Polityka senioralna to nie tylko domy opieki

Raport Komisji Europejskiej „O starzeniu” wskazuje nasz kraj jako najszybciej starzejący się w Unii Europejskiej.

2016-07-25, 17:11

Polityka senioralna to nie tylko domy opieki
Zdj. ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

O tym, że polityka senioralna to nie tylko odgórna domena państwa, ale i samorządów i rynku - przekonuje w Polskim Radiu 24 dr Marcin Zawadzki, ekspert w dziedzinie gospodarki senioralnej./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Seniorów przybywa i ta sytuacja demograficzna stanowi poważne wyzwanie dla państwa.

Państwo nie zastąpi inicjatyw oddolnych

̶  Na te zmiany trzeba się przygotować, polityka senioralna państwa jest potrzebna, ale ważne są też wszelkie inicjatywy oddolne - tłumaczy dr Marcin Zawadzki, ekspert w dziedzinie gospodarki senioralnej.

Państwo działa wolniej niż biznes

 Jak podkreśla, odgórne zmiany są bardzo trudne ze względu na masowość problemu i ze względu na powolność ich wprowadzania.

̶  Te działania są wolniejsze, niż te które pojawiają się na dole, na poziomie samorządów czy rynku. Rynek nie znosi pustki, i te oddolne inicjatywy będą wypełniały pojawiające się nisze – mówi ekspert.

REKLAMA

Samorząd może oferować Kartę Seniora  

Dobre, kompleksowe programy senioralne to ogromne wyzwanie przed samorządowcami. Wielu z nich wychodzi naprzeciw potrzebom seniorów tworząc specjalna Kartę Seniora - która upoważnia do korzystania ze zniżek i ulg udzielanych przez partnerów programu.

Karta Seniora to nie tylko biznes ale i zdrowie

Karta Seniora jest analogiczna do Karty Dużej Rodziny. Jak tłumaczy ekspert, dzięki niej można zaproponować biznesowi łatwiejszy dostęp do konsumentów-seniorów.

̶  Ale Karta Seniora może wywoływać nie tylko biznesowy efekt, ale wymuszać wiele prozdrowotnych działań – nakłaniając do większego ruchu, nauki czy zdrowego odżywiania – mówi ekspert.  

 Czas rozwijać „mieszkanie z opieką”

Ważne są kompleksowe programy wspieranie osób starszych w tym rozwijanie budownictwa senioralnego.

REKLAMA

 Jak tłumaczy ekspert – ten system, tzw. mieszkań z opieką, jeszcze w Polsce raczkuje.

̶  To mogą być mieszkania, osiedla, usytuowane w określonym środowisku tak, by motywować do samodzielności – mówi ekspert.

̶  To świetna alternatywa dla domów opieki – mówi dr Marcin Zawadzki.

Polscy seniorzy to dziś 8 milionów osób. Już za kilka lat liczba ta wzrośnie do 10 milionów. To poważny konsument i klient wszelkich usług.

REKLAMA

Justyna Golonko, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej