Polska wyeksportuje w tym roku produkty rolno-spożywcze za 25 mld euro
W zestawieniu 50-ciu polskich branż z największą szansą na sukces w eksporcie, aż 14 pozycji dotyczy sektora rolno-spożywczego.
2016-07-05, 16:56
Posłuchaj
To, według analityków Banku Zachodniego WBK, jasno pokazuje, że żywność pozostanie specjalnością naszego kraju na rynkach zagranicznych.
Szykuje się kolejny rekord w eksporcie rolnym
̶ Takie wnioski płyną między innymi z analizy danych z pierwszych miesięcy roku 2016, mimo, że tempo wzrostu jest mniejsze - podkreśla Marta Skrzypczyk z Banku Zachodniego WBK.
W pierwszym kwartale eksport cały czas rósł
Jak podkreśla, wyniki eksportu za I kwartał wskazują, że cały czas on rośnie, ale jego dynamika się zmniejsza, bo sięga jednego procenta.
Jak wyjaśnia, to wynik spadku eksportu zbóż i roślin oleistych, gdyż ich produkcja była mniejsza niż dwa lata temu. Gdybyśmy nie ujęli tego w statystykach, to dynamika wynosiłaby nadal 5 procent – mówi Marta Skrzypczyk.
REKLAMA
Eksport artykułów rolnych może być wart w 2016 r. 25 mld euro
Eksperci Banku spodziewają się, że wartość eksportu całego sektora może w 2016 r. wzrosnąć o 4-6 proc. r/r i wynieść nawet 25 mld euro.
Na przeszkodzie mogą jednak stanąć niskie ceny żywności na świecie i uszczelnienie granicy białorusko-rosyjskiej
̶ Jest to możliwe, ale do osiągnięcia bardzo trudne, gdyż dadzą o sobie znać rozmaite zagrożenia, w tym makroekonomiczne, uważa profesor Andrzej Kowalski - dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Wśród nich wymienia niski wzrost gospodarczy na świecie, skutkujący spadkiem cen żywności oraz ogłoszony przez prezydenta Putina zamiar uszczelnienia granicy z Białorusią.
̶ To oznacza ograniczenie naszego reeksportu przez Białoruś do Rosji – mówi prof. Kowalski.
REKLAMA
Eksporterom będzie jednak sprzyjał słaby złoty
Jednak zdaniem Marty Skrzypczyk, nie zabraknie też czynników sprzyjających. Do zwiększenia sprzedaży będzie zachęcał naszych eksporterów słabszy złoty.
̶ Widać, że gdy złoty był słabszy, saldo handlu zagranicznego dynamicznie rosło, stąd i w tym roku osłabienie złotego będzie sprzyjać polskim eksporterom mówi.
Niepokoi możliwość ograniczenia unijnego budżetu
Profesora Andrzeja Kowalskiego niepokoją pogłoski o możliwej korekcie w dół budżetu unijnego, po raz pierwszy w czasie trwania perspektywy finansowej.
̶ To mogłoby ograniczyć kwoty przeznaczone na rolnictwo i gospodarkę żywnościową, a więc ujemnie wpłynąć na eksport - mówi.
REKLAMA
I wyjaśnia, że ograniczenia prawdopodobnie dotyczyłyby Wspólnej Polityki Rolnej i programów spójności.
̶ Jednak nasi eksporterzy najwyraźniej nie martwią się na zapas, o czym świadczą wyniki sprzedaży produktów wytwarzanych przez różne branże, wyjaśnia Marta Skrzypczyk z Banku Zachodniego WBK.
̶ Największe nadzieje budzą produkty zbożowe, i w tym przypadku dynamika wzrostu może sięgnąć 15 procent, podobnie jest w przypadku mięsa, szczególnie drobiowego, następnie czekolady i wyrobów czekoladowych, gdzie wzrost może sięgnąć nawet 20 procent – mówi Marta Skrzypczyk.
Rośnie eksport wieprzowiny
Analitycy podkreślają, że pierwsze cztery miesiące roku 2016 przyniosły ożywienie w sprzedaży za granicę wieprzowiny. Wolumen wywozu wzrósł o 10 procent, rok do roku, a wartość o 7 procent.
REKLAMA
Skutki ograniczeń wynikających z wystąpienia w Polsce Afrykańskiego Pomoru Świń, nasi przedsiębiorcy starają się zmniejszyć, rozwijając eksport do Stanów Zjednoczonych i Hongkongu.
Dariusz Kwiatkowski, jk
Polecane
REKLAMA