy nim trzy osoby. Prezentowane na kompozycji postacie mają po 4 m wysokości.

Mural jest widoczny z ulicy 28 Czerwca, przy której znajdują się Zakłady Cegielskiego.

"Mural stanie się znakiem tożsamościowym dla Poznania"

REKLAMA

Zobacz także:
polskieradiopl.jpg
Serwisy historyczne Polskiego Radia

Jak wytłumaczył współautor dzieła Marek Laskowski, inspiracją do powstania muralu były materiały archiwalne, prezentujące przebieg Czerwca.

- Zależało nam, by uzyskać klimat dawnej fotografii, by pokazać zawarte w dawnych zdjęciach emocje: wzburzenie, krzyk. Trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce na mural o takiej tematyce - powiedział.

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann ocenił, że mural stanie się "znakiem tożsamościowym dla Poznania, kolejnym symbolem miasta", przypominającym, co się w Poznaniu zdarzyło w 1956 roku i co się rozpoczęło w Zakładach Cegielskiego.

- Przez minione lata podejmowano działania, które degradowały tę firmę, doprowadzały do tego, że w pewnym sensie pamięć o tych chwalebnych wydarzeniach była zabijana. Ten rząd będzie robił wszystko, by przywrócić renomę, przywrócić godność, blask tej firmie - stwierdził.

- Należy się to także tym, którzy 60 lat temu wyruszyli ku wolności - zauważył wojewoda.

"Zawsze będziemy pamiętać o tym, co jest ważne"

Na muralu, nad idącymi postaciami i polską flagą widnieje hasło "Pomaga nam wiara". Są też trzy daty: rok 1846, data rozpoczęcia działalności gospodarczej przez Hipolita Cegielskiego, rok Poznańskiego Czerwca i data współczesna.

- Na muralu, na osi czasu, pokazującej 170 lat istnienia naszej firmy, znajdują się wartości, które pozwoliły zbudować dobrą markę HCP na całym świecie - wyjaśnił prezes zarządu H. Cegielski-Poznań S.A. Wojciech Więcławek.

- Po jednej stronie można zobaczyć lokomobile parowe - pierwsze na ówczesne czasy, zaawansowane technologicznie maszyny, które opuściły mury tej fabryki. Po drugiej mamy przyszłość firmy, reprezentowaną przez nowe wyzwania i nowe produkty - wskazał.

REKLAMA

- To daje nam świadomość, że w tych zakładach innowacja stała się tradycją. My mamy zamiar ją pielęgnować - oświadczył Więcławek.

Jak dodał, wartości które kierowały robotnikami Cegielskiego 60 lat temu, są dla pracowników ważne także dziś.

- Ludzi w czasie manifestacji integrowały: poczucie godności, patriotyzm, nadzieja, braterstwo i odwaga. Ten kanon wartości, prowadzący ludzi pracujących w Zakładach Cegielskiego, nie zmienił się mimo upływu 60 lat - oznajmił.

- Przed nami, cegielszczakami, stoją kolejne wyzwania. Dzięki temu muralowi zawsze będziemy pamiętać o tym, co jest ważne dla naszej firmy - podkreślił.

PAP, IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej