Jesienią kampania zachęcająca do płacenia alimentów
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma w planach przeprowadzenie kampanii zachęcającej do płacenia alimentów. Start zaplanowany jest na jesień - poinformował resort w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka.
2016-07-13, 12:03
To odpowiedź resortu na wspólne wystąpienie RPO i RPD. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak przypominali w zeszłym miesiącu, że uchylanie się od płacenia alimentów godzi przede wszystkim w dobro dziecka i jest przejawem „przemocy ekonomicznej". Apelowali o wdrożenie kampanii społecznej, aktywizację zawodową dłużników alimentacyjnych czy wykorzystanie Systemu Dozoru Elektronicznego jesli ojcowie popełniają przestępstwo niepłacenia alimentów.
- Przekaz kampanii będzie skupiać się na pokazaniu, że za dziecko odpowiedzialni są obydwoje rodzice. Pieniądze z alimentów pozwalają na sfinansowanie opieki zdrowotnej, edukacji oraz na rozwijanie pasji dziecka - poinformował resort w piśmie do rzeczników. Do współpracy ma zostać zaproszone Stowarzyszenie "Dla Naszych Dzieci", a także eksperci i znane osoby. Na strat kampanii wybrano jesień, ponieważ wtedy rusza rok szkolny, co oznacza wyższe wydatki na dzieci.
W ramach kampanii planowane jest przygotowanie między innymi cyklu materiałów informacyjnych oraz animowanego filmu, który skupi się na pokazaniu korzyści z płacenia alimentów. Materiały będą rozpowszechniane w mediach, a także zamieszczane na stronie internetowej resortu oraz w mediach społecznościowych.
Odnosząc się do propozycji rzeczników dotyczącej aktywizacji dłużników alimentacyjnych, MRPiPS przypomniało, że zgodnie z ustawą o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, jeśli dłużnik nie płaci swoich zobowiązań, bo nie ma pracy, wójt, burmistrz lub prezydent miasta powinien go zobowiązać do zarejestrowania się w urzędzie pracy. Resort przekonuje, że w takim przypadku do dyspozycji dłużnika alimentacyjnego jest wiele narzędzi pozwalających na zdobycie nowych kompetencji i znalezienie pracy.
REKLAMA
Ministerstwo rozważa jednak – ze względu na bardzo trudną sytuację dzieci, których rodzice uchylają się od płacenia alimentów - wprowadzenie grupy dłużników alimentacyjnych do art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy określającego grupy bezrobotnych, którym przysługuje pierwszeństwo w dostępnie do programów specjalnych - umożliwiających wspieranie zatrudnienia i poszukiwania pracy, w sposób uwzględniający indywidualne potrzeby tych osób.
W poniedziałek Krajowy Rejestr Długów poinformował, że dług alimentacyjny przekroczył już 10 miliardów złotych. W bazie KRD znajduje się 305 tysięcy nierzetelnych rodziców, aż 95 procent to ojcowie. Średnio do oddania dzieciom mają prawie 33 tysiące złotych.
REKLAMA