Olbrzymia czarna plama na Słońcu. Niezwykłe zdjęcia NASA

Amerykańska agencja kosmiczna uchwyciła ujęcia tzw. dziury koronalnej: na tle słonecznej tarczy widać pokaźnej wielkości czarne plamy.

2016-07-13, 17:14

Olbrzymia czarna plama na Słońcu. Niezwykłe zdjęcia NASA
Tak prezentowało się Słońce 13 lipca 2016 roku. Foto: Courtesy of NASA/SDO and the AIA, EVE, and HMI science teams

Dziurę koronalną dostrzegł bloger zajmujący się nauką, Tom Yulsman i zaprezentował 11 lipca animację ze zdjęć, wykonanych przez satelitę naukowego, badającego aktywność słoneczną, SDO (Solar Dynamics Observatory):


Naukowcy uspokajają, że zjawisko to nie jest groźne i czarne plamy w koronie Słońca uchwycone przez satelitę SDO (Solar Dynamics Observatory) są czymś normalnym.

Dziury koronalne to obszary, gdzie atmosfera wokół Słońca, a dokładnie jego najbardziej zewnętrzna część, korona, ma mniejszą gęstość. Mają niższą temperaturę i dlatego na tle otaczającej je materii wyglądają na ciemne. Tak wyglądają przynajmniej w świetle ultrafioletowym.

Dziury te mogą być źródłem wiatru słonecznego o dużej prędkości, cząsteczki słońca pędzą w nim nawet kilka razy szybciej niż w innych obszarach. W niektórych przypadkach taki wiatr może być powodem zakłóceń w polu magnetycznym Ziemi i w systemach komunikacji.

REKLAMA

PolskieRadio.pl/NASA/DiscoverGEO/agkm


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej