Atak na kościół we Francji. Wszczęto śledztwo przeciwko dwóm podejrzanym o udział w zabiciu księdza

Prokuratura francuska aresztowała i wszczęła śledztwo przeciwko dwóm podejrzanym o udział w zamordowaniu w Normandii 86-letniego katolickiego księdza Jacquesa Hamela - poinformowano oficjalnie w niedzielę.

2016-08-01, 11:20

Atak na kościół we Francji. Wszczęto śledztwo przeciwko dwóm podejrzanym o udział w zabiciu księdza
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Frans Berkelaar/Wikimedia Commons/CC

Podejrzani to 30-letni Farid K., kuzyn jednego z zabójców księdza Abdela Malika Petitjeana i 20-letni Jean-Philippe J.

Pochodzącego z Nancy Farida K. aresztowano pod zarzutem członkostwa w "spisku terrorystycznym". Zdaniem prokuratorów zdawał on sobie sprawę z planów swojego kuzyna, chociaż mógł nie znać konkretnej daty. Drugi podejrzany miał próbować przedostania się do Syrii razem z Petitjeanem.

Powiązany Artykuł

francja kościół pap 1200.jpg
Trzy osoby zatrzymane po ataku na kościół w Normandii

Ataku na kościół w Saint-Etienne-du-Rouvray, niewielkiej miejscowości w pobliżu Rouen, dokonali w ub. wtorek podczas porannej mszy dwaj 19-letni Francuzi o korzeniach muzułmańskich: Abdel Malik Petitjean i Adel Kermiche. Poderżnęli gardło księdzu Hamelowi i wzięli zakładników. Obaj zostali wkrótce potem zastrzeleni na miejscu przez policję.

(Film - Atak maczetą w niemieckim Reutlingen. Uchodźca z Syrii zabił kobietę. Źródło: RUPTLY/X-NEWS)

REKLAMA

Służby antyterrorystyczne interesowały się przed zamachem dwoma dżihadystami, ale nie zdołały wykryć ich planów ani zapobiec ich realizacji.

Msza w intencji zabitego księdza

Brutalne morderstwo księdza wywołało powszechne oburzenie i potępienie we Francji i na świecie. W niedzielę ponad setka muzułmanów dołączyła w geście solidarności do dwóch tysięcy wiernych zebranych w katedrze pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Rouen, gdzie odbyła się msza w intencji księdza Hamela.

Posłuchaj

30.07.16 Kazimierz Wóycicki: „Terroryzm stał się dziś falą. To środek polityczny dla być może bardzo różnych aktorów polityki światowej”. 39:21
+
Dodaj do playlisty

Muzułmanie wzięli udział w niedzielnych mszach także w innych miastach Francji, w odpowiedzi na apel wystosowany w tej sprawie przez Francuską Radę Kultu Muzułmańskiego, która wezwała do solidarności z chrześcijanami w reakcji na brutalne morderstwo w kościele w Normandii. Do morderstwa przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

Seria zamachów w Niemczech i Francji

W ostatnich tygodniach doszło do kilku zamachów terrorystycznych na terenie Niemiec i Francji. W Nicei terrorysta wjechał rozpędzoną ciężarówką w tłum. Kilka dni później doszło do zabójstwa 86-letniego księdza w kościele w Normandii.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

niemcy policja 1200 pap.jpg
Niemcy: 400 policjantów w obławie na islamskich ekstremistów

Z kolei w Niemczech w pociągu pod Wuerzburgiem młody Afgańczyk zaatakował siekierą i nożem pasażerów, raniąc pięć osób. W Ansbach uchodźca z Syrii wysadził się w powietrze raniąc 15 osób. W Monachium 18-letni uczeń z niemieckim i irańskim paszportem zastrzelił dziewięć osób w galerii handlowej; w Reutlingen uchodźca z Syrii zamordował Polkę. Jak poinformowała niemiecka policja, dwa ostatnie zdarzenia nie miały podłoża terrorystycznego.

PAP/dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej