"Pokazaliśmy, że NATO jest zjednoczone, okazaliśmy solidarność z Ukrainą"
NATO w 2. dniu szczytu zdecydowało o dalszym wsparciu dla Afganistanu i rozpoczęciu szkolenia żołnierzy w Iraku. Sekretarz NATO poinformował, że następny szczyt odbędzie się w 2017 roku w nowej kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli. Stwierdził, że "Gruzja poczyniła wielki postęp na drodze do NATO". Mówił, że NATO okazało, że jest zjednoczone i zademonstrowało solidarność z Ukrainę. Sojusz zaakceptował też pakiet pomocowy dla Kijowa.
2016-07-09, 20:21
Posłuchaj
Przywódcy krajów NATO zdecydowali o dalszym wsparciu dla Afganistanu. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Powiązany Artykuł
SZCZYT NATO W WARSZAWIE
20:20
Zamykamy relację ze szczytu NATO. Zapraszamy jednak do śledzenia analiz, opinii, podsumowań i komentarzy po szczycie NATO na stronie serwisu specjalnego: SZCZYT NATO W WARSZAWIE.
PODSUMOWANIE NAJWAŻNIEJSZYCH USTALEŃ SZCZYTU >>>
20:02
Polskę opuszcza prezydent USA Barack Obama. Odlatuje do Hiszpanii na pokładzie Air Force One - kontynuuje swoją podróż po Europie. Przez dwa dni gościł na szczycie NATO w Warszawie.
REKLAMA
19:23
NATO na szczycie w Warszawie pokazało jedność w stanowisku wobec Rosji i wyzwań, jakie stawia ona przed Europą; chcemy, by Moskwa odebrała ten sygnał jako jednogłośny - mówił w sobotę w Warszawie premier Kanady Justin Trudeau.
Kanada zdecydowała się, razem ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Niemcami, dowodzić wielonarodową grupą batalionową, która wzmocni obecność NATO na Łotwie - powiedział na konferencji prasowej Trudeau. Mówił, że było to przedmiotem jego rozmowy na marginesie szczytu w Warszawie z łotewskim prezydentem Raimondsem Vejonisem.
Premier Kanady poinformował też, że obok wzmocnionej obecności na lądzie Kanada wyśle fregatę oraz "do sześciu" myśliwców CF-18 do przeprowadzania okresowych kontroli.
Pytany, dlaczego Kanada zdecydowała się dopiero w zeszłym tygodniu na objęcie dowództwa nad grupą batalionową i czy nie świadczy to o niechęci Ottawy wobec tego kroku, Trudeau odpowiedział, że "Kanada, wręcz przeciwnie, była bardzo entuzjastycznie" do tego nastawiona.
REKLAMA
"Postrzegaliśmy to jako możliwość zaangażowania się w zapewnienie bezpieczeństwa w Europie w czasie, gdy jest to niezwykle potrzebne. Byliśmy pozytywnie nastawieni do tego od samego początku" - zapewnił.
19:00
Zarząd Transportu Miejskiego informuje, że od godziny 19:00 w Warszawie wyłączony będzie ruch kołowy na ulicy Marszałkowskiej. Autobusy skierowane zostają na najbliższe przejezdne ciągi komunikacyjne. Na razie nie wiadomo jak długo potrwają utrudnienia.
18:55
Barack Obama: NATO jest silne jak nigdy dotąd; obecność Czarnogóry na warszawskim szczycie jest potwierdzeniem, że nasze drzwi są otwarte dla tych, którzy są gotowi, by do Sojuszu przystąpić.
Według prezydenta USA NATO daje jasny sygnał: będzie bronić każdego członka Sojuszu; wzmacnia gotowość sił; siły NATO mogą w szybkim tempie zostać zlokalizowane w dowolnym miejscu w Europie.
REKLAMA
18:46
Stany Zjednoczone są zaangażowane w bezpieczeństwo Europy - oświadczył amerykański prezydent Barack Obama na zakończenie szczytu NATO w Warszawie. - Europa zawsze może liczyć na Stany Zjednoczone - dodał.
18:41
Szef MON dodał, że za batalionową grupę bojową, która znajdzie się w Polsce, będą odpowiadać Stany Zjednoczone, a oprócz Amerykanów znajdą się w niej Brytyjczycy i Rumuni.
Grupa ma liczyć blisko dwa tysiące żołnierzy. Szef resortu obrony dodał, że magazyny sprzętu tej grupy znajdą się w innych miejscach, niż planował poprzedni rząd. Miejsca stacjonowania żołnierzy NATO mają zostać ujawnione w przyszłym roku.
REKLAMA
Antoni Macierewicz powiedział, że w czasie szczytu doszło do czterech incydentów z dronami, które próbowały naruszyć strefę zakazu lotów nad Warszawą. Maszyny zostały unieszkodliwione, a okoliczności incydentów są wyjaśniane.
18:39
Minister Antoni Macierewicz powiedział, że amerykańskie wojska mają przybyć do Polski już w styczniu i lutym przyszłego roku. Pomoże w tym rozmieszczenie w naszym kraju magazynów sprzętu. Antoni Macierewicz podkreślił, że Polska i NATO wychodzą ze szczytu wzmocnione. Jak się wyraził, Sojusz był w stanie pokazać, gdzie leży granica agresji, dzięki czemu mieszkańcy jego państw członkowskich będą bezpieczniejsi.
18:30
Na konferencji po szczycie występuje prezydent USA Barack Obama
18:20
Prezydent podkreślał wagę decyzji, które zapadły w odniesieniu do wschodniej flanki NATO i Ukrainy.
REKLAMA
18:04
Szef MON Antoni Macierewicz po szczycie NATO: już na początku przyszłego roku w Polsce mogą być rozlokowane wojska amerykańskie.
REKLAMA
17:42
Po szczycie prezydent Andrzej Duda podsumował szczyt w krótkim wystąpieniu, podziękował wszystkim za udział i organizację.
17:30
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg kończąc warszawski szczyt NATO podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za "wyśmienitą organizację” tego wydarzenia, a uczestnikom za dyskusję i prace. - Pokazaliśmy, że NATO jest zjednoczone – dodał.
- Właśnie zakończyliśmy szczyt. Niewątpliwie pokazaliśmy, że NATO jest zjednoczone – powiedział podczas wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.
REKLAMA
Dodał, że podczas warszawskiego szczytu NATO pokazano również, że Sojuszowi zależy na "solidarności z Ukrainą".
17:28
NATO potwierdziło w sobotę wsparcie dla Ukrainy, jej suwerenności i terytorialnej integralności - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Jak dodał, NATO potępia umyślne destabilizowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy przez Rosję
Posiedzenie Komisji NATO-Ukraina z udziałem ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki zakończyło dwudniowy szczyt NATO w Warszawie.
REKLAMA
"Potwierdziliśmy dziś nasze trwałe wsparcie dla Ukrainy i wyraziliśmy uznanie dla ukraińskiego programu reform" - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej. Dodał, że Sojusz nie uznaje i nigdy nie uzna nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję. "Potępiamy umyślne destabilizowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy" - dodał. Według Stoltenberga zawieszenie broni na wschodzie Ukrainy jest naruszane codziennie, często przy wykorzystaniu uzbrojenia, zakazanego przez porozumienia z Mińska.
"Wzywamy Moskwę do zaprzestania politycznego, militarnego i finansowego wspierania separatystów" na wschodniej Ukrainie - powiedział szef NATO. "Wszystkie strony muszą w pełni wdrożyć porozumienia z Mińska i pracować na rzecz politycznego rozwiązania konfliktu" - dodał.
Poroszenko powiedział, że w Warszawie zapadły decyzje, które pozwolą Ukrainie uzyskać "rozszerzony status partnera" NATO, oznaczający pogłębioną współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa.
REKLAMA
17:24
Francuscy żołnierze będą na flance wschodniej NATO w Estonii i na Litwie razem z Brytyjczykami i Niemcami - zadeklarował prezydent Francji Francois Hollande na szczycie NATO w Warszawie.
Rozmieszczenie francuskich żołnierzy będzie następujące: jedna kompania raz w roku wraz z kolegami brytyjskimi w Estonii począwszy od 2017 roku, a od następnego roku 2018 - razem z Niemcami w ramach batalionu brygadowego na Litwie - precyzował na konferencji prasowej Francois Hollande.
Według ustaleń szczytu w Warszawie obecność wojsk międzynarodowych w Polsce i w krajach bałtyckich nie będzie ograniczona czasowo i będzie miała charakter rotacyjny: żołnierze będą zmieniać się co 6-9 miesięcy. Kanada będzie tzw. państwem ramowym - wystawiającym główne siły i dowodzącym - batalionu na Łotwie, Niemcy - na Litwie, Wielka Brytania - w Estonii, a Stany Zjednoczone w Polsce. Według sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga praktycznie wszystkie kraje Sojuszu zapowiedziały, że w różnej formie będą uczestniczyć we wzmacnianiu wschodniej flanki.
17:15
Premier Włoch Matteo Renzi zadeklarował w sobotę na konferencji prasowej w trakcie szczytu NATO w Warszawie, że jego kraj wyśle 150 żołnierzy w ramach wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu. Nie sprecyzował, gdzie zostaną rozmieszczeni. Włoskie media przytaczają też wcześniejszą wypowiedź Renziego w czasie obrad warszawskiego szczytu, w której przypomniał, że Włochy chcą wnosić wkład w realizację najważniejszych decyzji Sojuszu.
REKLAMA
- Włochy są jednym z krajów, które najwięcej dają NATO - oświadczył i przypomniał o udziale wojsk jego kraju we wszystkich misjach.
17:04
Sekretarz generalny NATO wezwał Rosję, by ta przestała wspierać separatystów na Ukrainie. Jens Stoltenberg mówił o tym po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko. Rozmowy zakończyły szczyt NATO w Warszawie.
16:50
Trwa wspólna konferencja prasowa sekretarza generalnego NATO i prezydenta Ukrainy.
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, podczas Komisji NATO - Ukraina (NUC). Fot. PAP/Radek Pietruszka
16:40
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 25-lecia niepodległości Ukrainy – poinformował minister Krzysztof Szczerski. Polski prezydent spotkał się w sobotę po południu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.
REKLAMA
(WIDEO TVN24/x-news)
Jak poinformował Szczerski, podczas spotkania prezydenci omawiali m.in. kwestie związane z współpracą wojskową. Według ministra, jako wzór takiej współpracy wskazano funkcjonowanie polsko-litewsko- ukraińskiej brygady. - Jest to inicjatywa, która pokazuje, w jaki sposób można praktycznie realizować współpracę w dziedzinie wojskowej, która łączy kraje paktu z Ukrainą i to rzeczywiście podnosi poziom obronności Ukrainy poprzez szkolenia, wspólne ćwiczenia wojsk – zaznaczył.
Dodał, że prezydent Duda podziękował też Poroszence za oddanie w piątek „hołdu ofiarom masakry na Wołyniu”. - Pan prezydent szczególnie o tym wspomniał, mówiąc, że jest to dobry krok na drodze do tego, żeby uzyskać w relacjach dwustronnych polsko-ukraińskich, w dziedzinie historii znaczący postęp – powiedział.
REKLAMA
Poinformował również, że Polska i Ukraina będą wspólnie obchodzić 25-lecie niepodległości Ukrainy (24 sierpnia). - Pan prezydent zdecydował odwiedzić Kijów w dniu, w którym Ukraina będzie świętować niepodległość – zaznaczył.
Szczerski powiedział też, że w „sensie symbolicznym” ważne było to, iż w spotkaniu prezydentów uczestniczyła Nadia Sawczenko (ukraińska lotniczka i posłanka). „Jej obecność pan prezydent uznał za wskazówkę tego, że w dzisiejszych czasach presja międzynarodowa odnosi sukces - jeśli jest kontynuowana, niezachwiana” – powiedział
(WIDEO: TVP INFO)
REKLAMA
16:21
Po spotkaniu prezydentów Polski i Ukrainy:
16:00
Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow zarzuca NATO, że zaczęło przygotowywać się do zmiany zimnej wojny w "gorącą". Wypowiedź byłego przywódcy ZSRR dla Interfaxu cytują w sobotę agencje rosyjskie. [CZYTAJ WIĘCEJ >>>]
15:36
Samoloty NATO systemu wczesnego ostrzegania AWACS będą latały nad międzynarodową przestrzenią powietrzną i nad Turcją - poinformował w sobotę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podczas konferencji prasowej w Warszawie zapowiedział on, że NATO wyśle samoloty AWACS do wsparcia koalicji przeciw tzw. Państwu Islamskiemu.
REKLAMA
Pytany, nad którymi państwami będą latały, odpowiedział, że plan polega na tym, by korzystały one z międzynarodowej przestrzeni powietrznej. - I będą przelatywać nad Turcja; będąc w tej przestrzeni będą obserwować terytorium Syrii i Iraku - dodał.
Zaznaczył, że podczas szczytu omawiano obecną sytuację w Syrii. - Jesteśmy zaniepokojeni walkami i niestabilnością w tym regionie; chcemy doprowadzić do rozwiązania, które byłoby wynikiem pokojowych negocjacji - oświadczył Stoltenberg. Dodał, że ważną rolę odgrywają w tym USA.
15:30
Zapraszamy do obejrzenia galerii z 2. dnia szczytu NATO w Warszawie:
REKLAMA
Powiązany Artykuł
2. DZIEŃ SZCZYTU NATO
W warszawskim szczycie biorą udział przedstawiciele 54 krajów oraz 11 międzynarodowych organizacji.
Obrady szczytu NATO w Warszawie mają zakończyć się około godziny 17.
15:23
Pytany, czy Czarnogóra mogłaby się stać pełnoprawnym członkiem NATO do końca roku, szef NATO odparł, że nie wie, czy uda się to w tym terminie. - Powinniśmy uszanować wolę poszczególnych parlamentów i ich procedur formalnych - powiedział. Dodał, że cieszy się, iż coraz więcej państw członkowskich ratyfikuje protokół dot. przyjęcia Czarnogóry do Sojuszu
15:22
Miejsce, w którym odbędzie się kolejny szczyt NATO w 2017 roku:
REKLAMA
15:04
Szef NATO powiedział też, że w piątek odbyło się spotkanie w formacie NATO-Gruzja. - Podkreśliliśmy nasze silne wsparcie praktyczne. Nasze wysiłki mają na celu wzmocnienie zdolności obronnych Gruzji. Chcemy pomóc temu krajowi, aby w przyszłości mógł uzyskać członkostwo w NATO - powiedział.
15:03
NATO rozszerzy działania na Morzu Śródziemnym, by pomóc UE w walce z przemytem ludzi - oświadczył w sobotę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
- Będziemy współpracować blisko z unijną operacją Sophia prowadzoną w centralnej części Morza Śródziemnego. Będziemy także opierać się na naszej udanej współpracy z Unią Europejską, dotyczącej walki ze szmuglowaniem ludzi w obszarze Morza Egejskiego - powiedział sekretarz generalny NATO.
REKLAMA
Celem operacji Sophia, uruchomionej latem ubiegłego roku, jest zwalczanie przemytników ludzi na Morzu Śródziemnym. Unijne okręty operują na wodach międzynarodowych. W ramach operacji udało się uratować kilkanaście tysięcy rozbitków; aresztowano także kilkadziesiąt osób pod zarzutem udziału w przemycie ludzi.
14:58
Stoltenberg powiedział, że "NATO musi jeszcze bardziej stać się Sojuszem szkoleniowym, który pozwalałby rozbudowywać lokalne zdolności". Jak dodał, "w perspektywie długoterminowej, szkolenie sił lokalnych jest bardziej skuteczne, niż rozlokowywanie dużej liczby naszych własnych wojsk w działaniach wojskowych". - To jedno z najlepszych narzędzi, które mamy w walce z terroryzmem. Zapobieganie jest zawsze lepsze, niż interweniowanie - podkreślił sekretarz generalny Sojuszu.
Poinformował, że na szczycie NATO zapadła decyzja o rozpoczęciu szkoleń żołnierzy w Iraku. - Będzie to klucz do walki z tzw. Państwem Islamskim - podkreślił Stoltenberg.
REKLAMA
14:36
Następny szczyt NATO obędzie się w 2017 r. w nowej kwaterze głównej w Brukseli - poinformował szef NATO.
14:35
Sekretarz generalny Sojuszu: NATO zdecydowało się rozpocząć szkolenie żołnierzy w Iraku.
Jak podkreślił sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, NATO w dalszym ciągu będzie prowadzić taką samą misję szkoleniową dla irackich żołnierzy w Jordanii. Prócz tego, NATO ustanowi specjalne centrum wywiadowcze w Tunezji, które ma służyć miejscowym siłom w walce z radykałami. Sojusz ma także doradzać rządowi w Libii w walce z ekstremistami.
14:34
Liderzy krajów NATO zdecydowali, że samoloty zwiadowcze Sojuszu AWACS zostaną włączone w działania międzynarodowej koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu w Syrii i w Iraku.
REKLAMA
NATO zapewni większe wsparcie dla krajów partnerskich, by mogły stawić czoła ekstremistom - zapowiedział na konferencji prasowej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
13.58
13.55
Na marginesie warszawskiego szczytu NATO w brytyjskiej prasie ukazała się informacja o zaniepokojeniu, jakie budzi w Sojuszu zbliżenie między Grecją a Rosją. Sobotni "The Daily Telegraph" donosi o warunkach, jakie stawia Moskwa Atenom w zamian za korzystną umowę o współpracy przy produkcji karabinów kałasznikowa.
Grecki minister obrony Panos Kamenos ogłosił w czerwcu, że ta umowa uratuje grecki przemysł zbrojeniowy. Ale warunkiem, jaki stawia Moskwa, jest pomoc Grecji w zniesieniu zachodnich sankcji nałożonych dwa lata temu po aneksji Krymu.
REKLAMA
Posłuchaj
Grecja budzi niepokój NATO. Relacja Marka Lehnerta (IAR) 0:59
Dodaj do playlisty
"Daily Telegraph" informuje, że wielu liderów NATO z podejrzliwością odnosi się do ministra Kamenosa, który przewodzi prawicowej, populistycznej partii Niezależni Grecy. Jeden z rozmówców dziennika podkreślał, że liderzy NATO muszą w Warszawie zaprezentować jednolity front wobec Rosji, a fakt, że strategicznie położona Grecja próbuje budować swoje własne stosunki z Moskwą, podważa te wysiłki Sojuszu.
Panos Kamenos jako jedyny polityk zachodni był w kwietniu w Moskwie na 4. Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa. Powiedział tam, że zachodnie sankcje to "nieszczęście dla Rosji i dla Unii Europejskiej". Panos Kamenos jest też przeciwny surowej dyscyplinie finansowej narzuconej Grecji przez Unię Europejską i w ubiegłym roku próbował wymusić ustępstwa szantażem, że wpuści do Europy miliony imigrantów i dżihadystów. Obraził też Niemcy mówiąc, że "Europą rządzą neonaziści".
13.34
- Dziękuję Polsce, która jest członkiem NATO i gospodarzem szczytu; i dziękuję NATO, ponieważ sojusz dotrzymuje słowa i wspomaga nas w trudnej sytuacji. Ta pomoc jest bardzo ważna dla naszego kraju - powiedziała ukraińska lotniczka i posłanka Nadia Sawczenko. 35-letnia porucznik ukraińskich sił zbrojnych i posłanka partii Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko była specjalnym gościem forum ekspertów podczas drugiego dnia szczytu NATO w Warszawie. - Walczę za każdego Ukraińca, który nadal siedzi w więzieniu. Proszę, pomóżcie uwolnić Ukraińców z rosyjskich więzień - apelowała.
- Świat powinien cieszyć się harmonią i temu służy sojusz NATO, który nie może pozwalać na szaleństwa wojenne w Europie - powiedziała Sawczenko. Jej krótkie wystąpienie zostało przyjęte oklaskami na stojąco.
REKLAMA
13.15
13.03
Podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Wlk. Brytanii Davidem Cameronem wyrazili oni wspólne przekonanie o "niezgodzie i potępieniu" wszelkich aktów nietolerancji na tle narodowym wobec polskich obywateli - poinformował na briefingu prezydencki minister Krzysztof Szczerski. - Mamy wspólne przekonanie o tym - i oświadczenie pana premiera Camerona - o niezgodzie i potępieniu jakichkolwiek aktów o charakterze nietolerancji na tle narodowym, które są sprzeczne z duchem brytyjskim, sprzeczne z naturą społeczeństwa brytyjskiego - powiedział.
TVP.INFO
Minister dodał, że prezydent Duda "bardzo wyraźnie" apelował o to, żeby Wlk. Brytania uczyniła wszystko, aby tego typu działania przestały mieć miejsce. Ponadto - jak poinformował - prezydent i premier mówili także o konsekwencjach Brexitu oraz przyszłości Wlk. Brytanii.
REKLAMA
12.56
Lider PO Grzegorz Schetyna na konferencji prasowej w Białymstoku przed regionalną konwencją PO podkreślił, że słowa Baracka Obamy o TK nie sprawiają Platformie "żadnej satysfakcji".
- Nie sprawia nam to żadnej satysfakcji chociaż mówiliśmy o tym od wielu miesięcy, że wolny świat, że ludzie, że politycy, którzy go tworzą, którzy wiedzą jak ważna jest demokracja parlamentarna, jak ważna jest praworządność, jak ważna jest siła konstytucji, że ci ludzie nigdy nie zaakceptują tego, co w ostatnich sześciu miesiącach robi PiS z Trybunałem Konstytucyjnym, z polską praworządnością, z polską demokracją parlamentarną, co zrobił PiS z mediami publicznymi, ze służbą cywilną i z wieloma innymi rzeczami - mówił lider Platformy.
Ocenił, że słowa Baracka Obamy o TK są symboliczne i bardzo ważne. - Te słowa są takim memento wczorajszego dnia, ale są takim wspólnym wstydem dla nas - powiedział szef PO.
REKLAMA
- Bo zamiast tej radości, która wszystkich nas powinna wczoraj ogarnąć: jesteśmy elementem, filarem, fundamentem NATO, że NATO potwierdza i podpisuje umowę o współpracy z UE, że NATO gwarantuje Polsce w ten spektakularny sposób bezpieczeństwo organizując szczyt w Warszawie - że to wszystko jest jednak przykryte cieniem tych cierpkich uwag prezydenta Obamy, które są adresowane do prezydenta Dudy - podkreślił Schetyna.
12.52
- Nie mamy z Rosją strategicznego partnerstwa, które próbowaliśmy zbudować po zakończeniu zimnej wojny, ale nie jesteśmy też w stanie zimnej wojny - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w drugim dniu szczytu NATO w Warszawie. - To nowa sytuacja, inna od tego, czego doświadczyliśmy wcześniej - dodał, opisując obecne relacje NATO-Rosja.
Według szefa NATO podczas nieformalnej kolacji przywódców uczestniczących w warszawskim szczycie w piątek wieczorem odbyła się otwarta i szczera dyskusja o Rosji. - Głównym przesłaniem z tej kolacji jest to, że Sojusz jest zjednoczony, że jesteśmy zgodni co do naszego podejścia, opartego na obronie, mocnej obronie oraz konstruktywnym dialogu (z Rosją - PAP) - powiedział.
- Cieszę się, że to przesłanie było tak silne i zgodne - dodał. Według Stoltenberga aktualnie Sojusz nie dostrzega bliskiego zagrożenia dla któregokolwiek ze swoich członków.
REKLAMA
12.47
12.45
12.40
Prezydent Andrzej Duda jest bardzo zadowolony z rezultatów szczytu NATO; to jest szczyt jedności - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Jak ocenił, sojusznicy potwierdzili, że wspólna odpowiedź na zagrożenia jest możliwa. Podkreślił, że podczas rozmów zostało potwierdzone, że "szczyt jest szczytem jedności". - To jest szczyt, o którym można powiedzieć, że sojusznicy potwierdzają, że spójność Sojuszu, wspólna strategia, wspólna odpowiedź na wszystkie zagrożenia jest możliwa i że jest to odpowiedź pełna treści - przekonywał Szczerski.
- Szukaliśmy na szczycie pełnej treści, mocnej odpowiedzi na wszystkie dzisiejsze zagrożenia, i taką mocną odpowiedź znajdujemy. To jest niezwykła wartość tego szczytu, on potwierdził, że państwa sojusznicze znajdują wspólną odpowiedź na zagrożenia - powiedział prezydencki minister. Jak dodał, "każdy z sojuszników wkłada do wspólnego działania swój udział, każdy sojusznik w NATO jest odbiorcą i dostarczycielem bezpieczeństwa dla Sojuszu i partnerów Sojuszu".
- Polska wychodzi ze szczytu jako kraj, który został wzmocniony poprzez sojuszniczą aktywność - podkreślił Szczerski.
11.55
Ministrowie obrony Polski i Turcji Antoni Macierewicz i Fikri Isik podpisali na marginesie szczytu NATO w Warszawie list intencyjny ws. rozwijania zdolności walki radioelektronicznej. Dokument dotyczy wielonarodowej współpracy w celu pozyskania zdolności do powietrznego ataku radioelektronicznego. Jak przyznał podczas szczytu jeden z wysokich urzędników kwatery głównej, NATO jest zaniepokojone rozbudową przez Rosję zdolności do utrudniania dostępu do teatru działań (ang. anti-access/area denial, A2/AD), np. przez rozmieszczanie pocisków różnego zasięgu i systemów obrony powietrznej.
REKLAMA
- W ostatnim czasie temat powietrznego ataku radioelektronicznego jest coraz bardziej istotną kwestią, w szczególności w obliczu zagrożeń wynikających ze zdolności A2/AD. Dlatego też to podpisanie jest tak istotne – powiedział zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow obecny na ceremonii podpisania. Zachęcał pozostałe kraje Sojuszu do dołączenia do inicjatywy.
11.45
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Philip Hammond wyraził "duże zainteresowanie" strony brytyjskiej konsultacjami z państwami Grupy Wyszehradzkiej - mówił dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak po spotkaniu Hammonda z szefem polskiej dyplomacji Witoldem Waszczykowskim. Jednym z głównych tematów sobotniej rozmowy szefów dyplomacji Polski i Wielkiej Brytanii, do której doszło przy okazji szczytu NATO w Warszawie, były wyniki referendum w tym kraju - poinformował Sobczak.
Posłuchaj
Jak relacjonował dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak, szef polskiej dyplomacji powiedział w rozmowie z Philipem Hammondem, że szanuje decyzję mieszkańców Zjednoczonego Królestwa ws. Brexitu (IAR) 0:14
Dodaj do playlisty
- Minister Waszczykowski podkreślił, że Polska szanuje decyzję społeczeństwa brytyjskiego. Ministrowie rozmawiali w tym kontekście o przyszłości Unii Europejskiej. Odnosząc się do relacji bilateralnych minister Waszczykowski zaznaczył, że Wielka Brytania pozostaje strategicznym partnerem Polski, w tym w obszarze polityki bezpieczeństwa - relacjonował dyrektor biura prasowego MSZ.
11.34
NATO zmierza do realnej wojny - tak twierdzi Michaił Gorbaczow. Były prezydent ZSRR w rozmowie z agencją Interfax zarzucił uczestnikom warszawskiego szczytu, że "tylko mówią o obronie, a faktycznie przygotowują się do napaści".
W opinii Gorbaczowa, decyzje przyjęte w trakcie szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego świadczą o kryzysie polityki tej organizacji. - Cała ta retoryka w Warszawie aż płacze chęcią wypowiedzenia wojny Rosji - podkreślił były radziecki dygnitarz.
REKLAMA
Posłuchaj
Michaił Gorbaczow przekonuje, że NATO robi krok w kierunku wojny. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 0:47
Dodaj do playlisty
Jego zdaniem, ostatnie decyzje Paktu wciągają nie tylko Moskwę, ale i cały świat w konfrontację. - NATO od zimnej wojny zaczęło przygotowania do gorącej - cytuje rosyjskiego polityka agencja Interfax. Według Michaiła Gorbaczowa, "Rosja będzie musiała kontynuować linię obrony, ponieważ konieczne jest zatrzymanie tego strasznego procesu".
Jednocześnie, były prezydent Związku Radzieckiego wezwał międzynarodowe organizacje, aby włączyły się w działania na rzecz pokoju. "Narody muszą powstrzymać staczanie się ku wojnie, aby nikt nie mógł grać skomplikowaną sytuacją międzynarodową, ciągnąc świat ku wojnie" - konkluduje Gorbaczow.
12.25
W drugim dniu szczytu NATO w Warszawie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podpisał dokument w sprawie dostaw uzbrojenia dla Ukrainy. Jest to umowa w sprawie porozumienia między rządami Polski i Ukrainy o wzajemnych dostawach uzbrojenia, techniki wojskowej i świadczenia usług o charakterze wojskowo-technicznym. Minister podpisał również umowę uzupełniającą. Protokół Paryski, a wraz z ministrem obrony Turcji, list intencyjnego dotyczącego pozyskania zdolności radioelektronicznych w przestrzeni powietrznej.
Przywódcy krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego zdecydowali też dziś o przedłużeniu NATO-wskiej misji Resolute Support. Pierwotnie miała ona zakończyć się w tym roku. W najbliższych miesiącach ma zapaść decyzja o ile misja zostanie przedłużona.
REKLAMA
12.20
- Szalenie ważne jest to, żeby zrozumieć, że zakończyliśmy misję wojskową i na koniec 2014 r. w ciągu kilku lat zbudowaliśmy już armię afgańską oraz siły bezpieczeństwa, które są w stanie w pełni przejąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo w swoim kraju - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. - Misja Resolute Support będzie trwała jako misja niebojowa, misja obejmująca wsparcie, szkolenie i doradztwo - podkreślił Stoltenberg.
TVP.INFO
Zaznaczył, że amerykańskie siły antyterrorystyczne są obecne w Afganistanie. - Jest to coś dodatkowego w stosunku do misji Resolute Support. Współpracują oni z siłami afgańskimi także w zakresie działań skierowanych przeciwko różnym grupom terrorystycznym - dodał.
12.10
REKLAMA
12.00
11.52
Przywódcy krajów NATO zdecydowali o dalszym wsparciu dla Afganistanu. Liderzy krajów członkowskich zdecydowali na szczycie w Warszawie o przedłużeniu NATO-wskiej misji Resolute Support. Pierwotnie miała ona zakończyć się w tym roku. W najbliższych miesiącach ma zapaść decyzja o ile misja zostanie przedłużona.
Obecnie w Afganistanie jest 13 tysięcy żołnierzy międzynarodowych wojsk, które zajmują się szkoleniem miejscowych sił i doradzaniem administracji. Większość kontyngentu stanowią Amerykanie, ale na miejscu jest także 150 Polaków.
REKLAMA
Posłuchaj
Przywódcy krajów NATO zdecydowali o dalszym wsparciu dla Afganistanu. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:13
Dodaj do playlisty
Liderzy krajów NATO zdecydowali też, iż będą finansować afgańską armię i policję do 2020 roku. Budżet Afganistanu nie jest bowiem w stanie utrzymać tych sił. Szef Paktu Jens Stoltenberg poinformował, że jak dotąd sojusznicy z Europy zadeklarowali miliard dolarów rocznie, a Kabul jest wspierany także przez pieniądze ze Stanów Zjednoczonych.
11.20
Bez przełomu w sprawie Ukrainy - tak ukraińskie media komentują warszawski szczyt NATO. Według informacji jednej z gazet, w deklaracji końcowej szczytu nie będzie mowy o otwartych drzwiach Sojuszu dla Ukrainy.
Zazwyczaj dobrze poinformowany tygodnik "Dzerkało Tyżnia" na podstawie swoich informacji twierdzi, że w dokumencie kończącym szczyt nie będzie deklaracji o otwartych drzwiach do członkostwa w NATO dla Ukrainy. Nadzieję na taki zapis wyrażały ukraińskie władze, w tym prezydent Petro Poroszenko.
Zdaniem ukraińskich mediów, w deklaracji końcowej szczytu znajdzie się jedynie potwierdzenie wsparcia integralności terytorialnej Ukrainy, potępienie rosyjskiej agresji i wsparcie ukraińskich reform. Brak deklaracji o perspektywie członkostwa w NATO będzie dla Kijowa, jak pisze "Dzerkało Tyżnia", nieprzyjemną niespodzianką. W zamian Kijów ma otrzymać obietnicę pakietu pomocowego dla sektora obrony. Kolejną nieprzyjemną niespodzianką, zdaniem tygodnika, ma być odnowienie pracy komisji Rosja - NATO.
REKLAMA
11.18
- Było mnóstwo różnych wypowiedzi Baracka Obamy w trakcie tego szczytu, w związku z tym nie przywiązywałbym tak wielkiej wagi do jednego zdania - w ten sposób rzecznik rządu Rafał Bochenek skomentował słowa prezydenta USA Baracka Obamy wypowiedziane podczas szczytu NATO. Obama wyraził zaniepokojenie konfliktem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Podkreślił, że szanuje polską suwerenność, ale prosił wszystkie strony konfliktu o wspieranie instytucji demokratycznych. - Szkoda i wstyd, że musieliśmy to usłyszeć - ubolewał Andrzej Halicki z PO. Jego zdaniem, należy potraktować słowa amerykańskiego przywódcy poważnie.
TVN24
11.15
Mediolański "Corriere della Sera" stwierdza, że tematem numer jeden szczytu NATO w Warszawie jest problem stosunków z Federacją Rosyjską i zagwarantowania bezpieczeństwa krajów sąsiadujących z nią. Największy włoski dziennik uważa, że rozwiązanie tego problemu graniczy z kwadraturą koła.
Posłuchaj
Włoskie media o szczycie NATO. Relacja Marka Lehnerta (IAR) 0:56
Dodaj do playlisty
Sojusz Atlantycki chce zapobiec takim tragediom jak druga wojna światowa - czytamy w komentarzu autorstwa Franco Venturiniego. Jego zdaniem, NATO chce przekonać Władimira Putina, który "nie jest Hitlerem", o determinacji Zachodu, aby, jeśli zajdzie potrzeba, umrzeć za Warszawę, Wilno, Rygę i Tallin. Dlatego zdecydowało się wysłać tam cztery tysiące swoich żołnierzy. Jednocześnie, "drugą ręką" - dodaje włoski komentator - Sojusz oferuje Moskwie podjęcie dialogu przerwanego dwa lata temu po aneksji Krymu.
REKLAMA
Zdaniem włoskiego publicysty, "obok lepiej wyważonej stanowczości priorytetem powinno być zrozumienie, czy możliwe będzie przywrócenie zaufania bez wywołania w Rosji atawistycznego i naprawdę niebezpiecznego kompleksu okrążenia".
11.14
Pisząc o symbolach towarzyszących warszawskiemu szczytowi Sojuszu Północnoatlantyckiego, komentator szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung" przypomina, że "ćwierć wieku po upadku muru berlińskiego w Warszawie spotykają się szefowie państw i rządów 28 członków NATO, a głównym tematem rozmów jest dostosowanie strategii Sojuszu do konfrontacyjnego zachowania Rosji w kryzysie na Ukrainie".
Szwajcarski dziennik podkreśla, że choć w pierwszym dniu szczytu zatwierdzono rozmieszczenie w Polsce i krajach bałtyckich rotacyjnych wielonarodowych batalionów w celu odstraszania potencjalnej rosyjskiej agresji, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg "mimo jasnego sygnału odstraszania jednocześnie wyciągnął rękę do dialogu". "NZZ" cytuje jego wypowiedź: "Rosja nie może i nie powinna być poddawana izolacji" oraz przypomina w tym kontekście, że na najbliższą środę zaplanowane jest spotkanie Rady NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów.
Za "sygnał trwałej transatlantyckiej solidarności" komentator gazety uznaje fakt, że dowództwo nad dwoma batalionami, które mają zostać rozmieszczone na wschodniej flance Sojuszu, obejmą Stany Zjednoczone i Kanada.
REKLAMA
11.04
W stolicy obradują przywódcy krajów sojuszu północnoatlantyckiego, a centra wielu innych miast Polski zamieniły się w małe poligony. Można na nich postrzelać na strzelnicy, zobaczyć akcję poszukiwawczą z psami w roli głównej czy skosztować grochówki. Przed wszystkim jednak obejrzeć pojazdy wojskowe.
TVP. INFO
10.59
REKLAMA
10.52
Komentatorzy największych niemieckich gazet zgodnie podkreślają kluczowe znaczenie utrzymania jedności przez NATO wobec licznych konfliktów na świecie, którym Sojusz musi stawić czoła; różnią się w ocenie relacji z Rosją, akcentując odstraszanie lub dialog.
"Dozbrojenie i odstraszanie to najwłaściwszy sygnał, jaki można wysłać (prezydentowi Rosji Władimirowi) Putinowi" - pisze Christoph B. Schiltz w "Die Welt". "Moskwa stanowi poważne militarne zagrożenie" - ocenia niemiecki dziennikarz i ostrzega, że "powtarzając frazesy o wartości dialogu, jakbyśmy byli na seminarium z socjologii, daleko nie zajedziemy".
Zdaniem komentatora wysłanie czterech batalionów w pobliże granicy rosyjskiej i utworzenie grup szybkiego reagowania jest "odpowiednią reakcją defensywną na agresywną postawę Rosji".
Podjęte przez NATO kroki nie byłyby w stanie skutecznie powstrzymać inwazji na kraje bałtyckie, jednak zwiększyłyby koszt takiego ataku dla agresora - pisze Schiltz. "Właśnie tak funkcjonuje odstraszanie" - zauważa. Aby być wiarygodnym sojuszem, NATO musi jednak zainwestować w logistykę i uzbrojenie, a to oznacza spore wydatki, także dla Niemiec - przypomina komentator "Die Welt".
REKLAMA
"Sueddeutsche Zeitung" podkreśla, że "NATO udała się sztuka, której nie potrafiła dokonać UE" - członkowie Sojuszu zrozumieli, że "siła zależy od jedności".
10.44
10.41
Dziś rano w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli krajów europejskich należących do frakcji Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE). Jego gospodarzami byli poseł PE i przewodniczący ALDE Hans van Baalen oraz szef Nowoczesnej Ryszard Petru. W spotkaniu - jak mówił Petru - uczestniczyli: premier Danii Lars Lokke Rasmussen, premier Holandii Mark Rutte oraz premier Słowenii Miro Cerar i Estonii - Taavi Roivas, minister obrony Gruzji oraz ministrowie spraw zagranicznych Belgii i Danii.
Szef Nowoczesnej relacjonował, że podczas spotkania wszyscy jego uczestnicy podkreślali, że szczyt NATO jest bardzo udany. Jego zdaniem dotychczasowe ustalenia szczytu są "bardzo mocnym sygnałem dla świata, że NATO jest zjednoczone". - Co więcej, działa prewencyjnie wspierając kraje bałtyckie oraz Polskę - mówił Petru.
REKLAMA
Dodał, że premier Estonii podczas spotkania wyraził opinię, iż jest to dla niego historyczny szczyt. - Obecność sił militarnych w krajach bałtyckich jest dla nich wielką zmianą. Ten szczyt NATO pokazał siłę, a fakt, że odbywa się on w Warszawie też jest bardzo ważny - podkreślił Petru.
10.30
Goście "Śniadania w Trójce" oceniali pierwszy dzień szczytu NATO w Warszawie.
09.55
- Uzgodniliśmy też, że jako Grupa Wyszehradzka będziemy się spotykać z zaproszonymi gośćmi w takiej formule V4 + 1, na przykład z Ukrainą, krajami dalej położonymi od Europy, które są zainteresowane konsultacjami z Grupą Wyszehradzką - wskazał. - Być może niedługo rozpoczniemy format rozmowy V4 z Wielką Brytanią, aby konsultować, w sposób cywilizowany, rozwód Wielkiej Brytanii z Unią Europejską i przyszły status tego kraju we Wspólnocie - oznajmił.
REKLAMA
09.44
09.29
09.17
Decyzja NATO o wzmocnieniu bezpieczeństwa krajów członkowskich na wschodzie Europy o 4 bataliony wojsk NATO jest ostrzeżeniem dla Rosji. Niezależny białoruski ekspert Walera Karbalewicz w wywiadzie dla Polskiego Radia ocenił, że "jest to raczej polityczne, a nie militarne" ostrzeżenie dla Moskwy.
Walera Karbalewicz powiedział, że gdyby Rosja w zupełnie dla niej krytycznej sytuacji zechciała rozpocząć wojnę na przykład z Łotwą czy Litwą i w tych krajach będą wojska amerykańskie, Moskwa faktycznie rozpocznie wojnę ze Stanami Zjednoczonymi.
REKLAMA
- To jak sądzę w pewnym sensie zmusi Moskwę do wielokrotnego zastanowienia się przed rozpoczęciem takiej wojny - powiedział ekspert. Jego zdaniem, obecna sytuacja jest niewygodna dla Białorusi. Z jednej strony pojawią się blisko jej zachodnich i północnych granic Białorusi bataliony NATO. Z drugiej u wschodniej granicy pojawią się kontyngenty rosyjskie.
Walera Karbalewicz zwrócił uwagę na niedawną wypowiedź prezydenta Aleksandra Łukaszenki z której wynika, że Białoruś nie pozwoli na rozmieszczenie na swoim, terytorium rosyjskich baz wojskowych dopóki nie będzie realnego niebezpieczeństwa wojny.
- To sygnał dla Rosji, że Białoruś nie chce jej wojsk na swoim terytorium. To też sygnał dla Zachodu który powinien rozumieć, w jakiej sytuacji rosyjskie wojska pojawią się na Białorusi - powiedział Walera Karbalewicz.
W opinii eksperta decyzje podjęte na szczycie NATO w Warszawie są odpowiedzią na działania Rosji.
08.56
Przed 9-tą rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej. Odbywa się ono w ramach trwającego od wczoraj szczytu NATO w Warszawie. Uczestniczą w nim ministrowie spraw zagranicznych Polski, Słowacji, Czech i Węgier. Gospodarzem spotkania jest szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski, ponieważ 1 lipca nasz kraj objął przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. Politycy mają rozmawiać między innymi o naszych priorytetach na najbliższYch rok, bo tyle czasu będziemy kierować pracami V4. Omówią też kwestie związane z problemem migracji, podsumują pierwszy dzień obrad Sojuszu oraz porozmawiają o konsekwencjach Brexitu.
REKLAMA
Posłuchaj
Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej. Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR) 0:31
Dodaj do playlisty
08.44
- Bataliony NATO, które będą stacjonowały na wschodniej flance, muszą mieć nie tylko karabiny i flagi, ale m.in. zdolności wywiadowcze i rozpoznawcze, broń przeciwpancerną, przeciwlotniczą, czołgi i artylerię. W przeciwnym razie będą pokazem słabości wobec Putina - mówi PAP Ian Brzezinski, ekspert ds. międzynarodowych i wojskowych Atlantic Council. - Diabeł tkwi w szczegółach - tak na pytanie o to, czy cztery dodatkowe bataliony NATO w Europie Środkowo-Wschodniej będą mieć rzeczywiste zdolności odstraszania, odpowiada Brzezinski, - Jeśli te bataliony, które są niewielkimi jednostkami, będą posiadały jedynie żołnierzy piechoty z karabinami i flagami, nie będą miały wystarczającej siły odstraszania. Będą de facto pokazem słabości wobec Putina - ocenia.
pap
- Jednak jeśli będą to bataliony posiadające silne zdolności bojowe, wywiadowcze i rozpoznania, zdolności obrony przeciwlotniczej, broń przeciwpancerną, artylerię, być może czołgi, jeśli będzie to połączone z integracją planów działania na wypadek wojny NATO i tych państw, w których będą rozmieszczone bataliony, jeśli będą rzeczywiste możliwości wzmocnienia tych czterech batalionów przez NATO, wtedy będzie to wiarygodne odstraszanie - wyliczał Brzezinski.
08.15
REKLAMA
07.59
Rosyjski dziennik "Kommiersant" podkreśla, że bohaterem niemal każdej dyskusji była Rosja. W tekście zatytułowanym "NATO układu warszawskiego", gazeta cytuje wypowiedzi zachodnich polityków, zwracając uwagę, iż najostrzej brzmiały słowa szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego.
Posłuchaj
Kommiersant: NATO zebrało się u granic Rosji. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 0:36
Dodaj do playlisty
"Kommiersant" przypomniał, że polski minister zarzucił Moskwie, iż nie respektuje prawa sąsiednich państw, do obrony własnych terytoriów. "Jednak i pan Waszczykowski w ślad za swoimi kolegami powtórzył, że działania NATO na wschodnich rubieżach w żadnym przypadku nie są nastawione na konfrontacje, prowokacje czy stworzenie zagrożenia dla Rosji" - stwierdza rosyjski dziennik.
Na koniec, "Kommiersant" przytacza komentarz rzecznika Kremla, odnoszący się do kontaktów Rosja - NATO. Dmitrij Pieskow, według gazety, miał zapewnić, że Moskwa nie zamierza palić mostów i liczy na to, że w stosunkach z Sojuszem "jednak zwycięży zdrowy rozsądek".
07.45
Największy państwowy białoruski dziennik pisze, że "jest coś ironicznego" w tym, że obecny szczyt NATO odbywa się w Warszawie. Właśnie w stolicy Polski był powołany Układ Warszawski, mający przeciwstawić się blokowi NATO. I rzeczą "symboliczną" jest przeprowadzenie szczytu zwycięskiego bloku właśnie w tym miejscu. Tym bardziej, że od rozpadu Układu Warszawskiego minęło 25 lat.
REKLAMA
Gazeta "Sowietskaja Biełorussija" ocenia, że szczyt Sojuszu w Warszawie ma nieproste zadanie. Z jednej strony powinien pokazać "niebywałą jedność, a z drugiej zachować możliwość konstruktywnego dialogu z Rosją . I oba te cele są jednakowo ważne".
Z kolei, niezależna gazeta internetowa "Nawiny" pisze, że Mińsk na wszelkie sposoby próbuje lawirować między Rosją i NATO. "Z jednej strony Białoruś jest najbliższym wojskowo-politycznym sojusznikiem Rosji. Z drugiej gołym okiem widać różnice interesów między Mińskiem i Moskwą. Białoruś nie ma wielkomocarstwowych interesów" - pisze autor artykułu i zauważa, że zachodni politycy przestali nazywać Białoruś ostatnią dyktaturą w Europie, a prezydent Aleksander Łukaszenka już nie nazywa NATO "zdradliwym monstrum", które zbliża się do Białorusi.
07.38
- To oznaczałoby opuszczenie przez Rosję terytorium Ukrainy, oddanie Krymu Ukrainie, przywrócenie Ukrainie kontroli nad zajętymi przez prorosyjskich separatystów obszarami obwodu donieckiego i ługańskiego - wyliczył w audycji "Sygnały dnia" w radiowej Jedynce Refat Czubarow.
REKLAMA
Refat Chubarow Foto: Kseniya 11/Wikimedia Commons/CC
- Od szczytu NATO oczekujemy podjęcia efektywnych kroków, których efektem byłoby powstrzymanie Rosji od kolejnych agresywnych działań, zarówno wobec Ukrainy, jak i innych sąsiadów - wyjaśnił przewodniczący Medżlisu, parlamentu Tatarów krymskich, instytucji zakazanej na Krymie przez władze rosyjskie.
07.35
- Rozmieszczenie czterech batalionów to silny sygnał, który pokazuje zaangażowanie NATO w budowę stabilności i bezpieczeństwa we wschodniej Europie. To dobry krok. Pojawiają się głosy, że powinno być więcej wojsk, ale myślę, że obecnie jest to wystarczająca siła - powiedział PAP były premier Szwecji Carl Bildt.
Bildt nie spodziewa się jednak, że poza retoryką Rosja w jakiś inny sposób odpowie na warszawski szczyt NATO. - Nie sądzę, że Rosja traktuje kilka batalionów we wschodniej Europie jako zagrożenie dla jej bezpieczeństwa. Myślę, że Rosjan o wiele bardziej martwią inne kwestie dotyczące NATO. Nie spodoba im się rozmieszczenie czterech batalionów, ale nie potraktują tego jako czegoś najistotniejszego - powiedział.
REKLAMA
Były premier uważa, że obecnie Rosja nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla Polski i państw bałtyckich, ale nie można być całkowicie tego pewnym i trzeba się mieć na baczności. - Rosja jest dziś mniej przewidywalna, powiedziałbym - głęboko nieprzewidywalna. To Rosja, której próg sięgania po siłę militarną jest znacznie niższy, niż sądziliśmy. Wreszcie Rosja, która bardzo priorytetowo traktuje wzmacnianie swojego potencjału wojskowego. Musimy brać te kwestie pod uwagę i podejmować działania, które zapewnią nam stabilność w kontekście tej nieprzewidywalności - powiedział.
07.17
„Stany Zjednoczone rozlokują wojska w Polsce. Wzrost napięcia z Rosją" - to tytuł artykułu w dzienniku Wall Street Journal. Amerykańska gazeta zauważa, że w Polsce będzie stacjonować zarówno dodatkowy batalion w ramach NATO jak i dowództwo amerykańskiej brygady pancernej. Wall Street Journal pisze, że brygada, w skład której wchodzą nowe czołgi i inny nowoczesny sprzęt będzie znaczącym wzmocnieniem zdolności obronnych Polski.
Posłuchaj
Media w Stanach Zjednoczonych odnotowały decyzje prezydenta Baracka Obamy o skierowaniu wojsk amerykańskich do Polski. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:51
Dodaj do playlisty
Dziennik Washington Post informuje, że Biały Dom zdecydował się wysłać batalion swoich wojsk do Polski właśnie dlatego, że w naszym kraju ma znajdować się dowództwo brygady pancernej oraz dlatego, że Polska ma odpowiednią infrastrukturę. Gazeta zwraca uwagę, że o ile oddziały rozlokowane w krajach w krajach bałtyckich będą wielonarodowe, to w skład "polskiego" batalionu NATO będą wchodzić wyłącznie Amerykanie. Powołując się na źródła w Pentagonie Washington Post informuje, że szczegółowe plany rozlokowania wojsk USA w Polsce są wciąż opracowywane.
TVP.INFO
REKLAMA
07.15
Po południu, w czasie sesji poświęconej sytuacji na Ukrainie politycy mają przyjąć kompleksowy pakiet pomocowy dla Ukrainy. Chodzi o pieniądze zarówno na szkolenie wojska jak i na budowanie struktur demokratycznych.
Relacja z pierwszego dnia szczytu NATO w Warszawie >>>
Z kolei prezydent Andrzej Duda ma spotkać się m.in. z prezydentem Łotwy Raimondsem Vejonisem, premierem Davidem Cameronem oraz prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Rano premier Beata Szydło spotka się z kolei z szefami państw Grupy Wyszehradzkiej.
Posłuchaj
Prezydent na drugim dniu szczytu NATO. Relacja Tomasza Majki (IAR) 0:51
Dodaj do playlisty
07.00
Według informacji przekazanych przez wysokiego rangą przedstawiciela Kwatery Głównej Sojuszu podczas sobotniej sesji plenarnej Rady Północnoatlantyckiej, Sojusz ma potwierdzić swoje zobowiązania dotyczące bezpieczeństwa w Afganistanie i zadeklarować stałe finansowanie dla afgańskiej armii i policji do roku 2020. Politycy będą też zastanawiać się nad przedłużeniem trwającej w tym kraju misji NATO Resolute Support, w której obecnie bierze udział 13 tysięcy żołnierzy, w tym 150 Polaków.
REKLAMA
W południe przywódcy krajów NATO będą rozmawiać o zagrożeniach w związku z kryzysem migracyjnym oraz Państwem Islamskim. Mają zdecydować o ustanowieniu niewielkich misji szkoleniowych NATO dla żołnierzy w Iraku i w Libii oraz o włączeniu samolotów zwiadowczych AWACS do działań międzynarodowej koalicji przeciwko fanatykom w Syrii i w Iraku.
PAP/IAR/inne/pp, agkm
REKLAMA