Spotkania, sesje, defilada. Znamy program szczytu NATO w Warszawie
Szczyt NATO w Warszawie rozpocznie się w piątek po południu. Jego program obejmuje pięć sesji, które potrwają do sobotniego wczesnego popołudnia.
2016-07-06, 11:49
Posłuchaj
NATO zdecyduje o flance wschodniej. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Jak informują kwatera główna NATO i polskie MSZ, spotkaniom szczytu będzie przewodniczył Jens Stoltenberg, a ich gospodarzem będzie Andrzej Duda. Według planu szczyt rozpocznie się o godz. 14.30 od oficjalnego powitania przez szefa NATO i prezydenta Polski na Stadionie PGE Narodowym. Następnie liderzy delegacji ustawią się do wspólnego zdjęcia.
Powiązany Artykuł

Szczyt NATO w Warszawie
Potem szefowie państw i rządów NATO (razem z Czarnogórą, proces wstępowania do Sojuszu jest zaawansowany) odbędą pierwszą turę rozmów, które w znacznej części będą poświęcone bezpieczeństwu Europy Środkowo-Wschodniej.
To posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej rozpocznie się ceremonią honorującą żołnierzy państw NATO służących w operacjach zagranicznych oraz przesłaniem Stoltenberga do wojskowych. Wystąpienia otwierające tę sesję wygłoszą sekretarz generalny NATO i polski prezydent.
Ok. godz. 19.30 szefowie państw i rządów oraz ministrowie mają obserwować defiladę lotniczą ponad 30 samolotów wojskowych reprezentujących siły powietrzne Polski i siedmiu innych państw NATO.

Źródło: PAP
Wieczorem przywódcy spotkają się na kolacji roboczej w Pałacu Prezydenckim, w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski. Na to spotkanie zostali zaproszeni przywódcy Finlandii, Szwecji oraz szefowie Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej Donald Tusk i Jean-Claude Juncker.
Jak informowano wcześniej, równolegle szefowie dyplomacji spotkają się na roboczym obiedzie w Teatrze Wielkim, ministrowie obrony w Pałacu Prymasowskim, zaś premier Beata Szydło zaprosi przedstawicieli państw partnerskich NATO na Zamek Królewski.
Obrady szczytu będą kontynuowane na Stadionie PGE Narodowym od sobotniego poranka. Pierwsze spotkanie będzie poświęcone Afganistanowi. Wezmą w nim udział szefowie państw i rządów NATO oraz przedstawiciele 19 krajów partnerskich i organizacji międzynarodowych, w tym uczestnicy misji NATO Resolute Support w Afganistanie.

Źródło: PAP
Na drugą sobotnią sesję Rady Północnoatlantyckiej zaproszono przedstawicieli Jordanii, Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej. Ostatnim spotkaniem będzie posiedzenie Komisji NATO-Ukraina, w którym przywódców państw Sojuszu weźmie udział prezydent Ukrainy Petro Poroszenkę.
Po każdej z trzech sobotnich sesji odbędzie się konferencja prasowa sekretarza generalnego NATO. W ostatniej weźmie też udział prezydent Ukrainy. Równolegle będą się odbywały spotkania na szczeblu ministrów obrony i ministrów spraw zagranicznych.
(Film - Szczyt NATO – utrudnienia w ruchu w Warszawie/ Źródło: TVP)
W piątek późnym południem odbędzie się sesja Komisji NATO-Gruzja na szczeblu szefów dyplomacji. W tym samym czasie ministrowie obrony i szefowie sztabów mają zwiedzać wystawę polskiego uzbrojenia oraz systemu rozpoznawczego Alliance Ground Surveillance (AGS), w ramach którego NATO ma w tym roku otrzymać pierwszy z pięciu bezzałogowych samolotów Global Hawk (jego makieta będzie ustawiona na stadionie).
Na sobotę zaplanowano spotkanie Platformy ds. Interoperacyjności, czyli ministrów obrony państw NATO z przedstawicielami 25 państw partnerskich, które współpracują z NATO w zakresie interoperacyjności.
(Film - Szczyt NATO w Warszawie - spot/ Źródło - YouTube/Ministerstwo Obrony Narodowej)
Zanim rozpocznie się szczyt, w piątek rano w sąsiedztwie Stadionu PGE Narodowego rozpocznie się Forum Ekspertów Szczytu NATO. Zaplanowano, że o godz. 9 otworzą je prezydent Duda i sekretarz Stoltenberg. Forum będzie towarzyszyło szczytowi przez oba dni.
Również przed szczytem, w piątek rano lub przed południem w Warszawie odbędzie się spotkanie NATO-UE. We wczesnych godzinach popołudniowych odbędzie się spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem USA Barackiem Obamą. Szef Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski poinformował w środę w TVN24, że rozmowa jest zaplanowana na 45 minut. - To będzie rozmowa w wąskim gronie, w formacie rozmowy bilateralnej dwóch delegacji, ale niewielkich - zaznaczył.

Źródło: PAP
Marek Magierowski stwierdził, że podczas tego spotkania "na pewno będą poruszane te sprawy, które będą priorytetowymi tematami podczas całego szczytu". - Czyli przyszłość NATO, wzmocnienie wschodniej flanki. Spodziewam się, że panowie prezydenci poruszą też temat Brexitu, który jest obecnie najgorętszym tematem dla chyba wszystkich przywódców, nie tylko w Europie - zaznaczył.
Kolejnymi tematami podczas spotkania Duda-Obama mogą być - jak stwierdził Magierowski - kwestie stosunków dwustronnych pomiędzy naszymi krajami.
PAP/IAR/aj