Bezpłatne leki dla seniorów: zyska polski przemysł farmaceutyczny?

Większość dorosłych Polaków, bo aż 66 proc., pozytywnie ocenia plan refundacji leków dla seniorów powyżej 75. roku życia, a tylko 12 proc. ocenia go negatywnie, wynika z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna przez agencję Maison&Partners dla Polskiego Radia. Polacy mają też zaufanie do leków oferowanych przez krajowych producentów.

2016-07-20, 10:53

Bezpłatne leki dla seniorów: zyska polski przemysł farmaceutyczny?
Każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na status materialny, będzie miał prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O lekach dla seniorów mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kopeć, dyrektor ds. prawnych i refundacji leków w Polskim Związku Pracodawców Firm Farmaceutycznych (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z przyjętą w Polsce ustawą każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na status materialny, będzie miał prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia (na tzw. liście "S”).

Lista leków refundowanych 1 września

Listę leków refundowanych dla seniorów resort zdrowia ogłosi 1 września.

Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na panelu ARIADNA przez agencję Maison&Partners dla Polskiego Radia, prawie połowa badanych jest zdania, że na liście powinny znaleźć się przede wszystkim leki dostarczane przez polski przemysł farmaceutyczny.

To pokazuje, że w Polsce rośnie patriotyzm gospodarczy, co cieszy polski przemysł farmaceutyczny, bo bezpłatne leki dla seniorów to szansa rozwoju dla krajowego przemysłu farmaceutycznego, tłumaczy Krzysztof Kopeć, dyrektor ds. prawnych i refundacji leków w Polskim Związku Pracodawców Firm Farmaceutycznych.

REKLAMA

- To ogromna szansa i dla polskiego przemysłu farmaceutycznego, dla krajowych firm farmaceutycznych inwestujących w Polsce, ale także szansa dla budżetu. Ponieważ budżet Państwa refundując dla wszystkich leki w ramach listy refundacyjnej, wydaje tylko 27 proc. kwoty refundacyjnej na zapewnienie 50 proc. dni terapii dla pacjentów przy użyciu leków krajowych firm farmaceutycznych – wyjaśnia gość Polskiego Radia 24. – Seniorzy w wieku 75+ spożywają 78 proc. leków dostarczanych przez krajowe firmy. Problem jednak polega na tym, że trzeba to tak skonstruować, żeby pomóc pacjentowi i nie popsuć aktualnie funkcjonującego systemu refundacji, czyli skierować ten strumień środków do pacjenta i objąć refundacją wszystkie molekuły w danym leku. Czyli jeśli jest np. 20 leków o podobnym składzie, to należy refundować je wszystkie po to, żeby pacjent nie musiał zmieniać swojej terapii. Żeby nie było tak, że 1 września pójdzie do apteki i dowie się, że akurat jego lek jest powyżej jakiegoś pułapu, który sobie wybrał minister zdrowia, i musi zmieniać terapię - dodaje.

Co drugi lek sprzedawany w Polsce jest krajowej produkcji 

Dzisiaj co drugi sprzedawany w Polsce farmaceutyk jest produkowany przez krajowe firmy. A jeśli na liście leków refundowanych będą przede wszystkim krajowe leki, to popyt na leki wzrośnie.

- Analizy pokazują, że ten popyt wzrośnie o ok. 17 – 20 proc. To wynika z ograniczeń finansowych seniorów 75+, którzy nie zawsze wykupują wszystkie leki, których powinni używać. Ważne jest to, że krajowy przemysł farmaceutyczny zapewnia na 100 proc. bezpieczeństwo dostaw tych produktów, także w zwiększonej ilości. Jesteśmy w stanie zwiększyć produkcję po to, żeby odpowiedzieć na zapotrzebowanie pacjentów – zapewnia Krzysztof Kopeć.

Przemysł farmaceutyczny generuje 100 tys. miejsc pracy 

Polski przemysł farmaceutyczny specjalizuje się w lekach generycznych, czyli będących tańszym zamiennikiem leków oryginalnych. Leki stosowane w większości chorób przewlekłych to właśnie generyki.

REKLAMA

Zdaniem ekspertów wprowadzenie przepisów o bezpłatnych lekach dla seniorów to korzyść dla pacjentów, ale zyska też gospodarka - utrzymana zostanie silna pozycja krajowego przemysłu farmaceutycznego, który dziś generuje 100 tys. miejsc pracy i wytwarza 1 proc. PKB - jak wynika z badania zespołu DELab Uniwersytetu Warszawskiego.

Justyna Golonko, awi

Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą Maison&Partners na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska N=1062 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 15-19 lipca 2016. Pytanie brzmiało: Zgodnie z przyjętą w Polsce ustawą każdy, kto ukończył 75-ty rok życia, bez względu na status materialny, będzie miał prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez Ministra Zdrowia (tzw. liście "S"). 1) Jak ocenisz pomysł całkowitej refundacji leków dla seniorów? 2) Jakie leki Twoim zdaniem powinny się znaleźć na liście darmowych leków dla seniorów? 3) Jak ocenisz pomysł, aby na liście leków refundowanych znalazły się przede wszystkim leki dostarczane przez polski przemysł farmaceutyczny?

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej