Unia chce ujednolicić ceny leków. Radziwiłł - nigdy się na to nie zgodzimy

Europarlamentarzyści chcą aby w Polsce leki kosztowały tyle co w Niemczech i Skandynawii. Dostęp do nich powinien być bowiem równy we wszystkich państwach członkowskich. Oznacza to jednak dla nas podwyżki nawet o kilkaset procent - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

2016-08-01, 17:46

Unia chce ujednolicić ceny leków. Radziwiłł - nigdy się na to nie zgodzimy
Seniorzy po 75. roku życia dostaną prawo do leków za darmo. Foto: pixabay.com/jarmoluk

Eksperci ostrzegają: realizacja tego planu byłaby najgorszym co może spotkać przeciętnego Polaka ze strony UE.

Unijni politycy bronią swojego planu

Unijni politycy bronią swojego planu, twierdząc, że zrównanie cen leków we wszystkich państwach członkowskich doprowadzi do obniżek. Nie dodają jednak, że stanie się tak tylko tam gdzie są one najdroższe - w Niemczech, we Francji, czy Szwecji.

Radziwiłł: nigdy nie zgodzimy się na ujednolicenie cen leków w UE

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, komentując medialne doniesienia o planach ujednolicenia cen leków w krajach UE, powiedział, że Polska nigdy się na to nie zgodzi. Ocenił, że skutkowałoby to obniżeniem cen leków w Europie Zachodniej i znaczną podwyżką w Polsce.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Radziwiłł przyznał, że niektórzy ministrowie zdrowia krajów Europy Zachodniej lobbują na rzecz wspólnego ustalania cen leków w Europie.

Radziwiłł: to rozwiązanie jest nie do przyjęcia dla nas

"Ale chcę powiedzieć, że na ostatnim wspólnym posiedzeniu ministrów zdrowia w ramach Rady Europejskiej bardzo ostro sprzeciwiłem się i mam dobre wsparcie (...) ministrów zdrowia krajów naszego regionu Unii Europejskiej, że takie rozwiązanie jest zupełnie nie do przyjęcia dla nas" - powiedział.

Polska chce zablokować pomysł Unii

"Myślę, że skutecznie będziemy działać, żeby zablokować taką możliwość" - dodał.

"Zwracam uwagę, że ujednolicenie cen w całej Europie oznaczałoby w sposób bezdyskusyjny wprawdzie obniżenie cen leków w Europie Zachodniej, ale na pewno znaczną podwyżkę cen leków w Polsce i naszym regionie Europy, w krajach Europy Środkowej i na to po prostu zgody z naszej strony nigdy nie będzie" - podkreślił.

Zaznaczył jednocześnie, że resort nie chce się izolować "od tego typu inicjatyw". "Współpracujemy na przykład z krajami Grupy Wyszehradzkiej, z krajami naszego regionu, żeby ewentualnie wspólnie negocjować z przemysłem farmaceutycznym, po to żeby uzyskać lepsze warunki zakupywania leków, ale w krajach o podobnym poziomie zamożności" - powiedział. Ocenił, że ta inicjatywa "ma duże szanse powodzenia".

Niskie ceny leków powodują niekontrolowany wywóz części medykamentów

Minister przyznał, że efektem niskich cen leków w Polsce jest tzw. odwrócony łańcuch dystrybucji, czyli wywożenie medykamentów za granicę. Zjawisko to skutkuje problemami z dostępnością niektórych leków w aptekach. Radziwiłł podkreślił, że tego rodzaju nielegalna działalność jest ścigana i już udało się ją częściowo ograniczyć.

Dodał, że resort pracuje nad nowelizacją przepisów dotyczących mechanizmów ustalania cen leków. "To bardzo skomplikowane procesy, które być może doprowadzą - zwłaszcza poprzez stosowanie tzw. mechanizmów dzielenia ryzyka - do tego, że efektywne ceny leków w Polsce zachowamy na niskim poziomie, ale ceny urzędowe (...) będą na tyle wysokie, że to zjawisko (wywożenia leków) ograniczymy" - powiedział.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej