Joanna Lichocka, Krzysztof Czabański i Elżbieta Kruk członkami Rady Mediów Narodowych
Sejm wybrał troje członków Rady Mediów Narodowych. Zostali nimi Elżbieta Kruk, Joanna Lichocka i Krzysztof Czabański. Wszyscy kandydaci zostali zgłoszeni przez klub Prawa i Sprawiedliwości. Pozostałe kluby poselskie nie zgłosiły swoich kandydatów w tym trybie.
2016-07-22, 15:40
Przed głosowaniem Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) mówiła, że w trakcie prac legislacyjnych związanych z powołaniem RMN "pojawiła się plotka w kuluarach", że ustawę o RMN "pan minister Czabański pisze dla siebie". - Wydawało się to mało prawdopodobne, aczkolwiek rzeczywiście, w żaden sposób nie dało się klubu PiS namówić, żeby zrezygnował z jakiegoś nadzwyczajnego przywileju, iż w tej Radzie mogą zasiadać czynni politycy, parlamentarzyści. Żeby media publiczne były emanacją partii rządzącej, to tak było, ale się w 89 roku skończyło - mówiła, dodając: "Wiadomo, że kto ma media, ten traci władzę, więc ja bym takiego samobója sobie nie strzelała, ale państwo chcecie, to bardzo proszę". - Gdzie państwa poczucie przyzwoitości, gdzie państwa honor i gdzie państwa odpowiedzialność za Polskę? - zapytała na zakończenie.
Grzegorz Furgo z Nowoczesnej także wskazywał, że Sejm wybiera do Rady trzy osoby, które od początku pisały najpierw "dużą" ustawę medialną, a potem ustawę o RMN. Wtórował mu inny poseł Nowoczesnej Michał Stasiński. - Chciałbym docenić i zaznaczyć niezwykle nowatorską formułę legislacyjną - mianowicie sami państwo posłowie sobie ustawę napisaliście, w tejże ustawie sami dla siebie stworzyliście stanowiska, sami dla siebie ustaliliście wysokość wynagrodzenia, następnie sami siebie nominowaliście na te stanowiska, a teraz sami siebie na nie wybierzecie. W rozmowach z państwem nt. tej ustawy bardzo często mówiliśmy, wspólnie mówiliśmy, że chcielibyśmy, aby telewizja publiczna w Polsce była to taka BBC bis, wyszło jak zwykle - będzie BBC PiS - mówił Stasiński.
Powiązany Artykuł
![kamera 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/361d795d-e43c-4e16-b595-10052ea056ee.jpg)
"Idziemy ratować przed upadkiem media publiczne"
- Bardzo mnie dziwi, że posłowie opozycji tak deprecjonują rolę posła RP - ripostowała Barbara Bubula (PiS). - Specjalnie przedstawiałam tutaj doświadczenie w tym zakresie i kompetencje kandydatów, aby podkreślić, że nie ma mocniejszego mandatu do reprezentowania wyborców niż mandat posła RP, bądźmy tutaj w tym Sejmie pod tym względem jednolici co do poglądu, że nie ma dyskwalifikowania kogoś dlatego, że jest posłem RP - mówiła. Jak podkreśliła, teraz trwa reforma mediów narodowych. - To co w tej chwili robimy, to przekazanie ciężkiej pracy tym trzem osobom, aby doprowadziły wreszcie do prawdziwego, dobrego ustroju mediów narodowych w naszym kraju - dodała. Zwróciła też uwagę, że po raz pierwszy w historii polskich mediów publicznych zapewnia się udział przedstawicieli opozycji w RMN.
REKLAMA
Za kandydaturą Czabańskiego zagłosowało 226 posłów, 188 było przeciw, siedem osób wstrzymało się od głosu. Za tym, by Lichocka weszła w skład RMN zagłosowało 236 posłów, 182 było przeciw, siedem osób wstrzymało się od głosu. Za kandydaturą Kruk opowiedziało się 231 posłów, 188 było przeciw, 10 osób wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna konieczna do wyboru poszczególnych osób wahała się od 211 do 215 głosów.
Rada Mediów Narodowych to nowa instytucja wprowadzona przez ustawę, która weszła w życie 7 lipca. Ustawa - od momentu powołania RMN - znosi podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu, co wprowadziła tzw. mała nowela medialna z grudnia 2015 r.
Rada ma powoływać i odwoływać zarządy i rady nadzorcze Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i Polskiej Agencji Prasowej. Jej kadencja trwa 6 lat. Trzech członków Rady wybiera Sejm, a dwóch powołuje prezydent spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe kluby opozycyjne. Platforma Obywatelska zgłosiła kandydatury: Janusza Kijowskiego i Juliusza Brauna. Klub Kukiz'15 - Grzegorza Podżornego oraz Marka Mnicha.
REKLAMA
źródło: TVP Info
Oto sylwetki wybranych już członków Rady Mediów Narodowych:
Krzysztof Czabański - poseł i sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 1998–2001 był przewodniczącym Komisji Likwidacyjnej RSW Prasa-Książka-Ruch i równolegle w latach 1999–2000 prezesem PAI. W 2006 został wybrany na prezesa zarządu Polskiego Radia. Od października 2007 do lipca 2009 zasiadał w radzie nadzorczej Telewizji Polskiej. Wcześniej pracował jako reporter i dziennikarz prasowy.
REKLAMA
Elżbieta Kruk - posłanka, w 2006 roku weszła w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wcześniej pracowała w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Z kolei w 1992 została zatrudniona w NIK jako asystentka prezesa. W 1984 ukończyła studia historyczne na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Joanna Lichocka - posłanka, dziennikarka telewizyjna, publicystka, autorka filmów dokumentalnych. Prowadziła programy informacyjne i publicystyczne w Polsacie. Była związana z „Życiem” i „Przyjaciółką”, „Ozonem”, „Dziennikiem”. Zastępca redaktora naczelnego dziennika „Gazeta Polska Codziennie” i współpracownik tygodnika „Do Rzeczy”. Była członkinią zarządu warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, zrezygnowała z tej funkcji po zaangażowaniem się w politykę.
***
Od rana w Sejmie trwały głosowania m.in. nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, wybór członków KRRiT, Rady Mediów Narodowych oraz składu komisji śledczej ds. Amber Gold. Zapraszamy do relacji.
14:10
Posłanka PiS Małgorzata Wassermann została przewodniczącą sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. W skład prezydium weszli też Marek Suski (PiS) oraz Paweł Grabowski (Kukiz'15). Na stanowisko wiceszefa komisji została zgłoszona kandydatura Krzysztofa Brejzy (PO). Nie uzyskał on jednak odpowiedniej liczby głosów.
REKLAMA
Pierwsze merytoryczne posiedzenie komisji ma się odbyć - zgodnie z zapowiedziami Wassermann - 7 września.
13:38
PO składa wniosek o odwołanie marszałka Marka Kuchcińskiego.
- Po wczorajszym festiwalu chamstwa i wulgarności w wykonaniu posłów PiS był brak reakcji marszałka Kuchcińskiego i to co dziś się działo to też kneblowanie ust opozycji - mówił w Sejmie na konferecji prasowej przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Opozycja liczy, że wniosek będzie głosowany na pierwszym po wakacjach posiedzeniu Sejmu - we wrześniu.
13:19
Joanna Lichocka, Krzysztof Czabański i Elżbieta Kruk członkami Rady Mediów Narodowych
13:00
Kandydaci PiS do Rady Mediów Narodowych to Joanna Lichocka, Krzysztof Czabański i Elżbieta Kruk.
REKLAMA
![](http://static.prsa.pl/images/71749478-1dfa-4ad3-bfff-8fa2d437dcc0.jpg)
Zdjęcie: PAP/Paweł Supernak
12:57
Sejm w tej chwili wybiera członków Rady Mediów Narodowych.
12:54
Witold Kołodziejski i Elżbieta Więcławska-Sauk nowymi członkami KRRiT.
12:26
Sejm wznowił obrady po przerwie. Przedstawiane są sylwetki kandydatów na członków KRRIT.
REKLAMA
12:23
Marszałek Kuchciński ogłosił 3 minuty przerwy. Po przerwie Sejm będzie wybierał członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
12:22
Małgorzata Wassermann, Joanna Kopcińska, Marek Suski, Jarosław Krajewski i Stanisław Pięta z PiS; Krzysztof Brejza z PO; Paweł Grabowski z Kukiz'15; Witold Zembaczyński z Nowoczesnej i Andżelika Możdżanowska z PSL wejdą w skład komisji śledczej ds. Amber Gold - zdecydował Sejm.
Za powołaniem tych osób w skład komisji opowiedziało się w piątkowym głosowaniu 440 posłów, 2 było przeciwnych, a 2 wstrzymało się od głosu.
12:17
Sejm wybiera skład osobowy Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold
12:07
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o minimalnej stawce godzinowej za pracę. Poprawki mają charakter doprecyzowujący. Zgodnie z ustawą za godzinę pracy nie wolno będzie płacić mniej niż 12 zł, a po waloryzacji w 2017 r. - ok. 13 zł.
12:00
Parlament zakończył prace nad nową ustawą o TK. Trafi ona teraz do prezydenta.
11:53
Marszałek Sejmu: Informuje państwa posłów, że nawet pod groźbą skierowania mojej sprawy do komisji regulaminowej, nie będę więcej dopuszczał do zadawania pytań, ani do zgłaszania wnosków formalnych.
REKLAMA
Źródło: Sejm / x-news.pl
11:50
Trwa burzliwa dyskusja w Sejmie nt. poprawek do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym
11:30
Platforma Obywatelska chce przerwy i zwołania Konwentu Seniorów
11:28
Rozpoczęło się sprawozdanie komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym
11:15
Trwa pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie umów międzynarodowych TTIP i CETA
REKLAMA
10:55
Sejm przyjął w piątek informację rządu na temat wyniku zakończonego w Wielkiej Brytanii referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.
Za przyjęciem informacji rządu głosowało 257 posłów, przeciw było 165 posłów, wstrzymał się 1 poseł.
10:42
10:41
Sejm przyjął uchwałę oddającą hołd ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP w latach 1943–45
Źródło: Sejm / x-news.pl
Za przyjęciem uchwały zagłosowało 432 posłów, nikt nie był przeciw, 10 osób wstrzymało się od głosu.
REKLAMA
Posłuchaj
Poseł PiS Michał Dworczyk mówił, że mimo tego, iż Polska wspiera Ukrainę, to nie zapomina o trudnych momentach w historii między naszymi państwami (IAR) 0:17
Dodaj do playlisty
Posłuchaj
Posłowie odrzucili poprawki opozycji, proponujące między innymi wykreślenie z tytułu uchwały słowa "ludobójstwo". Przyjęto natomiast poprawkę usuwającą z tekstu uchwały sformułowanie "bratobójcze walki". O zaakceptowanie tej poprawki apelował poseł Kukiz'15 Józef Brynkus (IAR) 0:14
Dodaj do playlisty
Posłuchaj
Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej sprzeciwił się ustanowieniu 11 lipca dniem ofiar ludobójstwa wołyńskiego (IAR) 0:15
Dodaj do playlisty
Posłuchaj
Marcin Święcicki z PO mówił, że lepszym terminem dla określenia zbrodni wołyńskiej jest słowo rzeź (IAR) 0:11
Dodaj do playlisty
Posłuchaj
Po głosowaniu Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz dziękował posłom za przyjęcie poprawki wykreślającej z uchwały sformułowanie o "bratobójczych walkach" (IAR) 0:13
Dodaj do playlisty
10:36
Michał Dworczyk, sprawozdawca Komisji, odczytuje treść uchwały. Wszyscy posłowie w Sejmie powstali z miejsc.
![](http://static.prsa.pl/images/48847019-3d8d-44e7-93e2-1dfd13f798f1.jpg)
źródło: sejm.gov.pl/screen
10:18
Sejm przyjął poprawkę, która wykreśla z uchwały wyrażenie "bratobójcze walki" w kontekście wydarzeń na Wołyniu.
REKLAMA
09:50
Rozpoczęła się debata nt. uchwały dotyczącej rzezi wołyńskiej
9:30
Dom dziecka nie może być w jednym budynku z izbą wytrzeźwień, domem pomocy społecznej, hospicjum, ośrodkiem wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie - stanowi nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, którą w piątek uchwalił Sejm.
Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ustawy o pomocy społecznej, ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz innych ustaw, którą zaproponowali posłowie PiS, głosowało 238 posłów, 160 było przeciwko, a 48 wstrzymało się od głosu.
09:13
Sejm przyjął ślubowanie dr. Jarosława Szarka na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Kolegium IPN wyłoniło Szarka w poniedziałek spośród czterech uczestników konkursu na prezesa. We wtorek kandydat otrzymał pozytywną rekomendację sejmowej komisji sprawiedliwości.
REKLAMA
Posłuchaj
Sejm przyjął ślubowanie od nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, doktora Jarosława Szarka.
Przyrzekł on, że będzie stał na straży prawa i sumiennie wykonywał swoje obowiązki (IAR) 0:19
Dodaj do playlisty
Posłuchaj
Po złożeniu ślubowania nowy prezes IPN-u przypomniał, że zbliża się sierpień - miesiąc wielu ważnych rocznic (IAR) 0:12
Dodaj do playlisty
Dr Jarosław Szarek (ur. w 1963) jest absolwentem Wydziału Historycznego UJ; doktoryzował się na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Po 13 grudnia 1981 r. zaangażowany w działalność opozycyjną, uczestniczył w pomocy internowanym i więzionym, kolportował i drukował podziemną prasę. Obecnie jest pracownikiem IPN w Krakowie. Jest autorem wielu artykułów i książek historycznych o najnowszych dziejach Polski.
9:05
Sejm wznowił obrady po nocnej debacie nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. Posłowie dyskutowali nad senackimi poprawkami, które - poza jedną - poparła po południu sejmowa komisja.
polskieradio.pl/PAP/IAR/mfm
REKLAMA
REKLAMA